ANALÝZA: Ve Schwarzenbergovi má teď Zeman těžšího soupeře, než tušil

  18:14aktualizováno  19:54
Rozdíl mezi Milošem Zemanem a Karlem Schwarzenbergem po prvním kole volby je tak malý, že se ani nedá říci, že je teď Zeman favorit. Schwarzenberg sesbírá hlasy voličů Zuzany Roithové i Táni Fischerové. Rozhodne, kolik podporovatelů Jiřího Dienstbiera bude opravdu ochotno vnímat Zemana jako levicového kandidáta a co udělají voliči Jana Fischera.

Miloš Zeman postoupil do druhého kola prezidentských voleb z prvního místa. (12. ledna 2013) | foto:  Dan Materna, MAFRA

"To vám teď určitě nepovím, protože jsem se ještě sám nerozhodl," odvětil bývalý premiér Jan Fischer, největší poražený první přímé volby prezidenta, iDNES.cz na dotaz, koho podpoří v druhém kole. Řekl to, když opouštěl restauraci v pražských Holešovicích, kde musel sledovat svou těžkou porážku - navzdory průzkumům a navzdory tomu, že měl na kampaň zřejmě nejvíc peněz, díky sponzorovi Tomáši Chrenkovi.

Jelikož se Fischer v kampani zaklínal změnou politiky, nemuseli by voliči, kteří mu i po propadu zůstali - a bylo jich přes 800 tisíc - kladně vnímat ani šéfa vládní strany, ani politika symbolizujícího éru opoziční smlouvy ČSSD s ODS. Pak by řada z nich ve druhém kole nemusela ani volit.

Volba prezidenta

Až se ale ve Fischerovi zklidní emoce, mohl by dojít k tomu, že má přirozeně blíž k předsedovi TOP 09. Přiznal, že byl pravicovým voličem, a jako správné označil církevní restituce. Sám má tedy rozhodně blíž ke Schwarzenbergovi. Roli ovšem může hrát i to, že právě Schwarzenbergovi stoupenci Fischerovi nejvíce vyčítali dřívější členství v KSČ v éře normalizace.

Být to jen na Jiřím Dienstbierovi, rozhodně nepodpoří Miloše Zemana. "Pro mě je Miloš Zeman, který tady pomohl s ustavením jak Topolánkovy, tak Nečasovy vlády, je napojen přes pana Mynáře a přes pana Šloufa na okruhy pražské mafie a který má militaristické postoje v zahraniční politice, těžko přijatelný kandidát," potvrdil už také Dienstbier v rozhovoru pro iDNES.cz (najdete ho zde).

Ale složitější je to jak v případě ČSSD, tak zejména jejích voličů, kteří podporovali Dienstbiera. Pro část vedení strany je Zeman problém. Představa, že se bude Zeman z Hradu mstít, musí děsit jak Bohuslava Sobotku, tak místopředsedu Lubomíra Zaorálka. Nebyli to Zemanovi lidé ani v době, kdy byl Zeman ještě členem ČSSD, než ho vlastní strana porazila při volbě prezidenta před deseti lety.

Jenže ve vedení ČSSD jsou lidé, kteří Zemana vždy podporovali - jako Marie Benešová nebo Zdeněk Škromach, nebo tací, kteří mohou považovat za výhodnější, když se strana pokusí o velký smír se svým bývalým předsedou.

Pro sociální demokraty je ale nemožné podpořit právě předsedu TOP 09, která je pro ně symbolem vládní pravicové politiky. Ostatně ČSSD vyvolala hlasování o nedůvěře vládě, v níž sedí i Schwarzenberg. Výsledek? Sociální demokraté v sobotu řekli svým voličům, ať sami zváží, zda podpoří Zemana, který není spojen s pravicovou vládou. (více zde) Vedení ČSSD se na tom shodlo jednomyslně. Převážila logika, že hlavním nepřítelem je současná pravicová vláda.

Zeman bude znovu objevovat svou levicovost

Více než 800 tisíc voličů Dienstbiera na to ale může mít - a určitě bude mít - vlastní názor. Jen část z nich nemusí Zemana vnímat především jako politika, který po odchodu z ČSSD straně z Vysočiny spíše škodil, ale jako politika, kterého strana nespravedlivě poškodila a teď mu to může vrátit.

Výzva vedení ČSSD je rukou podanou Zemanovi ke smíru. Zeman na ni alespoň před druhým kolem volby, než bude jasný výsledek, nebude reagovat po "zemanovsku", tedy sžíravou ironií vůči předsedovi Bohuslavu Sobotkovi.

Fotogalerie

Co se týče voličů dalších kandidátů, je prakticky jasné, že takzvaní "pravdoláskoví" voliči Táni Fischerové, jak jim nadávají stoupenci Václava Klause, podpoří Karla Schwarzenberga, stejně jako už šéfa TOP 09 podpořila lidovecká europoslankyně Zuzana Roithová a senátor za ODS Přemysl Sobotka.

Pokud přijdou volit vůči současné podobě  politiky protestně naladění voliči Vladimíra Franze, může i je více oslovit Schwarzenberg než Zeman. Bývalému premiérovi dají zase spíše hlasy voliči Jany Bobošíkové.

Sečteno a podtrženo - Zeman, který si byl před prvním kolem jist, že se utká s Janem Fischerem, připravoval se na něj a byl si jist, že ho porazí (nejspíš by ho opravdu porazil), to teď se Schwarzenbergem bude mít těžší, než si myslel.

Má proti sobě protivníka, který v posledních dnech nabral neuvěřitelnou sílu, v diskusích nepůsobí ospale, dokáže být vtipný víc než Zeman a má za sebou nadšené voliče. Ty Schwarzenberg za dva týdny vyburcoval tak, že odmítli dopředu průzkumy veřejného mínění diktovaný duel druhého kola Fischer versus Zeman. Schwarzenberg má teď nakročeno na Hrad minimálně stejně dobře jako Zeman, který teď v sobě bude objevovat už skoro zapomenutou levicovost.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Ministři jsou transparentní, etický kodex nepotřebují, míní premiér Babiš

Premiér Andrej Babiš po jednání s europoslankyní Michaelou Šojdrovou

Ministerstvo spravedlnosti přestalo připravovat etický kodex vlády, podle nějž se ministři měli chovat například v...

Příští válka může být v kyberprostoru. Je potřeba mít hackery, říká odborník

Vedoucí katedry informační bezpečnosti na Fakultě informačních technologií ČVUT...

V Praze vznikla první katedra, která „vychovává hackery“. Na Fakultě informačních technologií ČVUT studují budoucí IT...

ČSSD chce jednat s Altnerovými dědici, podle právníků na úhradu dluhu má

Lidový dům (Hybernská 1033/7 a 1032/9)

Právní zástupci ČSSD jsou připraveni jednat s dědici advokáta Zdeňka Altnera o kauze Lidový dům. Reagovali tak na výzvu...

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.Najdete na iDNES.cz