Jaké je tajemství úspěchu Harvardovy univerzity

  9:41
Žádná země nedominuje žádnému sektoru tolik jako Spojené státy vysokému školství. Například podle Akademického žebříčku světových univerzit, který zpracovává šanghajská univerzita Ťiao-tchung, je 17 z nejlepších 20 světových univerzit amerických, přičemž v čele žebříčku figuruje s výrazným náskokem Harvardova univerzita.

Znak typický pro Harvardovu univerzitu | foto: Kavárna

Tradiční vysvětlení tohoto jevu – americké bohatství, vysoký počet obyvatel, štědré financování výzkumu, rozšířená filantropie soukromých osob a schopnost lákat akademické osobnosti z celého světa – není úplné. Ačkoliv se Spojené státy chlubí největší ekonomikou světa, na globálním HDP se podílejí pouze jednou čtvrtinou a žije v nich zhruba dvacetina světové populace. Jejich podpora výzkumu navíc není jedinečná.

Podle tohoto akceptovaného vysvětlení by navíc měly mít v čele globálního žebříčku univerzit zastoupení také další velké země, jako jsou Francie, Německo, Japonsko, ba i Čína a Indie. Ty se však kdekoliv v podobných žebříčcích objevují zřídkakdy, pokud v nich figurují vůbec. Všechny zmíněné země totiž postrádají klíčový kus mozaiky: inovativní americký model řízení vyššího školství.

Konec výsad

Harvardovu univerzitu založily v roce 1636 jako veřejnou instituci úřady Kolonie Massachusettské zátoky. Její hodnotu pro stát Massachusetts dokládá jeho státní ústava, ratifikovaná po získání nezávislosti v roce 1780, která obsahuje pasáž o funkci a hranicích této univerzity.

Dokud legislativu státu Massachusetts ovládali absolventi Harvardu, těšila se univerzita jejich podpoře a pozornosti. Ve 40. letech 19. století však masová imigrace vyvolaná velkým irským hladomorem změnila demografickou rovnováhu státu, díky čemuž získali kontrolu nad legislativními sbory populisté.

Harvard se téměř vzápětí stal terčem útoku jako příliš elitářský, příliš exkluzivní a příliš drahý. Změnily se dokonce i jeho učební osnovy. V průběhu následujících dvou desetiletí kladl stát fungování Harvardovy univerzity stále větší překážky – například tím, že pro ni odmítal uvolňovat prostředky a brzdil jmenování profesorů. Toto chování vyvrcholilo v roce 1862, kdy zákonodárný sbor zablokoval jmenování rektora.

Student Harvardu

Studenti Harvardu

Americká metoda

V reakci na to Harvard požádal, aby byl vyňat „z dosahu tuctových politických půtek a změn“ a svěřen „do rukou absolventů, jimž nejvíce leží na srdci zájmy vzdělávání“. Dne 29. dubna 1865 tento radikální návrh těsně prošel Massachusettským obecným soudem (jak se nazývá dvoukomorový parlament tohoto státu), a to díky intenzivnímu lobbování a vstřícnosti, kterou si harvardští absolventi získali v důsledku vzorné služby Unii během občanské války. Od té doby ovládají Radu dohlížitelů Harvardovy univerzity výlučně její absolventi.

Další univerzity – počínaje Yaleovou univerzitou a Kolejí Williama a Mary – se nechaly úspěchem Harvardu inspirovat a podnikly podobné kroky. Tato „ryze americká metoda“, jak ji definoval nejdéle sloužící rektor Harvardovy univerzity Charles William Eliot, se stala normou nejen pro soukromé univerzity, ale i pro veřejné instituce, jako jsou Michiganská a Purdueova univerzita, a dokonce i pro náboženské instituce typu Univerzity Notre Dame a Dukeovy univerzity.

