Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jaká bude Evropská unie

  9:57aktualizováno  9:57
Na toto téma bylo napsáno mnoho komentářů. Málo z nich je však věnováno například tomu, jaká technologie bude používána při řízení a správě Evropské unie, která bude mít 25 států, tisíce regionů a desetitisíce měst a obcí. Přitom je zřejmé, že řízení a správa EU z jednoho centra je možná jen při používání digitální výpočetní, informační a komunikační technologie.

Tím však, obrazně řečeno vznikne situace, že budou existovat dvě Evropské unie. Jedna reálná, existující ve skutečnosti, a druhá „virtuální“, existující na displejích počítačů, mobilních telefonů a pod.

Používáním digitální technologie ( e-mail, MMS, „chat“, elektronická konference) vznikne situace, že v budoucnu, pokud se jedná o vztahy mezi orgány EU a jednotlivými státy, při jejich kontaktech a jednáních uvnitř systému, kdy bude nutná fyzická přítomnost jednajících, se postupně sníží na minimum. 

Evropskou unii však lze pomyslně rozdělit na dvě virtuální také ve sféře ekonomické. Na oblast monetární (měnovou) kde hlavní úlohu hraje bankovní rada Evropské centrální banky, a na oblast fiskální (daňovou), kde by hlavní úlohu měla hrát pokladní rada Evropské státní pokladny, (která by měla být ustavena).

I v těchto souvislostech by totiž podle mého osudu velmi prospělo, kdyby se kyvadlo, které je dosud vychýlena značně „doprava“, se vrátilo do normální polohy. Proto, aby mohla být uplatňována smysluplná koordinace pravicové (monetární, ziskové, tržní) politiky, která by měla zodpovídat za příjmovou stránku státního rozpočtu a pravicové (fiskální, daňové, solidární ) politiky, která by měla zodpovídat za  výdajovou  stránku státního rozpočtu.

Smysluplná koordinace monetární a fiskální politiky bude hrát v některých směrech rozhodující úlohu i v Evropské unii. Závažným problémem například je. zda zavést přímé, či nepřímé daně. Neméně závažným problémem také bude, jak nahradit měnové kursy současných 25 měn jedním měnovým kursem eura. Já například za možné řešení považuji, měnové kursy nahradit paritními indexy, (indexy paritní kupní síly).

Pokud jde o fiskální politiku, pak ji uskutečňovat tak, aby odvod daní z jednotlivých států do Evropské státní pokladny byl prováděn formou daně z diferenciální renty. Velikost diferenciální renty by byla dána velikostí HDP, připadající na jednoho obyvatele. Odvod daní do pokladny EU a jejich přerozdělení se provádí podle dohodnutých pravidel.

Jsem si vědom toho, že na můj návrh budou existovat různé názory.Mám však zato, že by mohla být ustavena malá skupina ve složení měnový a daňový expert, programátor a systémový integrátor, která, pokud by považovala za vhodné, by vypracovala expertní posudek na reálnost, či nereálnost návrhu.

Je samozřejmé, že řešení problémů, o kterých se zmiňuji, se nevztahuje jen na současnost. ale je záležitostí koncepční a perspektivní. Jejich společným jmenovatelem však je, že je dokáže řešit jen populace s novou digitální gramotností, ovládající digitální technologie.

Ta bude mít ve vztahu k populaci s tradiční gramotností svým způsobem obdobné postavení, jako má gramotná populace k populaci negramotné. Velmi bych si přál, aby si to zejména naše mládež plně uvědomovala, a podle toho i jednala.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...Najdete na iDNES.cz