Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jakeš: Kdyby zůstal socialismus, všechno by bylo

  4:32aktualizováno  7:36
Byl nejmocnějším mužem státu s typickými rysy papaláše na konci éry komunismu. Generální tajemník ÚV KSČ Milouš Jakeš. Právě pod jeho vedením komunisté přišli v listopadu 1989 o svou absolutní moc. Jak se dívá na vývoj po Listopadu dnes 87letý důchodce? Podle něj je všechno špatně. Vyplývá to z rozhovoru, který dnes vychází v časopisu Týden a jehož části týdeník včera zveřejnil jako video na svých internetových stránkách.

Socialismus nebyl poražen v důsledku chyb, ale proto, že Gorbačovova přestavba představovala revizionistický proces, nerespektovala učení marxismu-leninismu, říká dnes někdejší generální tajemník ÚV KSČ Milouš Jakeš. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Jazyk je v následujících citátech z rozhovoru autentický.

O 17. listopadu 1989
"Pro to, co se stalo u nás, nebyly věcný důvody. Tady ekonomika fungovala, životní úroveň byla nesrovnatelně na dobré úrovni, tedy byla dobrá životní úroveň, ve srovnání s Polskem a Maďarskem.
V Polsku byla milionová Solidarita, u nás byla Charta, která měla dva tisíce lidí. Ale to se valilo jak sněhová koule a podnět k tomu dala ta nešťastná Gorbačovova přestavba.

Jak to nakonec dopadlo: rukama - řekl bych - vedení Komunistické strany Sovětského svazu byl zlikvidován socialismus v Evropě."

Ceaušeska zastřelili
"Ten problém prostě spočívá v tom, že nastala situace, jak se to valilo, vždyť během jednoho měsíce to všude prasklo. Během listopadu to bylo vyřešeno všechno. My jsme byli jedni z posledních. Pak už po nás přišel jenom Ceaušescu a toho zastřelili."

Žijeme z odkazu socialismu
"Ono se odsuzuje to období socialismu. Ale vždyť dnes se žije ne z toho, co my vyrobíme a co vytvoříme, ale žije se z toho, co bylo vytvořeno, poněvadž se to všechno prodalo a peníze jsou pryč. A 1,1 bilionu - je stát zadlužen. A všechno je prodaný. Byty jsou prodaný komunální, vodárny jsou prodaný, plynárny jsou prodaný, všechno je prodaný a peníze jsou utracený a dluhy rostou. To přece nemůže pokračovat todleto."

Socialismus nebo krach světa
"Plně souhlasím s Rozou Lucemburgovou (Rosa Luxemburgová, pozn. red). a jejím výrokem – buď socialismus, nebo prostě krach světa. Soukromý vlastnictví a boj o zisk plodí prostě jenom nemravnost. Jen negativa. Myslíte, že by prostě, kdyby tu byl socialismus, byl možný ten rozvoj drog? Toho gamblerství? Ani jedna gamblerská místnost by tu neexistovala.... "

Všechno jsme mohli mít
"Co by ty lidi všechno udělali, co by všechno vytvořili, kdyby měli práci. Mohly bejt všechny dálnice hotový, kdyby existoval socialismus, tak s plnou odpovědností, tvrdím, že dávno by byla dostavěná temelínská elektrárna, dávno by byl okruh kolem Prahy, dávno by dálniční síť byla hotová a všechno ostatní. Všechno by bylo."

O internetu a technologiích
"Dneska je informační možnost neuvěřitelná. To jsem nikdy neměl představu, že něco takového vůbec někdy bude možný. Aby se - já nevím - prostřednictvím televizí udělala konference ňáká, aby prostě lidi hlasovali prostřednictvím internetu nebo nějakého zařízení. Nebo internet - no to je obrovský nástroj demokracie, současně. Tam si člověk dá stránku a hlásí do celýho světa svý názory. Když budu chtít svůj názor umístit v ňákých novinách, tak mě s tím vyhodí. Prostě mi to neotisknou a vyřízeno. Na internetu to není možný."

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Najdete na iDNES.cz