Devatenáct z dvaceti nejlepších amerických univerzit podle velmi sledovaného žebříčku US News and World Report dnes mají pod kontrolou jejich absolventi (to znamená, že mají padesátiprocentní nebo vyšší zastoupení v akademických radách). Jediná výjimka, Kalifornský technologický ústav, má v radě čtyřicet procent absolventů. Tři z nejlepších pěti univerzit (Harvard, Yale a Kolumbijskou univerzitu) řídí výlučně absolventi a ve zbylých dvou (Princetonu a Stanfordu) zasedá v radě devadesát procent absolventů. Ti mají hlavní slovo dokonce i ve veřejných institucích, jako jsou Purdueova (90%) a Michiganská univerzita (63%). V průměru činí podíl absolventů ve správních radách stovky nejlepších amerických univerzit, veřejných i soukromých, 63%.

Profesor z Harvardu Tu Wej-ming (Tu Weiming)

Benjamin Morton Friedman, americký politický ekonom. profesor Harvard University

Starost o alma mater

Obecně vzato je vyšší procento absolventů v radě spojeno s lepším hodnocením, vyšší selektivitou a vyššími dotacemi. Žádné skupině koneckonců nezáleží na prestiži určité univerzity víc než jejím absolventům, kteří s růstem či poklesem hodnocení své alma mater získávají či ztrácejí na vážnosti.

Absolventi mají také největší motivaci štědře svou univerzitu obdarovávat a efektivně ji řídit. A protože jsou důvěrně obeznámeni s jejím chodem, bývají také jejími nejúspěšnějšími šéfy. Členové rady pak mohou prostřednictvím absolventských sítí rychle získávat informace a bez otálení na jejich základě jednat.

Všechny velké univerzity jsou neziskovými organizacemi založenými za účelem poskytování vyššího vzdělávání, z něhož má prospěch společnost jako celek. Americké univerzity však našly způsob, jak začlenit přínosy konkurence do evropského konceptu neziskových či dobročinných korporací. Absence zisku nesnižuje motivaci správní rady s většinovým zastoupením absolventů soutěžit o prestiž například tím, že najme renomovaný akademický sbor, bude přijímat úspěšné studenty a usilovat o sportovní či umělecké úspěchy.

Shakira převzala ocenění umělkyně roku od Harvardovy univerzity.

Začleňování přínosů spojených s konkurencí do neziskových institucí prostřednictvím absolventů je příkladem geniality americké adaptace. Země, které se snaží s americkými univerzitami soutěžit, by to neměly nechat bez povšimnutí.

Šajlendra Rádž Mehta je hostujícím profesorem Indického ústavu managementu v Ahmadábádu a akademickým ředitelem Dukeova podnikového vzdělávání při Dukeově univerzitě.

Copyright: Project Syndicate, 2012. Titulek a mezititulky jsou redakční.

Autor:

Z politiky se vytrácí obsah, mluví do ní natřásající se tetky, říká Decroix

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Ženíšek může být novým ministrem pro vědu, kývlo i širší vedení TOP 09

9. května 2024,  aktualizováno  20:25

Marek Ženíšek má být podle TOP 09 novým ministrem pro vědu, výzkum a inovace. Schválilo to širší...

Čína je pilířem nového světového řádu, řekl Orbán a kývl na její mírový plán

9. května 2024  20:05

Čína je jedním z pilířů nového světového řádu a Maďarsko podporuje její mírový plán pro Ukrajinu,...

ANO chce odložit korespondenční volbu na dobu po volbách v příštím roce

9. května 2024  5:15,  aktualizováno  20:05

Přímý přenos Poslanci se přou o zavedení korespondenční volby pro české občany v zahraničí. Sněmovnu opět...

Za nové zuby si připlatíme, mnozí zubní technici skončí. Na vině je nařízení EU

9. května 2024

Premium Zubní techniky ohrožuje nová legislativa. U každé zubní náhrady by teď měli plnit stejné povinnosti...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...