Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jaké by asi bylo dneska Rusko, kdyby Andrej Sacharov žil?

  14:18aktualizováno  14:18
V Moskvě se u příležitosti nedožitých devadesátých narozenin Andreje Sacharova uskutečnilo v minulých dnech velké mezinárodní setkání, kterého se zúčastnila řada mezinárodních i ruských celebrit. Na konferenci vystoupili mezi jinými Karel Schwarzenberg, bývalý švédský premiér a dnešní ministr zahraničí Švédska Carl Bildt, vysocí činitelé EU a velkých mezinárodních lidsko-právních organizací.

Andrej Sacharov během perestrojky, která ho vrátila do centra společenského dění | foto: http://asbarez.com

Přirozeně byli na oné konferenci účastni také zástupci bývalého (i dnešního) disidentského Ruska: zakladatelka helsinského hnutí Ljudmila Alexejeva, bývalý Brežněvův vězeň Sergej Kovaljov a mnoho dalších. Setkání pozdravil z nemocničního lůžka nejen Michail Gorbačov, ale i řada současných ruských vládních úředníků. Prostřednictvím svého advokáta pozdravil shromáždění z vězení rovněž Michail Chodorkovskij.

Příčinou neobvyklé pozornosti, která byla věnována vzpomínce na Andreje Sacharova, pochopitelně je současná situace v Rusku. To zoufale hledá ideály, na nichž by mohl být založen jeho další perspektivní vývoj. Je nepochybně příznačné, že konferenci nepozdravil ani premiér Putin, ani prezident Medvěděv, i když ten druhý, zdálo by se, mohl být myšlenkami  Sacharova inspirován.

Andrej Sacharov

Andrej Sacharov

Život a dílo Andreje Sacharova jsou zajisté inspirativní nejen pro Rusko, nýbrž i pro Západ. Geniální fyzik pomohl Sovětskému svazu zkonstruovat a vyzkoušet vodíkovou bombu, použitelnou jako zbraň ještě před tím, než se to podařilo USA – a tím vyrovnal zaostávání své země za Spojenými státy. Jaderné a termojaderné zbraně v rukou Sovětského svazu udělaly jejich použití problematickým a přivedly nakonec k dohodám SALT mezi SSSR a USA, které postupně redukovaly počet jaderných zbraní v arsenálech supervelmocí a vedly, paradoxně, k vytvoření lepší mezinárodní atmosféry.

Sacharov však nejen výrazně přispěl k sestrojení povětské vodíkové bomby. Je i autorem myšlenky TOKAMAK, na níž je založen dnešní projekt TOR: EU, USA, Japonsko, Rusko a další země financují společný výzkum, jenž by navždy mohl vyřešit problémy zásobování energií; zatím vydaly částku nejméně dvanácti miliard euro. Současně však některé evropské země mají problém s varováním, které Sacharos vyslovil, totiž že Západ bez jaderné energie nezůstane svobodným.

Andrej Sacharov (uprostřed) společně s vědeckými kolegy Jakovem B. Zeldovičem (vlevo)  a Davidem A. Frankem-Kamenetským; Sarov, padesátá léta

Andrej Sacharov (uprostřed) společně s vědeckými kolegy Jakovem B. Zeldovičem (vlevo) a Davidem A. Frankem-Kamenetským; Sarov, padesátá léta

Na vrcholu své slávy napsal Sacharov, tento všemožně privilegovaný a hýčkaný akademik, esej „Úvahy o pokroku, mírové koexistenci a intelektuální svobodě“. Přinesl mu nejen světovou proslulost a v roce 1975 Nobelovovu cenu míru; Sacharov se totiž stal v SSSR natolik nepohodlnou osobností, že si s ním sovětské politbyro nakonec nevědělo rady a vykázalo ho vyhnanství ve městě Gorkém. Toto vyhnanství ukončil svým historickým telefonátem Sacharovovi do Gorkého v prosinci 1986 až Michail Gorbačov. A v posledních letech svého života Sacharov nesporně byl nejvyšší morální autoritou své země a snažil se této skutečnosti využít k uskutečnění změn, které by mohly přivést k radikálním změnám v SSSR.

Jelena Bonerová a Andrej Sacharov diskutují v roce 1986

Jelena Bonerová a Andrej Sacharov diskutují v roce 1986

Sacharov zemřel 14. prosince 1989. Tři týdny předtím, 24. listopadu 1989, jsem mu ještě stačil telefonicky sdělit, že v Československu odstoupil Jakeš a celé předsednictvo ÚV KSČ. Vzpomínám, jakou měl z té zprávy radost. Evropský parlament každoročně uděluje velkou cenu, která nese jméno Andreje Sacharova.

Na diskusi, uspořádané v rámci nynější sacharovské konference k vědcovým nedožitým devadesátinám, se vážně diskutovala i otázka, zda by přítomnost Sacharova a jeho nesporná morální autorita mohly změnit vývoj v Rusku v posledních dvou desetiletích. Většina účastníků se shodla na tom, že by pouhá existence proslulého akademika mohla pomoci Rusku vyhnout se mnoha problémům, s nimiž se potýkalo a potýká.

Můžete si přečíst

o Andreji Sacharovovi

Odkaz na stránky Centra Andreja Sacharova -  ZDE

Detailní životopisy a případně citace v českém jazyce: ZDE anebo TADY

Autor:


ZPRÁVY: Radek Vondráček z ANO je novým šéfem SněmovnyHlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

Pravý americký dýňový koláč
Pravý americký dýňový koláč

Vyzkoušejte recept na zaručenou podzimní delikatesu.Najdete na iDNES.cz