Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Místo ráje sexuální otroctví. Ženy džihádistů věří falešnému snu

  19:30aktualizováno  19:30
Nabízejí jim ráj, místo toho je v chalífátu čeká vystřízlivění a minimum práv. Řeč je o ženách ze Západu, které se na základě propracované propagandy stále častěji dobrovolně vydávají do spárů Islámského státu. Jejich snem je totiž manželství s džihádistou.

Ženy v chalífátu mohou na veřejnost výhradně v nikábu. | foto: Profimedia.cz

Propaganda Islámského státu nepřekvapivě líčí život v chalífátu jako ráj, do kterého by měl přicestovat každý, kdo souzní z islamistickou ideologií. Součástí jsou i příspěvky na sociálních sítích, v nichž mladé manželky radikálů lákají do svých řad další nešťastnice.

Některé ženy přichází s nadějí na krásnou budoucnost, stovky dalších jsou pak do sňatků nuceny po tom, co jejich město obsadil Islámský stát.

Islámský stát

V baště islamistů, syrském městě Rakká, ještě před několika měsíci žila i 17letá Rúdejna. Život v chalífátu byl podle ní peklo na Zemi. Podle svých slov byla zavřená ve svém domě více než rok. Bála se, že když vyjde na ulici, unesou ji islamisté a donutí ji ke sňatku s džihádistou ze Západu. Letos v dubnu se jí podařilo utéct a nyní žije v uprchlickém táboře v Jordánsku.

„Nejvíce se ženy bály toho, že je zavřou do vězení. Islamisté totiž uvězněné ženy používali jako nevěsty pro cizí bojovníky. Pokud vás zavřeli, mohla jste skončit kdekoli,“ vzpomíná Rúdejna.

Kruté praktiky potvrzuje i její matka Nabíha. Vzpomíná na krušný osud dcery své sousedky. Tu islamisté uvěznili kvůli tomu, že její manžel bojoval za syrskou armádu.

„Řekli jí, že si buď vezme džihádistu, nebo jí uříznou hlavu a pověsí ji na náměstí. Tak si vzala džihádistu a už jsme o ní nikdy neslyšeli,“ svěřila se Nabíha reportérům serveru The Washington Post.

Život podle manifestu

Sňatkem s bojovníkem Islámského státu se ženám život zlepší jen ve výjimečných případech. Podle ideologie Islámského státu by se totiž žena měla starat výhradně o domácnost a plodit děti.

Ženy v chalífátu by měly žít v souladu se speciálním manifestem, který vydala Brigáda al-Khansá, ženská organizace operující v rámci Islámského státu (kompletní překlad manifestu do angličtiny najdete zde).

V manifestu se mimo jiné píše, že ženy by měly z domu vycházet jen ve výjimečných případech. Zejména tehdy, pokud chtějí studovat náboženské texty. Není překvapením, že manifest odmítá většinu hodnot západních zemí. Ženy, které do chalífátu přicházejí dobrovolně, tato pravidla akceptují. Mnohem horší je však situace pro původní obyvatelky obsazených měst.

Nejhorší je situace v Rakká a Mosulu, kde ženy před vypuknutím bojů žily v relativně benevolentním prostředí. Mohly nosit kalhoty a hlavu si zahalovaly jednoduchým závojem. Pod nadvládou islamistů jsou však zahalené od hlavy k patě a z domu vychází vždy jen v doprovodu svého manžela.

26.května 2015 v 06:08, příspěvek archivován: 06.října 2015 v 17:29

#Aussie mother of 2 'abandons her kids to travel to #Syria & join #ISIS' after recruited by infamous #jihadi bride. pic.twitter.com/sYAm7106SH

Před choutkami sňatků lačných islamistů nejsou v bezpečí ani děti. Amína Mustafa Humaidiová, která v květnu utekla z Rakká, popisuje, jak musela dlouhé měsíce ukrývat svou devítiletou dcerku. „Slyšeli jsme spoustu vyprávění o tom, jak islamisté unášejí malé dívky přímo na ulici. Když obsadili naše město, prohlásili, že si z každého domu odvedou jednu dívku a provdají ji za džihádistu. Nikdy se to nestalo. Asi nás tím jen chtěli vystrašit.“

Obavy Humaidiová však byly oprávněné. Manifest Brigády al-Khansá totiž povoluje sňatky s dívkami už od jejich devíti let.

Manuál na znásilnění

Ženy, které neskončí jako manželky džihádistů, se ve většině případů stávají sexuálními otrokyněmi. Islamisté tímto způsobem terorizují zejména dívky z minority jezídů. Sám Islámský stát to potvrdil v jednom z loňských čísel svého magazínu Dabiq (více o něm se dočtete zde). V loňském roce pak islamisté vydali také manuál, jak zacházet s otrokyněmi.

Podle dokumentu je zajatkyni možné okamžitě znásilnit, a to včetně nezletilých dívek, pokud jsou dostatečně fyzicky zdatné. Pokud nejsou, džihádisté se mohou těšit pouze pohledem. S otrokyněmi je podle pravidel možné i obchodovat. Islamistům nic nebrání ani v prodeji ženy, která s nimi otěhotněla (více o manuálu najdete zde).

