Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak zahradit cestu do EU

  22:43aktualizováno  22:43
Není to jen bláznivý sen. Může se to opravdu stát: Jan Zahradil se po volbách stane ministrem zahraničí České republiky. Pak s požehnáním premiéra Klause zcela obrátí role diplomatů u našeho jednacího stolu s Evropskou unií. Naše země už nebude pokorně prokazovat svoji způsobilost ke vstupu do evropského klubu. Naopak: Zahradil a jeho vyjednavači si začnou klást podmínky. A jednou z podmínek bude, že Evropská unie potvrdí věčnou platnost Benešových dekretů. Tak si to zřejmě představuje ODS. Třeba to je geniální strategie.

Státníci Evropské unie se chytnou za nos. Pochopí, že už dávno měli být k České republice zdvořilejší. S tak silným partnerem si nesmějí jen tak zahrávat a jeho podmínky musí splnit. Potom ho chtě nechtě pozvou dál, třebaže jeho kabát právě nevoní. U stolu evropské hojnosti si pak na ten divný odér nového stolovníka z Východu všichni nějak zvyknou.

Tady už sen končí. Zahradil může být po volbách ministrem zahraničí. Benešovy dekrety mohou zůstat v platnosti a čeští politici mohou účelově říkat, že jsou vyhaslé, a jindy se k nim mohou zase hrdě hlásit. Ale Evropská unie Českou republiku přijmout nemusí. To je realita.

Je možné, že čeští politici upřímně považují konfiskace majetku na základě národnosti a následné, často krvavé vyhánění celé jedné etnické menšiny za oprávněné. Třeba vzhledem k historickým okolnostem. Bohudík tento přístup žádné sympatizanty v zemích Evropské unie nemá.

Tam se tomu běžně říká genocida a historické okolnosti ani politická vina nějakého národa se u genocidy nepovažují za omluvu. Je možné, že to poslanec Zahradil neví? Třeba ne. Pro absurdní návrhy ODS, podle nichž máme požadovat od EU výslovné uznání Benešových dekretů, už je pak jen jedno vysvětlení: Jde o obyčejné nadbíhání mentalitě davu. Napřed mu namluví, že je ohrožen, a pak ho budou hrdinně bránit.

Dav nerozlišuje individuální vinu od kolektivní, politickou vinu od kriminální. Nemá soucit s lidmi, kteří trpěli a přišli o všechno, jestliže jsou cizí. Inteligentní cestu ke smíření a k odstranění křivd žádný dav nezná. Dav je souhrn všech nešťastných bytostí, které se shlukly ve společně sdíleném pocitu ohrožení. Je to ideální materiál pro manipulaci.

Naši politici nemohou zrušit Benešovy dekrety nikoli proto, že by to způsobilo chaos ve vlastnických vztazích. To lze vyřešit při dobrém jednání. Nemohou však zrušit Benešovy dekrety proto, že nemají odvahu přiznat společnou chybu a sdělit to upřímně svému národu. Nemají odvahu mluvit jako dospělí lidé k dospělým lidem. Děti, které ještě nemají sebevědomí ani dobré vychování, také nemohou přiznat chybu.

Opravdu chceme být ostrovem infantilního nacionalismu? Poslanec Zahradil si to asi přeje. Pak ovšem opravdu Evropskou unii k ničemu nepotřebujeme. A ona nás také ne.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Vliv kotlů na znečištění ovzduší roste. Podle výzkumů konkurují průmyslu

(Ilustrační snímek)

Mezi zdroji znečištění ovzduší jsou stále viditelnějším hráčem. Podíl domácích topenišť na vypouštění škodlivin roste a...

Vinaři dostali statisícové pokuty, nedovoleně vypouštěli odpadní vody

Vypouštění odpadních vod ve Vinařství Kovacs.

Kontroloři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) se v posledních dvou letech zaměřili na vinaře z Břeclavska a...

VIDEO: Lesníci propagují území, kde hospodaří příroda a ne člověk

Nový spot Lesů ČR navrhuje ponechání části lesů přírodním procesům

Lesy České republiky zveřejnily vzdělávací video, ve kterém popisují přínos bezzásahových území. Podle ekologů je to...Najdete na iDNES.cz