Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

KOMENTÁŘ: KSČM a moc. Jaké komunisty by si ČSSD přizvala k vládě?

  14:00aktualizováno  14:00
Komunistický program vypadá jako soupis lidských ideálů, snů a přání z oboru bájesloví: nic než dobro. Komunisti prohlašují, že jsou už komunisty novými, moderními a poučenými, že jsou skutečnými plánovači dobra a blahobytu pro všechny.

Po bouřlivých diskusích, jak naložit s komunistickou mozaikou na průčelí domu u náměstí, se zastupitelstvo Semil rozhodlo doplnit ji citátem amerického filozofa španělského původu George Santayany a posunout tím její význam. | foto: Město Semily

Čeští komunisti měli sjezd. Kdyby to nebyli latentní a nejbližší spojenci ČSSD, nikdo by si jejich sněmování příliš nevšímal. Je-li předsedou KSČM ten či onen, není pro zbytek společnosti nijak důležité. Kdo se nezajímá o život v komunistické straně detailně, těžko rozliší praktika parlamentních čachrů Filipa od stalinského Grospiče či fanatičky Semelové.

Od moci dělí komunisty už jen ostych některých socialistů. Až jim moc zavoní přímo pod nosem, ostych ochabne. Více než dvacet let spotřebovávali komunisti levicové hlasy, které ČSSD chyběly na cestě k moci. S tím je konec. Socialistický kandidát na prezidenta Dienstbier nasazuje svou sympatii ke komunistům jako předvolební trumf a argument. Počítá s tím, že mnoha voličům bude jeho odvaha jít do toho s komunisty blízká.

Co je to vlastně za spolek?

Nikdo neví, co dnešní komunisti vlastně jsou. Tváří mají víc, podle toho, s kým mluví či komu se chtějí vlichotit. Můžete je považovat stejně dobře za dědice stalinského komunismu jako za jakési jiné o chlup radikálnější sociální demokraty, pro které sociální práva, rovnost, solidarita a demokracie jsou vším. Toto široké rozpětí komunismu představují nejen různá křídla KSČM, ale často je obsahuje i myšlení jednotlivých komunistů.

Říkají, že v budoucím komunistickém režimu budou lidé odměňováni podle práce a vše se bude dít ve prospěch osobnosti. Kdo určí ten prospěch a stanoví spravedlivou výši platu, neříkají. Protože se považují za opozici proti kapitalismu, bude to zřejmě určovat stát. Bližší podrobnosti nesdělují. Ale nevylučují existenci soukromého podnikání. To asi znamená, že těžiště podnikání bude na bedrech státu.

Můžete jejich program pročítat všemi směry a dozvíte se jen samé všeobecné cíle. Blahobyt, bezpečí, právo na práci, kulturní rozvoj, a to hlavní: nic nebude proti vůli většiny, která sama k tomu příštímu novému socialismu (pod vedením KSČM) dospěje dobrovolně. Celý program vypadá jako soupis lidských ideálů, snů a přání z oboru bájesloví: nic než dobro. Komunisti prohlašují, že jsou už komunisty novými, moderními a poučenými, že jsou skutečnými plánovači dobra a blahobytu pro všechny.

I Stalin veršoval o svobodě

Nejen Dienstbier by se však měl zajímat, co je za tím a s kým se chce spojovat. Jmenoval by takovou vládu, která by garantovala zachování demokratického právního státu a ochrany lidských práv. Pokud by tato kritéria komunisti splňovali, do vlády by je pustil.

Zkoušet je z demokracie a z lidských práv nemusí. S tím komunisti nikdy neměli problém. Svou vládu vždy označovali za demokratickou, se všemi myslitelnými právy. Sám Stalin dal napsat do komunistické hymny o své vládě pozoruhodný verš: Neznám druhou takovou zemi, kde člověk tak svobodně dýchá. V zemi přetížené koncentračními tábory a decimované ustavičnými vyhlazovacími projekty to znělo zvlášť cynicky.

Kandidát Dienstbier by měl zjistit, co komunisti vlastně chtějí. Chtějí společenské vlastnictví výrobních prostředků? Chtějí diktaturu proletariátu pod vedením komunistické strany jako nejpokrokovější síly společnosti? Považují právo za bojový nástroj dělnické třídy v boji za zavedení komunismu? Je pro ně komunismus logickým vyvrcholením dějin a nejspravedlivějším společenským řádem, v kterém není vykořisťování člověka?

Kandidát na prezidenta by mohl komunisty vyzpovídat i jednodušším způsobem: je severokorejská dědičná despocie režim, který přináší blahobyt a osvobozuje člověka? Nebo by předseda Vojtěch Filip uznal, že v Severní Koreji je každý obyvatel bezmocnou kořistí božího vnuka, despoty s rudou hvězdou na čele?

Už existence Filipa by pro Dienstbiera mohla být pikantní: tento udavač StB patříval, byť jako drobný sluha, k Husákově straně, která kandidátova otce, Jiřího Dienstbiera, držela mnoho let ve vězení. Považuje Filip toho drobné udávání spoluobčanů za součást komunistické víry, nebo se za ně dnes hanbí?

Půjde to i bez Marxe

Dienstbier nic z toho zkoumat nebude. Hraje se o moc v republice. Platí jiné hodnoty: hlasy, zájmy, odměny. Levice, nejen v České republice, očekává v nejbližších letech zásadní a hlubokou proměnu světa. Neříká, v čem ta proměna bude spočívat, na Marxe se už odvolává jen slabounce, ale proměnu vítá. V takové atmosféře už se do boje mohou nasadit i šiky komunistických sirot, jichž u nás zbylo mnohem víc než v jiných státech.

Zásadní a hlubokou změnou proti tomu, co nyní máme, je jen opak: zrušení demokracie, vlastnictví a svobodného hospodářského života. Ale to může zavést jen silná vláda násilím a s mocí bez omezení. Nemusí se jí říkat komunistická, nové názvosloví už se hledá. Problém je jen s teorií, Marxova je pasé, jiná není.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Pomník maršála Koněva v Dejvicích posprejovali vandalové

Na pomník vojevůdce I. S. Koněva v pražských Dejvicích někdo namaloval...

Na pomník maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v pražských Dejvicích někdo červenou barvou napsal letopočty 1956, 1961,...

Exředitel Pražské strojírny bral léta plat na základě neplatné smlouvy

Odvolaný ředitel Pražské strojírny Vladimír Říha u Obvodního soudu pro Prahu 9...

Odvolaný šéf městské společnosti Pražská strojírna Vladimír Říha, který podle auditu firmu výrazně zadlužil a utrácel...

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...Najdete na iDNES.cz