Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jaké zbraně vyvíjel Irák

  17:16aktualizováno  17:16
Irácké porušování odzbrojovacích mechanismů a především jeho zbraně hromadného ničení se staly důvodem pro intervenci USA a jejich spojenců v Iráku, která začala ve čtvrtek časně ráno. Jaké zbraně Irák vyvíjel a jaké snad ještě má? Jaké jsou varianty použití zbraní hromadného ničení během současného konfliktu?

Jaderné zbraně jsou první uvažovanou kategorií WMD (weapons of mass destruction), ale Irák nikdy jadernou zbraň nevlastnil.

Vyvíjen byl program na výrobu takové zbraně, ale nedošlo k jeho dokončení. V roce 1987 vyzkoušel Irák radiologickou bombu, zbraň tohoto typu však nevlastní.

Chemické zbraně
Chemické zbraně vyvíjel Irák už od sedmdesátých let a několikrát je použil během osmdesátých let jak ve válce s Iránem, tak proti vlastnímu obyvatelstvu. Otázka současného stavu chemických zbraní je složitější než v případě zbraní jaderných.

Irák chemické WMD prokazatelně vyráběl a použil. Je docela možné, že je vlastní i teď. Nicméně inspekce OSN UNMOVIC (United Nations Monitoring Verification and Inspection Commisson) podezření mnoha zemí světového společenství v čele s USA neprokázala.

Podobně jako v případě ostatních druhů WMD jsou problémem irácká chemická a jiná zařízení pro průmyslové a komerční účely, jejichž produkci však lze flexibilně přeměnit na výrobu chemických a jiných zbraní (tzv. dual-use infrastructure). Zde lze hledat důvody rozsáhlého výčtu embargem zakázaných položek importu.

Bilogické zbraně
Podobná je situace na poli biologických WMD, které Irák začal vyvíjet od poloviny sedmdesátých, respektive osmdesátých, let. V roce 1998 Irák přiznal, že vlastní 25 bojových hlavic s biologickou náplní na raketách Scud krátkého a středního doletu, dále 19 tisíc litrů koncentrovaného botulinu, 8 500 litrů antraxu (sněti slezinné) a 2 200 litrů aflatotoxinu. V současnosti nelze jednoznačně prokázat Iráku jejich vlastnictví, ale je pravděpodobnější než v případě chemických WMD.

Varianty použití WMD jsou závislé na dvou hlavních faktorech. Prvním a určujícím jsou jejich nosiče a způsob použití. Irák má podle inspektorů rakety al-Samoud II, které mají dolet až 180 km, tedy více než 150 km vymezených rezolucí RB OSN č. 687.

Likvidace raket al-Samoud II byla už pod dohledem UNMOVIC zahájena. Jinou variantu použití WMD představují letadla a vrtulníky irácké armády. Pokusy s rozptylem biologických zbraní stíhacími letouny L-29 a Mirage F1, stejně jako vrtulníky Mi-2, se už uskutečnily. Vzhledem k totální vzdušné převaze USA je použití těchto alternativních nosičů nemožné.

Pozemní dělostřelectvo
Druhým faktorem je vůle k použití WMD, která s výše zmíněným hlediskem přímo souvisí. V případě Iráku jsou však možnosti útoku chemickými a biologickými WMD značně omezené.

Podle tvrzení mnoha vojenských expertů (včetně izraelských) je pravděpodobnost útoku těmito zbraněmi "extrémně nízká" a jakkoliv je Saddám Husajn označován za nepředvídatelného diktátora, je pravděpodobnost použití iráckých WMD v nastávajícím konfliktu mizivá.

Pravděpodobnější bude válka ve městech, především boje v Bagdádu, které si vyžádají masové nasazení pozemních vojsk a pěchoty. Nicméně politická vůle USA v konfliktu zvítězit je silná a pravděpodobně se v takovém případě nebude jednat o debakl jako tomu bylo v říjnu 1993 v somálském Mogadishu.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor:


ZPRÁVY: Pražské nemocnice aktivovaly traumaplán, po nehodě autobusu čekaly příliv zraněnýchHlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...Najdete na iDNES.cz