Jak vznikl Měsíc? Jasná odpověď stále chybí

-
Než se vypravili první lidé k našemu souputníku, holedbal se slavný americký chemik, laureát Nobelovy ceny Harold Urey: »Dejte mi kus Měsíce a já vám povím, jak vznikl!« Jenže od zahájení projektu Apollo uplynulo třicet let a odpověď na tuhle otázku není stále jasná. Přitom na lunární povrch vystoupilo v letech 1969-72 dvanáct pozemšťanů, kteří odtamtud přivezli 381,7 kilogramu vzorků půdy a sumu vědeckých údajů, jakou astronomové nedokázali získat v předcházejících staletích.

Než vědci napíší přesný scénář vzniku Měsíce, budou muset získat ještě tisíckrát víc informací, než mají dnes k dispozici. Ovšem výpravy Apolla potvrdily, že Měsíc je přibližně stejně starý jako Země - pochází z doby před 4,6 miliardy lety. Měsíc se tedy stal druhým nebeským tělesem, u něhož se to podařilo experimentálně změřit. To je další bod na podporu hypotézy, že všechna tělesa sluneční soustavy vznikala prakticky ve stejném okamžiku, a to hnětením z jednoho praoblaku chemicky stejného materiálu. Odborníci, kteří budou chtít popsat zrození Měsíce, musí pochopit, jak se zformoval celý koutek vesmíru, ve kterém žijeme.

Katastrofický scénář opět mýtus?

Názory na vznik Měsíce se ve vědecké obci přetřásají stále. »Před Apollem mohl každý badatel o původu Měsíce fantazírovat podle svého,« říká Petr Jakeš z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, geochemik, který na počátku sedmdesátých let zkoumal v houstonském středisku NASA první lunární vzorky. »Spolehlivé údaje, o něž by se mohl opřít, neexistovaly. Bohužel ani dnes nemáme informace, které by dávaly jednoznačný výklad.« Předně se ukázalo, že Měsíc prošel tavením. »To si před rokem 1969 nikdo z odborníků neuměl představit,« komentuje doktor Jakeš. »Každý by to považoval za bláznovství. Ale dovezené horniny stejně jako studium nitra Měsíce to ukázaly. Samozřejmě, hned se objevily podobnosti se Zemí. Dnes je jasné, že všechna nebeská tělesa terestrického typu (tedy podobná Zemi) takovým stadiem prošla.« Původně se většina badatelů klonila k představě, že Země a Měsíc se zformovaly současně vlastně jako dvojplaneta. Proti nim vystupovala další skupina specialistů, která se domnívala, že Měsíc byl původně jakýsi nebeský balvan, asteroid bloudící naší soustavou, který Země zachytila. Na základě některých výsledků Apolla a poznání vlivu dopadů menších nebeských těles na větší v rané historii planet přišli v polovině sedmdesátých let američtí vědci s myšlenkou, že zrod Měsíce je výsledkem gigantické kosmické katastrofy. Podle výpočtů W. K. Hartmanna a D. R. Davise z Washingtonu narazilo do Země těleso o velikosti Marsu, dvě třetiny jeho hmoty se přitom vypařily a ze zbytku se stal Měsíc. »Loni na mezinárodní konferenci v kalifornském Monterey se ukázalo, že většina specialistů se už kloní ke katastrofické představě,« pokračuje Petr Jakeš. »Ovšem ani to není konečný verdikt. Snad bychom mohli říci, že závěry projektu Apollo staré mýty zbouraly, ale současně daly podnět k vytváření mýtů nových.«

Nový pohled i na Zemi

Také o Zemi jsme se dověděli řadu pozoruhodných informací díky výzkumu Měsíce. Už první automatické sondy ukázaly, že spousta kráterů na povrchu našeho souputníku vznikala v určitých periodách bombardováním asteroidy a jádry komet, nejvýraznější bylo před 3,8 miliardy lety. A protože v té době byly Měsíc a Země dávno pospolu, muselo něco podobného postihnout i naši planetu. »Jistě, to nás nepřekvapilo,« poznamenává geochemik Jakeš, »o několika takových kráterech na různých místech zemského povrchu jsme věděli. A však o tom, že by jich mohlo být tak velké množství, jsme neměli tušení. To ukázaly průzkumy, které se na základě tohoto impulsu dělaly v sedmdesátých a osmdesátých letech. Na Zemi totiž stopy po nebeských kráterech překryly další geologické katastrofy, kdežto na Měsíci, který je geologicky dvě miliardy let mrtvý a nemá atmosféru, zůstaly vyznačené.«

Staré utkvělé představy padají

Podle názoru Petra Jakeše měl projekt Apollo pro vědu širší význam: »Výzkum Měsíce dal podnět k velkým změnám v chápání světa okolo nás. Najednou jsme si uvědomili, jak mnoho našich představ bylo falešných a jak jsme měli málo fantazie při vytváření pracovních hypotéz. To se dnes promítá i do dalších zásadních otázek, jako je třeba vznik a vývoj života. Už neplatí dřívější představa, že všechen život, ať se nachází kdekoliv, musí být založen na uhlíku, kyslíku a fotosyntéze. Nálezy rozličných velice energických živých organismů v obrovských hlubinách oceánů, kam neproniká sluneční světlo, i v jiných extrémních prostředích to v posledních dvaceti letech jenom potvrdily.« Měsíc navštívily desítky automatických sond a po jeho povrchu se procházelo dvanáct pozemšťanů. Většina lidí si však pamatuje právě na televizní reportáže z procházek astronautů. »Z toho by mělo vyplývat zásadní ponaučení,« uzavírá Petr Jakeš. »Přes veškerou vyspělou techniku je člověk-průzkumník nenahraditelný. Nejen proto, že ve srovnání s naprogramovaným robotem dokáže reagovat i na mnohé nepředvídané situace, ale také proto, že jeho přítomnost tuto událost televiznímu diváku přibližuje, on s ním cítí, bojí se o něho. A to je zvláště pro Spojené státy americké, které udávají tempo kosmickému výzkumu, důležité - veřejnost, z jejíchž daní se tyto projekty financují, chce tyhle okamžiky spoluprožívat, být při tom. Myslím, že tento pocit platí nejen pro Američany.«

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Írán v noci zaútočil na Izrael raketami a drony

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Všechny zabijte, vyzval Islámský stát k útokům na čtvrtfinále Ligy mistrů

9. dubna 2024  12:33,  aktualizováno  15:43

Teroristická organizace Islámský stát (IS) zveřejnila výhružnou ilustraci, ve které vyzývá k útokům...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

Poslanci budou řešit regulaci návykových látek a zákaz jejich prodeje dětem

16. dubna 2024  5:38

Změnou zákona o návykových látkách s pravidly pro nakládání s látkami typu kratom nebo konopí s...

ANALÝZA: Izrael měl na výběr dvě varianty reakce na útok. Obě špatné

16. dubna 2024

Premium Izrael měl dvě základní možnosti, jak odpovědět na íránský útok, obě jsou špatné. Z gauče se to...

Češi znovu kupují byty. Poptávka roste o desítky procent, ceny šplhají vzhůru

16. dubna 2024

Premium Trh s nemovitostmi, který ochladl vlivem rostoucích úroků a cen energií, se opět zahřívá. Poptávka...

Česko je skvělý spojenec, chválil Biden. S Fialou probral Ukrajinu, Írán i reaktory

15. dubna 2024  20:35,  aktualizováno  23:11

Od zvláštní reportérky v USA Americký Joe Biden přijal premiéra Petra Fialu v Oválné pracovně Bílého domu. Prohlásil, že...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...