Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ČSSD ztratí nejméně dva hejtmany. Ne všude, kde povládne, kraj zrudne

  11:51aktualizováno  11:51
Sociální demokraté ztratí minimálně dva, možná až čtyři hejtmany z dosavadních třinácti. I když v devíti krajích vyhrála a posílili komunisté, ne všude, kde ČSSD povládne, kraj zrudne. Naopak na oranžovo-rudou dohodu to vypadá v jediném kraji, kde vyhrála ODS, tedy v Plzeňském kraji. Vyplývá to z analýzy výsledků.

Jedním z krajů, kde ČSSD nepovládne s komunisty, i když by mohla, bude nejspíš Jihomoravský kraj. Michal Hašek se může znovu domluvit s lidovci. Na snímku je s jejich jihomoravským lídrem Stanislavem Juránkem. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

V několika krajích, tam, kde už ČSSD s komunisty spolupracovala, se s nimi nejspíš znovu dohodne - jedná se o Karlovarský, Moravskoslezský, Středočeský i Plzeňský kraj a také Vysočinu.

1.Střední Čechy - oranžovo-rudé i bez Ratha

Ve Středočeském kraji dokázala ČSSD obhájit vítězství i bez Davida Ratha, který je ve vězení kvůli podezření na korupci. S komunisty má dohromady pohodlnou většinu 39 ze 65 křesel v zastupitelstvu. Otazník je jen nad tím, zda hejtman z ČSSD povede koalici s komunisty, nebo KSČM bude pouze tolerovat jednobarevnou krajskou vládu sociálních demokratů (o situaci v kraji zde).

Volby jsme sledovali on-line

2.Plzeňský kraj - vyhrál Pospíšil z ODS, povládnou oranžovo-rudí

I když je Plzeňský kraj jediný, kde byla první ODS s Jiřím Pospíšilem v čele kandidátky, samotnému Pospíšilovi, kterého Petr Nečas vyhodil z vlády, to nejspíš pomůže jen ve straně. ČSSD si koalice s ODS nepřeje a spolu s komunisty má 27 křesel z 45. Hejtman z ČSSD domluví spolupráci s KSČM. "Je to jedna z možností a není vyloučená," připustil už Pospíšil, že by jeho strana mohla na Plzeňsku skončit v opozici (detaily zde).

3.Karlovarský kraj - KSČM a ČSSD budou licitovat o hejtmana

Jeden z krajů, kde byla dosud přímá koalice ČSSD s komunisty. Bude pokračovat i po vítězství komunistů. Jejich koalice bude mít 27 křesel ze 45. Licitovat se bude o to, kdo bude hejtmanem. Komunisté zde těsně vyhráli, ale nechali se už slyšet, že na tomto postu netrvají. "Křeslo hejtmana není naší prioritou," řekl jejich lídr v kraji Jaroslav Borka (více zde).

4.Ústecký kraj - volenka KSČM: se Severočechy.cz či s ČSSD

Kraj, kde budou mít téměř jistě hejtmana komunisté, poprvé po roce 1989. Většinu mohou dát dohromady buď s regionálním uskupením Severočeši.cz nebo se sociálními demokraty. V obou variantách by dvoukoalice měla pohodlnou většinu. Voliči v tomto kraji rozbili dlouholetou spolupráci ODS a ČSSD, které nemají šanci dát většinu (podrobnosti o výsledku z Ústecka zde).

5.Liberecký kraj - Starostové pro Liberecký kraj mají na výběr

Jedním z krajů, kde výrazně prohrála dosud vládnoucí ČSSD, tak i ODS. Základem koalice budou vítězní Starostové pro Liberecký kraj. Spolu se Změnou pro Liberecký kraj mají dohromady těsnou většinu 23 ze 45 míst v zastupitelstvu.

"Jsme si se Změnou pro Liberecký kraj blízcí, ale naším cílem je sestavit koalici, která se bude opírat o více než 23 hlasů," řekl lídr SLK Martin Půta. "Většina 23 křesel v 45členném zastupitelstvu je většina jen na první pohled," dodal. SLK se tedy bude muset domluvit ještě s ODS nebo s ČSSD alespoň na tiché podpoře této dvoukoalice. Lídr Změny Jan Korytář odmítá přímou koalici s ODS, ČSSD i s komunisty. Další možností je dohoda SLK s ODS i ČSSD, ale bez Změny pro Liberecký kraj. Komunisté zůstanou stranou (ČSSD v kraji prohrála).

6.Královéhradecký kraj - jen těsná většina dvou levicových stran

ČSSD a komunisté mají dohromady 23 ze 45 křesel, tedy riskantní většinu o pouhý jeden hlas. Sociální demokraté se mohou pokusit i o dohodu s Koalicí pro Královéhradecký kraj, tedy s šéfem lidovců Pavlem Bělobrádkem, která by byla tiše podporována komunisty, nebo přibrat do dohody s lidovci ještě regionální uskupení Východočeši. Dohodu s ODS ani s TOP 09 si vedení ČSSD nepřeje (podrobnosti o volbách v kraji zde).