K již sezdaným džihádistům nebo svobodným ženám, které do chalífátů směřují dobrovolně, jsou islamisté mnohem vlídnější. Alespoň tedy na první pohled. Pokud do Sýrie dorazí pár, Islámský stát mu přidělí dům, nejčastěji zabavený původním obyvatelům, kteří skončili na popravišti nebo utekli do ciziny. Svobodné ženy pak po příjezdu putují do speciálních hostelů, kde dostávají jídlo a měsíční finanční příspěvky.

03.srpna 2015 v 18:29, příspěvek archivován: 06.října 2015 v 17:28

The jihadi bride scam http://t.co/nS8aIS16G3 pic.twitter.com/FBu18QiVl5

Podle Shiraze Mahera, výzkumníka z Mezinárodního institutu pro studium radikalizace na King’s College v Londýně, pak do těchto hostelů přichází džihádisté a setkávají se zde se svobodnými ženami. Pokud se jim líbí, mohou se s nimi okamžitě oženit. „Není to dlouhý proces. Potkají se ráno a večer už jsou svoji,“ popisuje Maher.

Propaganda versus realita

Podle výpovědí žen, kterým se z takto uzavřeného manželství podařilo uprchnout, se jednalo o týdny plné násilí a smrti.

Nucené potraty jezídek

Členové Islámskíého státu zjišťovali, zda zajaté ženy irácké menšiny jezídů nejsou těhotné, a pokud byly, přinutili je k interrupci. Podle televizní stanice CNN to tvrdí ženy, kterým se podařilo uprchnout.

Radikálové si podle nich na to najali gynekology. "Řekli nám 'zapomeňte na svou rodinu, na to, že jste jezídky, teď jste muslimky. Oženíme se s vámi, každý bojovník si vezme jednu z vás'," sdělila CNN jedna z dívek jménem Bušra.

Šestnáctiletá Muníra popsala, že bojovníci si dívky pečlivě vybírali a prohlíželi jim břicho, zuby a prsa. Dvaadvacetiletá Núr sdělila, že když se ženy bránily s někým jít, odvedli je silou.

Všechny ženy, které pod změněnými jmény vypověděly svůj příběh CNN, vzala nadace AMAR do Británie, aby tam před dětmi hovořily o nebezpečí radikalismu. Všem byl nabídnut azyl na Západě.

Zdroj: ČTK

Propagandistka Islámského státu, která si na sociálních sítích říká Shams, jim však oponuje. Na sociální sítě umístila sérií fotek v bílém závoji, který odkrývá pouze její oči. Vedle ní stojí manžel v tričku s krátkým rukávem.

„Manželství v zemi džihádu. Dokud nás mučednická smrt nerozdělí,“ stojí v popisku fotky. Tajné služby Shams později identifikovaly jako 27letou lékařku z Malajsie. Její manžel pochází z Maroka. Na své svatební fotografii se chlubí stetoskopem omotaným kolem samopalu AK-47.

Chalífát je pro ženy podle všeho velmi diskriminujícím místem k životu. Najdou se však i takové, které se nebojí dát najevo svoje znechucení. Ozývají se zejména ty, které do Sýrie a Iráku přišly bojovat. To jim však učení Islámského státu zatím neumožňuje. Podle expertů na extremismus je však tento jev pochopitelný. Do řad Islámského státu totiž stále častěji proudí ženy ze Západu, kde mají ve společnosti stejné postavení jako muži. Podle manifestu Islámského státu se však do bojů mohou zapojit až tehdy, pokud se stane „situace pro muslimy zoufalou“.

Ženy tak budou muset chtě nechtě dále plnit roli, kterou jim přichystali džihádisté. Jejich uvěznění v manželství paradoxně nekončí ani po smrti jejich manželů.

Po mučednickém skonu musí žena podle tradic truchlit čtyři měsíce a deset dní. Poté se může znovu vdát a je tak dána všanc dalšímu stoupenci Islámského státu.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

V ruských městech žijí miliony bezdomovců, přesná čísla ale nikdo nezná

V Moskvě žije podle odhadů asi 100 000 bezdomovců. Ilustrační foto

Tvrdou ruskou zimu každý rok nepřežijí stovky bezdomovců. Kolik jich přesně v největší zemi světa je, nikdo netuší....

U japonského pobřeží ztroskotala dřevěná bárka s rybáři z KLDR

Osm Severokorejců ztroskotalo na japonském pobřeží poblíž města Yurihonjo.

U japonského pobřeží ztroskotalo osm mužů, kteří mluví korejsky a tvrdí, že jsou z KLDR. Při rybolovu prý ztratili...

V Luhansku proběhl převrat, vůdce separatistů odjel do Ruska

Neoznačení ozbrojenci v ulicích Luhansku (21. listopadu 2017)

V Luhanské lidové republice se po dvou dnech završil mocenský převrat. Naznačují to informace ruských médií, podle...Najdete na iDNES.cz