Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jaká jsou média po krizi v ČT?

  19:37aktualizováno  19:37
Brno - Novináři jsou nevzdělanou skupinou lidí, se kterou může mít člověk po osobním kontaktu jen špatnou zkušenost. V tomto duchu se nesla především první část diskuse pod názvem "Média po krizi v ČT", jež organizoval brněnský klub Mladých konzervativců.

Přestože byl sál Okresního úřadu Brno-venkov zaplněn asi jen z jedné třetiny, emocím se někteří vystupující jen ztěží ubránili.

Celodenní program se díky atmosféře jednotlivých vystoupení rozdělil prakticky na dvě tématické části: jedna část příspěvků se smrskla na vylíčení bolestných zkušeností s novináři, zatímco ostatní byly často pro laiky příliš odborné.

Jednoznačně se však ukázalo, že krize v ČT, jež před čtyřmi měsíci rozdělila tisíce lidí, zanechala v mnohých hluboké stopy. Ani po tak dlouhé době se totiž někteří z těch, co včera mluvili o mediální problematice, nedokázali zbavit při své argumentaci zbytečných emocí.

NOVINÁŘ: OČEKÁVAL JSEM PODOBNÝ TÓN

B r n o (pů) - Redaktora brněnského studia České televize Radovana Fendrycha vystoupení některých lidí příliš nepřekvapilo. Podle novináře, který v těchto dnech z televize odchází i kvůli několikaměsíční krizi v brněnském studiu, mohl být výběr řečníků pestřejší.
Jak na vás především první část programu Média po krizi v České televizi zapůsobila?
Nijak zvlášť mě to nepřekvapilo. Tuto akci měli na starosti Mladí konzervativci, kteří mají jasný názor na otázku kolem krize v České televizi. Jejich názor je totožný s ODS.
Mohl být tedy výběr lidí, kteří by k mediální problematice hovořili, pestřejší?
Mohli být pozvaní lidé z Iniciativy Česká televize-věc veřejná. Podle výběru lidí byly karty do diskuse rozdány již předem. První část programu se zvrhla v popravu novinářů. Udělali se z nich líní a neschopní lidé, kteří chtějí záměrně ubližovat politikům.
Jakou roli podle vás sehrála v době krize v České televizi regionální média?
Hlavní události samozřejmě patřily Kavčím horám. Ale například brněnské studio České televize řeklo hned na počátku svůj názor.
Kdo vás na programu Média po krizi v ČT nejvíce překvapil? Ať už příjemně či naopak?
Nejvíce mi byl sympatický svými názory bývalý generální ředitel ČT Ivo Mathé. Jsem velmi rád, že se nenechal vyprovokovat k emocionálním reakcím. Naopak mě zarazily výroky pana Uhdeho, který prohlásil, že jsou novináři jen šedé a průměrné myši. 

"Špatná je jistě mediokracie, neboli vláda sdělovacích prostředků. Špatné je, když hlídací pes demokracie, tedy novináři, někoho poslouchá. Žurnalisté odpovídají svému svědomí a morálce. A právě to je neřešitelný problém. Vím dobře, jaký je pocit být vydán sdělovacím prostředkům," zahájil svoji řeč bývalý ministr kultury a předseda parlamentu Milan Uhde.

V ukřivděném duchu hovořil bývalý člen Rady České televize František Mikš. Podle něho zůstala média po krizi v televizi naprosto stejná a ukázala, čeho jsou lidé schopni. "Jsou stejně špatná a neprofesionální. Byl jsem šokován. Namísto solidních argumentů novináři raději líčili členy rady jako nekorektní lidi, kteří podléhají politickým tlakům. To je výsledek české investigativní žurnalistiky na prahu nového tisíciletí," řekl mimo jiné ve svém příspěvku Mikš.

Bývalý radní a současný šéfredaktor Revue Proglas navíc prohlásil žurnalisty za katy. "Novinařina u nás není hledání pravdy, ale spíše veřejnou popravou. Pokud není koho usmrcovat, ztrácí česká žurnalistika smysl. Lidé pracující v médiích potřebují jen nepatrné nadání, schopnost smotat několik vět, drzost a nemorálnost. Jen pero či mrštný jazyk. Není to trochu málo na to, jaký vliv média mají," zeptal se Mikš.

Bez osobních útoků na novináře a bez výrazných emocí mluvil bývalý generální ředitel České televize Ivo Mathé. Podle něho o žádnou zvláštní krizi v ČT nešlo. "V televizích ve Francii, Španělsku či na Slovensku se mění ředitelé také velmi rychle. V evropských demokraciích je to běžná věc. Bývalého ředitele Hodače ale měla rada hodinu poté, co vypnul televizi, odvolat. A současně nerozumím tomu, proč pan Hodač nikdy nedementoval informaci, že jsem mu v krizových dnech nabídl svoji pomoc," řekl  Mathé.

Bývalá členka rady ČT Jana Dědečková se zúčastnila brněnské konference "Média po krizi v ČT"

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Obchodníci s počasím. Energetikům šetříme miliony, říká meteorolog

Ve větrné elektrárně ve Věžnici se uskutečnil den otevřených dveří.

Přesná předpověď počasí může být pro energetiky otázkou ztrát nebo zisku v řádech desítek milionů korun. Zejména v...

VIDEO: V největší české nemocnici vozí jídlo pacientům „želvy“

Jídlo ve Fakultní nemocnici v Motole pomáhají rozvážet takzvané želvy, což jsou...

Fakultní nemocnice Motol je největší nemocnice v České republice. Denně tu kuchařky připravují stravu pro více než...

Novinář Klíma si váží nominace na vyznamenání, od Zemana ho ale nechce

Investigativní novinář Josef Klíma

Novinář a spisovatel Josef Klíma by nepřijal státní vyznamenání z rukou prezidenta Miloše Zemana. Vadí mu prezidentovy...

Maminka těžce postižené Terezky: Nevíme, co bude za týden
Maminka těžce postižené Terezky: Nevíme, co bude za týden

V loňském roce se Radce Doudové narodila holčička. Terezky život ale bude poznamenaný tělesným i mentálním postižením.

Najdete na iDNES.cz