Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jaké ženy muži chtějí aneb Playmates v dobách ekonomické krize

  8:09aktualizováno  8:09
Čtyřicátnice, které příroda ani plastická chirurgie neobdařila mohutným poprsím, budou mít díky současné krizi nejspíš zelenou, píše socioložka Lenka Beranová. Naše preference fyzické atraktivity jsou totiž formovány aktuálním pocitem bezpečí.

Majitel magazínu Playboy Hugh Hefner (1926) ve společnosti, kde je mu (dodnes) nejlíp. Přelom 60. a 70. let 20. století. | foto: Profimedia.cz

Jedním z důvodů, proč si seriál Zoufalé manželky získal značnou popularitu, je fakt, že ukázal, že krásné a atraktivní mohou být i ženy po čtyřicítce. V době všeobecné oslavy mládí a umělých zásahů do těla v zájmu "zpomalení“ stárnutí to bylo něco nového. V budoucnu by kult štíhlých, vysokých čtyřicátnic na úkor roztomilých naivních "holčiček“ s bujným poprsím mohl dále zesílit. Zapříčiní to prohlubující se hospodářská krize a mezinárodní politická situace. Zní to podivně? Zkusme uvažovat v historických a biologických souvislostech.

Když se mění strategie

Není žádnou novinkou, že fyzické schopnosti i psychické stavy se u žen mění v závislosti na hormonální hladině dané menstruačním cyklem. Poměrně pravidelně se střídají pocity euforie a skepse. Z mnoha výzkumů vyplývá, že v různém období cyklu se mění preference žen, pokud jde o fyzickou přitažlivost potenciálního partnera.

První Češka na titulu Playboye Olga Schomerová. Kráska z filmu Limonádový Joe se na titulní stránku Playboye dostala v březnu 1964.

Výzkumy však ukázaly, že podobnou proměnlivost fyzické atraktivity ženského ideálu najdeme i u mužů. Nestálá preference ve výběru partnerky vychází z jejich aktuálního pocitu bezpečí ve společnosti. Jinými slovy: probíhá-li hospodářská recese, společenské nepokoje nebo pokud jsou napjaté mezinárodní vztahy, zakoušíme pocity nejistoty a ohrožení, které se u mužů podvědomě projevují mimo jiné ve změněném hodnocení ženské krásy. Alespoň to tvrdí teorie psychologů Terryho F. Pettijohna a Abrahama Tessera, kteří v roce 1999 vyslovili takzvanou Environmental Security Hypothesis (ESH). Podle této teorie se v době, která z různých důvodů lidem neposkytuje pocit klidu a jistoty, mění měřítka atraktivity druhého pohlaví.

Sociobiologové zastávají názor, že zmíněná přitažlivost je geneticky zakódovaná. Jedinci si vybírají partnery a partnerky podle míry "reprodukčního potenciálu“, tedy s ohledem na kvalitu a množství potomstva.

Důvod, proč se napříč kulturami a různými historickými etapami ideály atraktivity mění, se tedy Pettijon s Tesserem pokusili vysvětlit po svém, psychologicky, byť i oni se dílem opírají o některé teorie evoluční a sociálně ekologické. Svůj koncept zakládají na jednoduchém předpokladu: je-li objektivní situace ohrožující, nepotřebuje muž partnerku, která mu bude schopna porodit co nejvíce dětí; potřebuje ženu, s níž se lépe dokáže adaptovat na krizovou situaci, akumulovat zdroje, případně ochránit zbývající rezervy.

V době prosperity převažuje reprodukční strategie, takže se preference posunují směrem k ženám s vyšším potenciálem rodit silné a zdravé děti. Muži v tu dobu preferují výrazné ženské křivky, útlý pas, větší obvod prsou a boků, celkově menší, lehce zaoblenější postava s vyšší hodnotou BMI (Body Mass Index).

Nahá Pamela Andersonová a oslavenec Hugh Hefner, majitel časopisu Playboy; 2008.

Oceňované jsou více mladší ženy s určitými "dětskými rysy“ v obličeji, které vyjadřují znaky, jako jsou naivita, nevinnost, větší vřelost, laskavost nebo fyzická slabost. Mohlo by se snadno namítnout, že podobné vlastnosti v obličeji mohou být těžko měřitelné, hodnocené pouze silně subjektivně. Jenže dle Pettijohna a Tessera takové charakteristiky přičítáme ženám, které se vyznačují dobře měřitelnými znaky – kulatější tvářemi, velkýma očima, malým nosem a bradou, určitou vzdáleností očí od sebe, od kořene nosu apod.

Pokud jako společnost nebo její část objektivně pociťujeme ohrožení, stres nebo nejistotu, muži hledají u žen sílu, jistou míru dominance a nezávislosti, životní zkušenosti, inteligenci, zkrátka určitou zralost, která se v tuto dobu ukazuje jako důležitější než reprodukční potenciál. V tělesné konstituci a v rysech tváře jde o charakteristiky víceméně opačné: o ženy s vyšší postavou, se silnějším obvodem pasu a s nepříliš výraznými typicky ženskými křivkami, s nižším Body Mass Indexem (BMI) a větší hmotností. Ve tváři může být určitá vyzrálost vyjadřována takovými atributy, jako jsou menší oči, větší nos, silnější brada a štíhlejší obličej s výraznými lícními kostmi. Zpravidla jde také o starší ženy.

Playboy, prosinec 1972.  Playboy, říjen 1982.

Ano, ale i ne

V průběhu let vyšlo několik výzkumů, které se snažily tuto hypotézu testovat. Jejich úspěšnost se vždy odvíjela od vzorku, který si výzkumníci zvolili k aplikování Environmental Security Hypothesis a jenž měl být schopen zachytit proměnlivost trendů v ženské kráse za určitý delší časový úsek.