7.Pardubický kraj - ČSSD mohou pomoci Zemanovci

Podobně jako na Královéhradecku mají i v tomto kraji ČSSD a komunisté jen 23 hlasů z 45 v zastupitelstvu. Stabilitu dohody levicových stran by mohla posílit Strana práv občanů Zemanovci, ale takovou dohodu mohou mařit vzájemné antipatie ČSSD a Zemanovy strany, která by mohla podpořit i dohodu sociálních demokratů s Koalicí pro Pardubický kraj. Jen s ní ČSSD k většině v zastupitelstvu jeden hlas chybí. Když se nedomluví se Zemanovci, musela by se obrátit na ODS či TOP 09 (ČSSD má šance na nejmladšího hejtmana).

8.Jihočeský kraj - s komunisty, nebo s Jihočechy 2012 a lidovci

Skončí koalice ČSSD - ODS, která ztratila většinu, podobně jako v Ústeckém kraji. Oranžová ČSSD a rudá KSČM mají většinu 31 z 55 křesel, ale lídr sociálních demokratů a dosavadní hejtman Jiří Zimola se může pokusit domluvit také s Jihočechy 2012, lidovci a TOP 09 a Starosty (Zimola slavil vítězství, více zde). Tato tři uskupení vydala společné prohlášení, že při povolebních vyjednáváních v Jihočeském kraji budou postupovat společně. "Žádná ze stran nepovede oddělená jednání a v případě, že by k takovému jednání byla vyzvána, odmítne je. Společně osloveným partnerem bude ČSSD, která v zastupitelstvu získala 18 mandátů," píše se v jejich společném prohlášení.

9.Vysočina - pokračování oranžovo-rudé spolupráce

Na pokračování spolupráce by se hladce mohli domluvit ČSSD a komunisté. V zastupitelstvu budou mít pohodlnou většinu 28 z 45 křesel. Hejman bude znovu ze sociální demokracie - otevřené je jen to, zda půjde o koalici, či toleranci jednobarevné rady sociálních demokratů (více zde). Komunisté už před volbami řekli, že tentokrát dávají přednost koalicím.

10.Jihomoravský kraj - ČSSD nejspíš znovu s lidovci

Vítězní sociální demokraté mají na výběr ze dvou možností. Většinu mají dohromady jak s lidovci, tak s komunisty. Už v sobotu se hejtman Michal Hašek s předsedou jihomoravské ČSSD Václavem Božkem sešli s lídrem lidovců Stanislavem Juránkem a jeho spolustraníkem Davidem Mackem (detaily zde). A podle informací MF DNES se zástupci obou stran na budoucí koalici předběžně dohodli. ČSSD a lidovci by měli 37 křesel z 65 v zastupitelstvu.

11.Zlínský kraj - klíč ke koalici drží Zemanovci

Bude muset vzniknout širší dohoda více stran, žádná varianta dvoukoalice většinu nemá. Ve hře je zde mnoho variant. Vítězná ČSSD se může pokusit o dohodu s komunisty a Zemanovci, nebo s lidovci a se Zemanovci. Většinu ale může slepit i čtyřkoalice lidovců, TOP 09, ODS a Zemanovců (ta by měla 24 křesel z 45). Vedení ČSSD si nepřeje krajské vlády s ODS či TOP 09. Sestavování koalice ale mohou výrazně ovlivnit vztahy místních politiků.

"Nejlepší koaliční partner je přitom ten, se kterým můžeme splnit nejvíc z našeho programu, což odpovídá především KSČM a Zemanovcům. Uvidíme, jak se k tomu postaví," poznamenal lídr ČSSD Stanislav Mišák (více zde).

12.Olomoucký kraj - nejspíš většina ČSSD s komunisty

Vítězná ČSSD může dát dohromady většinu spolu s komunisty (celkem 35 z 55 křesel) nebo znovu, tak jako dosud vládnout v duhové koalici s lidovci, kteří kandidovali v Koalici pro Olomoucký kraj, a s ODS. Proti druhé variantě mluví to, že si ji nepřeje vedení strany. Předseda Bohuslav Sobotka označil koalice s účastí ODS a ČSSD za "patologické" (rozhovor se Sobotkou zde).

13.Moravskoslezský kraj - pokračování rudooranžové koalice

Jestli je někde dohoda na koalici prakticky tutovka, je to Moravskoslezský kraj. I poté, co ČSSD odstavila z pozice hejtmana Jaroslava Palase, bude pokračovat koalice ČSSD s komunisty, která bude mít většinu 44 ze 65 křesel, tedy ještě o dvě více než dosud. Hejtman zůstane sociální demokracii (o výsledcích v kraji zde).Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...

Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Další z rubriky

O senátní obvod Trutnov bude vedle Hlavatého usilovat devět kandidátů

Zcela běžný jev eurovoleb 2014: opuštěná volební schránka a nudící se členové...

Souboj o uvolněné senátorské křeslo za Trutnovsko svede v lednu devět kandidátů. Trutnovský úřad zatím jména...

Bezpečnostní výbor má vést Koten. Česko podle něj nesmí být islamizováno

Kandidát SPD do čela výboru pro bezpečnost Radek Koten

Do čela bezpečnostního výboru Poslanecké sněmovny míří jednapadesátiletý Radek Koten z hnutí SPD Tomia Okamury. Muž,...

Ošťádal v profesorské kauze neuspěl, Ústavní soud jeho stížnost zamítl

Ivan Ošťádal žaluje hlavu státu za odmítnutí jmenovat jej profesorem (21. září...

Ústavní soud zamítl stížnost fyzika Ivana Ošťádala a Univerzity Karlovy. Ti poukazovali na údajnou nečinnost prezidenta...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.