Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jaká je politická daň za barvu Obamovy pleti

  10:27aktualizováno  10:27
Tři čtvrtiny Američanů odsuzují působení prezidenta George W. Bushe. Uvážíme-li to společně s faktem, že John McCain a jeho kandidátka na viceprezidentku Sarah Palinová sdílejí s Bushem téměř totožné politické přístupy a hodnoty, člověk by čekal, že Obama bude mít v průzkumech veřejného mínění větší náskok, než nyní má.

Nedávná anketa naznačila, že rasa stojí Obamu v průzkumech šest procentních bodů. | foto: Reuters

Že takový náskok nemá, způsobuje, obávám se, rasismus. Většina starších bělošských voličů Obamu v průzkumech zcela odmítá, byť jsou mnozí z nich s Bushem nespokojení. Ostatně třetina demokratů v různých etapách výzkumníkům odpověděla, že černošského kandidáta volit nebudou. A nedávná anketa prováděná Associated Press/Yahoo News naznačila, že rasa stojí Obamu v průzkumech šest procentních bodů.

Jako otrokář a otrok?
Jde o rasismus většinou zastřený, projevovaný jen nepřímo. Tady jsou obzvlášť významné sdělovací prostředky, zejména čím dál populárnější konzervativní média a diskusní rádia. Obama je důsledně kritizován za svou "jinakost“ a "aroganci“, což jsou výrazy vyvolávající představu "odrzlého negra“ z časů segregace, které vlastně nejsou v dějinách Ameriky zas až tak daleko.

Bill O’Reilly, moderátor nejpopulárnější televizní talk show v nejsledovanější americké zpravodajské stanici Fox News, hovořil s Obamou tak přezíravě a blahosklonně, že některým divákům vytanul na mysli obrázek otrokáře ze starého hollywoodského filmu, který vykáže mladého černošského frajírka do patřičných mezí.

otrokář

Moderátor v nejsledovanější americké zpravodajské stanici Fox News hovořil s Obamou tak přezíravě, že některým divákům vytanul na mysli obrázek otrokáře ze starého hollywoodského filmu.

Sean Hannity, další hvězdný moderátor stanice Fox News, již vlastní Rupert Murdoch, od jednoho hosta, Fareeda Zakarii, proslulého komentátora listu Newsweek, který má na CNN vlastní talk show, opakovaně během živého vysílání žádal odpověď na to, zda považuje Ameriku za nejlepší národ na světě. Snědý Zakaria, naturalizovaný Američan původem z Indie a držitel doktorátu z Harvardu, se cítil povinen svou věrnost Americe dvakrát stvrdit. Jen těžko si lze představit, že by Hannity takové veřejné potvrzení loajality žádal od kohokoli se světlou pletí.

Tolik lidí ještě neprozřelo
Takže jak draho vyjde Obamu rasa? Potíž je v tom, že agentury zkoumající veřejné mínění nedokážou tento problém účinně zjišťovat. Označují to za "Bradleyho efekt“, prvně zaznamenaný během souboje o post guvernéra Kalifornie v roce 1982, kdy Tom Bradley, tehdejší afroamerický starosta Los Angeles, podlehl svému bělošskému soupeři, ačkoliv během předvolební kampaně v průzkumech vedl.

Úvahou ukrytou za "Bradleyho efektem“ je, že bílí voliči v předvolebním průzkumu své předsudky neodhalí. Raději lžou a říkají, že budou hlasovat pro černošského kandidáta, ačkoliv se k tomu ve skutečnosti nechystají.

Samozřejmě, mnoho lidí dnes říká, že Obama dokazuje, že "Bradleyho efekt“ je věcí minulosti. Avšak jeho setrvalé těžkosti s bělošskými dělnickými voliči, kteří byli v primárkách na straně Hillary Clintonové, naznačují, že "Bradleyho efekt“ se má stále čile k světu.

Mladší Američané přijímají mezirasové vztahy jako součást běžné společenské a sexuální reality. Jenže právě rychlost, s níž se americká společnost vyvíjí, ohrožuje polovinu země, tu starší a převážně bělošskou, která není schopná a ochotná žít v současnosti.

změna je život

I Eisenhowerova vnučka dnes otevřeně podporuje Obamu.

Umírněnou Republikánskou stranu Dwighta D. Eisenhowera a rodiny Rockefellerů převzal radikální dav, přičemž i Eisenhowerova vnučka dnes otevřeně podporuje Obamu. Takže ledaskomu mimo Ameriku zůstává rozum stát nad tím, že tolik lidí v této skvělé zemi ještě neprozřelo a nepochopilo, že další čtyři roky republikánské vlády zemi dále zahanbí a ožebračí.

Nevědomost není v žádné civilizované zemi trestná a každý člověk má přirozené právo být moralistou. Je však alarmující, jak privátní náboženská přesvědčení a mravy čím dál větší měrou formují sekulární agendu Ameriky, jejíž Otci zakladatelé výslovně koncipovali ústavu tak, aby oddělovala stát a církev.

Dnešní radikální Republikánská strana reprezentuje velký díl populace, který je přesvědčen, že potraty a sňatky partnerů stejného pohlaví jsou nemorální, že Ameriku do Iráku vyslal Bůh a že finanční výpomoc pro Wall Street je "socialismus“.

Ohlušující skandování "USA! USA!“ a "Vrtej, baby, vrtej“ na srpnovém kongresu republikánů znělo jako výkřiky zoufalství a vzdoru vůči nepříteli, který ohrožuje božské právo Ameriky zůstat jedničkou. Palinová už nepřítele identifikovala, když o Obamovi prohlásila: "Tohle není muž, který vidí Ameriku tak, jak vidíme Ameriku vy a já.“ Ať už má její úsudek rasistický podtext, jak se mnozí pozorovatelé domnívají, či nikoliv, výzkumy veřejného mínění ukazují, že nejeden Američan s ní souhlasí.

© Project Syndicate, 2008.

Sin-ming Shaw

Autor je bývalý hostující vědecký pracovník v oboru historie na univerzitách v Oxfordu a Princetonu.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...Fico se smíchem podal demisi. Kiska sestavením vlády pověřil Pellegriniho

Dosluhující slovenský premiér Robert Fico (vlevo) předal demisi své vlády...

Politická krize na Slovensku vyvolaná vraždou Jána Kuciaka dospěla k vyvrcholení. Prezident Andrej Kiska přijal demisi...

Zemana „hluboce urazila“ reakce Klausova institutu k inaugurační řeči

Prezident Miloš Zeman hovoří na slavnostní inauguraci ve Vladislavském sále...

Prezidenta Miloše Zemana hluboce urazila věta Institutu Václava Klause, že kritika miliardáře Zdeňka Bakaly nepatřila...

Osobní auto srazilo u obchodního centra v Praze čtyři lidi, dva zemřeli

Dopravní nehoda na Švehlově ulici u obchodního centra Hostivař. Auto zde...

U obchodního centra v pražské Hostivaři srazilo auto odpoledne čtyři chodce. Dva zemřeli, další dva jsou v péči lékařů....

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

Najdete na iDNES.cz