Testovalo se například na vzorku filmových hereček populárních v USA; v tomto případě se tendence silněji potvrdila u toho, co autorská dvojice tvrdila o parametrech v obličeji, naopak slabší byla ve všem ostatním, tedy v tělesné konstituci, věku, hmotnosti.

V roce 2004 si Pettijohn s Jungberem vzali do hledáčku vítězky Playmate roku časopisu Playboy (Playmate roku volí čtenáři vždy z dvanácti adeptek Playmate měsíce; Playboy vychází od roku 1953 a v USA si našel deset milionů čtenářů, z nichž více než osmdesát procent tvoří dospělí muži). Postupně sesbírali podrobný materiál o vítězkách Playmate z let 1960–2000 počínaje věkem, výškou, váhou, poměrem prsou a pasu, pasu a boků, BMI přes portréty, na základě kterých změřili velikost očí, obličeje, brady a dalších parametrů obličeje. Jejich cílem bylo potvrdit, či naopak vyvrátit hypotézu, že data korelují se socioekonomickou situací v daném roku, kdy konkrétní dívka zvítězila. Ukázalo se, že ani vzorek Playmates nepotvrdil Environmental Security Hypothesis. V souladu s předpoklady starší, vyšší a těžší Playmates s větším obvodem pasu vítězily v horších socioekonomických podmínkách. Na druhou stranu se tato korelace nekryla s daty změřenými v obličeji.

Co tedy s tím? Skutečnost, že provedené výzkumy potvrzovaly vždy pouze část hypotézy, se přičítala především volbě vzorku. Například Playmates sice jsou vybírány pro fyzickou atraktivitu, avšak rozhodující bývají jen některé tělesné parametry – na úkor rysů v obličeji, které nehrají v soutěži tak důležitou roli. Mnohem silnější korelace rysů v obličeji se socioekonomickými podmínkami se zato prokázala v jiných výzkumech, na vzorku hereček.

Playboy, duben 2008.   Playboy, březen 2009.

Konečně potvrzené křivky

Vloni došlo k dalšímu pokusu kriticky testovat hypotézu ESH. Autoři sice zůstali u vzorku Playmates (nyní za roky 1960–2007), ale zaměřili se na definici objektivních společenských ukazatelů bezpečí. Formulovali dva základní: ekonomický a existenciální. Ekonomický rozměr bezpečí měřili burzovním indexem Dow Jones a indexem zákaznické důvěry JCI. Pro existenciální pocit jistoty použili takzvané Doomsday Clock, které měří pravděpodobnost, že dojde k nukleární hrozbě a takzvaný "efekt 11. září“. Ten se zaměřuje na pocit nebezpečí z teroristických útoků.

Výsledky byly opět lehce smíšené, nicméně hypotézu v zásadě potvrzovaly. Podle obou ekonomických indexů v příznivých letech čtenáři Playboye vybrali vyšší ženy s větší hmotností, tedy opačně, než jak tvrdí teorie ESH, zato na její podporu vyšly ostatní ukazatele, jako je obvod prsou a BMI. V období prosperity vítězí Playmates s větším obvodem hrudníku a s vyšším BMI. U ekonomických indexů se nenašla statisticky významná závislost s údaji získanými z tváře, jako je velikost očí, nosu, brady, vzdálenost určitých bodů v obličeji apod. Podle existenciálních kritérií však hypotézu potvrdil zájem spíše o starší ženy s nižším BMI a menším obvodem boků v neklidných letech.

Ukázalo se, že ekonomické a existenciální ukazatele reflektují mužské preference ženské fyzické přitažlivosti rozdílně, v zásadě však v souladu s hypotézou ESH (s výjimkou výšky a hmotnosti). Hypotéza, že preference ženské krásy se u mužů mění v závislosti na pocitu bezpečí, se však potvrdila i na vzorku Playmates, i když ne ve všech zkoumaných parametrech. V období nejistoty roste u mužů prokazatelně tendence vybírat si starší ženy, bez výrazných křivek, s menším poprsím, s širším obvodem pasu, menšími boky a nižším BMI.

Instinkty nadále fungují

Pokud vše velmi zjednodušíme, podle zde rozebírané teorie pánů Terryho F. Pettijohna a Abrahama Tessera nás nadále podvědomě vedou naše instinkty z dob lovců mamutů. V době prosperity máme klid a čas věnovat se rozšiřováním potomstva, a i když tak dnes plánovaně příliš nečiníme, muži se stále podvědomě zaměřují na partnerky s očekávaným vyšším reprodukčním potenciálem. Ženy v jejich nejplodnějších fázích cyklu zase přitahují silní muži, kteří vysílají signály, že by mohli dobře zajistit rodinu. V době nouze, kdy se pravěcí lovci se svými rodinami museli na dlouhé dny a týdny stěhovat za úrodnější krajinou, potřebovali silné, zralé a moudré partnerky, o které se mohli opřít a o nichž si byli jistí, že obtížné období díky svým fyzickým dispozicím zdárně přežijí.

Autor:


ZPRÁVY: 40 hasičských jednotek v boji s požárem motorestu, dálnice D10 byla uzavřenaHlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

Tvůrce Kanceláře Blaník opouští Seznam. Důvodem jsou neshody s vedením firmy

Z natáčení filmu Prezident Blaník

Lobbista Tonda Blaník bouchl do stolu. Tvůrce, který oceňovaný seriál vytváří, opouští internetovou televizi Stream...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.