Jak vysoko zvedl laťku úředník Srba?

  • 82
Kdo je Karel Srba, který se podle policie nezastaví ani před vraždou? Na první pohled nenápadný čtyřicátník, v posledních letech však jeden z nejvlivnějších lidí na ministerstvu zahraničí. Karla Srbu přijal Jan Kavan na ministerstvo zahraničí hned po svém nástupu v polovině roku 1998. Jeho úkol byl velkolepý: provést v resortu akci čisté ruce. "Všichni pracovníci jsou povinni poskytnout mu veškerou podporu a vyžádanou dokumentaci," stálo v Kavanově přípisu z prosince 1998.

Když o dva a půl roku později MFDNES zjistila, že Kavan ve spolupráci se Srbou připravili pro stát nevýhodný pronájem Českého domu v Moskvě, Srba rezignoval. Kavan jej tehdy z úřadu vyprovodil se slovy: "Pan Srba rezignuje proto, že způsobil svému ministrovi problém, nikoli proto, že by porušil zákon. Zvedl laťku pro státní úředníky nezvykle vysoko."

A co když vás přejede auto?
Po sepsání případu Český dům se roztrhl pytel s informacemi od lidí, kteří kdy se Srbou přišli do kontaktu. Skládala se mozaika případů spojených s vydíráním, zastrašováním a zavánějících korupcí. Podivný obrázek ministrovy pravé ruky.

Karel Srba si například nechal před několika lety postavit od firmy B+M rodinný domek v Černém Volu na okraji Prahy. Firma tvrdila, že jí Srba dlužil ještě 700 tisíc korun, a začala je vymáhat u soudu.

SRBA CHTĚL DÁT ZABÍT NOVINÁŘKU DENÍKU
MF DNES

Policie odhalila chystanou vraždu díky přiznání muže, který měl Sabinu Slonkovou zabít. Kriminalistům se přihlásil den před provedením vraždy. Během vyšetřování policisté obvinili a uvěznili bývalého generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srbu, jeho přítelkyni a dva zloděje z Prachaticka.

V den, kdy měl spolumajitel firmy Josef Moravec vypovídat u soudu proti Srbovi, na chodbě soudní budovy absolvoval rozhovor s neznámým mužem. Ten mu podle Moravce řekl: "Můj klient si nepřeje, abyste u soudu svědčil." Následovala nabídka - nebude-li svědčit, dostane veřejnou zakázku za sto milionů korun. Moravec odmítl.

"Ten člověk mi řekl: Představte si, že za několik dnů pojedete do práce a nabourá do vás kamion nebo potká vaši ženu nebo děti nějaké jiné neštěstí. V tomhle státě se může stát cokoli." Moravec nakonec u soudu svědčil. O měsíc později mu kdosi do domku doručil dva granáty se slzným plynem.

Od Stráského šel s ostudou
Do státní správy zamířil Karel Srba, do té doby soukromý podnikatel, v roce 1995. V době ministra Luďka Rubáše se stal ředitelem finančního odboru ministerstva zdravotnictví. V roce 1997 jej z úřadu vyprovodil Rubášův nástupce Jan Stráský. Důvodem bylo to, že bez výběrového řízení zadal spřízněné firmě Euro Contact zakázku za půl milionu korun bez výběrového řízení, a to na kontroly v nemocnicích.

Firma přitom k této činnosti neměla oprávnění. V roce 1997 si dal Srba od státní správy roční pauzu - stal se jednatelem firmy ABRS, která se zabývala poradenskou činností. Od ministerstva zdravotnictví se však zcela neodpoutal. Takzvaná Zdravotnická centra neboli několik lékařů a sester působících v zahraničí při zastupitelských úřadech si Srba ohlídal i po odchodu z ministerstva.

Následná kontrola ve Zdravotnických centrech odhalila, že v době, kdy Srba vedl finanční odbor ministerstva zdravotnictví, pracovala centra nehospodárně, zbytečně utrácela za nákup nepotřebného materiálu.

Když v roce 1998 nastoupil Srba ke Kavanovi, nechal si Zdravotnická centra přeřadit pod sebe na ministerstvo zahraničí. Uchoval si tak kontrolu nad organizací, jež ročně hospodaří s rozpočtem 26 milionů korun a která rozdává velké zakázky.

Nevyhovíš-li, půjdeš!
Na podzim 1999 se Srba zamotal do další aféry. Odvolaný ředitel štiřínského zámku Václav Hrubý veřejně oznámil: "Chtěli po mně vyrobit kompromitující dokumenty, že exministr Josef Zieleniec na zámku uplácel novináře."

Bylo to v době, kdy Kavan hledal důkazy pro Zemanovo prohlášení, že Zieleniec je lump. Dokumenty proti Zieleniecovi požadoval od Hrubého premiérův poradce Jaroslav Novotný.

Na jedné z nahrávek rozhovorů, které Hrubý pořídil, Novotný říká: "Ten Srba vlastně bojuje o svůj život, protože Kavan chce po něm, aby on mu sehnal ty důkazy. Pokud jde o ten problém, toho Zieleniece, tak jste mu nepomohl, a Kavan mu přímo nařídil, aby vás z tý funkce odvolal."

Následně přišla na Štiřín kontrolorka najatá Srbou a na základě jejího šetření (to bylo následně uznáno za neoprávněné) byl Hrubý z funkce sesazen.

Miliony z krabice
Když loni v březnu, po skandálu s Českým domem odcházel Srba z ministerstva zahraničí, rozhodně tím neztratil vliv na další chod resortu. Na svou funkci Kavanovi doporučil svého přítele Pavla Jaroše, který byl od té doby odpovědný za všechny veřejné zakázky ministerstva. Srba se opět stal soukromým podnikatelem.

MF DNES letos v březnu zjistila, že si s platem státního úředníka - ne vyšším než čtyřicet tisíc korun - pořídil rozsáhlé nemovitosti ve Stochově u Kladna v celkové výši přes deset milionů korun. Srba uvedl, že mu na to dala peníze matka. Kde je vzala?

Na to odpověděla: "Peníze jsem měla doma v krabici. Manžel, když ještě žil, vždycky přišel, dal mi obálku a říkal: To je na starý kolena." Zatím poslední informace, kterou MF DNES dosud nezveřejnila, se týkají dalšího Srbova majetku zmíněného domu v Černém Volu.

Ukázalo se, že původní odhady, podle kterých má dům hodnotu čtyř milionů, byly podhodnocené. Karel Srba totiž rezidenci prodává prostřednictvím realitní kanceláře za osm milionů korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video