Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kontrola v Chanově našla v bytech šváby, rampouchy i vzorný pořádek

  19:51aktualizováno  19:51
Úřednice sociálního odboru mosteckého magistrátu vyrazily v úterý na sídliště Chanov. Docházejí tam na kontrolu rodin, které mají dlouhodobé problémy s placením nájmu. Tentokrát kontrola začala v paneláku nazývaném Blok 1, který má hodně špatnou pověst. MF DNES byla u toho.

Na chodbách, kde nechybí jen okna, ale občas i zábradlí, je hrozná zima. U jednoho z bytů se jen na chvíli otevřou dveře. Když nájemnice vidí, že za úřednicemi jsou i novináři, hned zase zabouchne.

O patro níž jsou obyvatelky bytu o něco vstřícnější. "Proč jste si nepřišla vyřídit dávky?" ptá se vedoucí oddělení sociální práce Martina Kynclová mladé nájemnice Gabriely, která mezi dlužníky patří.

"Nemohla jsem. Mám nemocné děti," vysvětluje mladá žena. A slibuje, že hned jak dostane příspěvky od státu, aspoň dva nájmy zaplatí.

Starší žena v bytě ochotně předkládá další důvod, proč si Gabriela nemohla sociální dávky vyřídit. "Měla starou občanku, tak jí to nedali. Ale teď už bude mít novou, tak si všechno vyřídí," zdůvodňuje žena, proč má Gabriela měsíční zpoždění v zaplacení nájemného.

Nic to ale nevypovídá o důvodech, proč Gabriela za byt dluží už skoro čtvrt milionu korun. Nájem totiž neplatí skoro tři roky. Město proto podalo k soudu žalobu na vyklizení bytu a jakmile dostane povolení, může Gabrielu i s dětmi vystěhovat na ulici.

V bytě lezou švábi, jinde visí rampouchy

Chanovské byty obcházejí úřednice magistrátu pravidelně (o kontrolách zde). Kontrolují nájemní smlouvy, zjišťují, jestli děti chodí do školy nebo jestli v bytech není víc lidí, než kolik se jich přihlásilo.

Fotogalerie

To byl nedávno případ jedné rodiny v Bloku 7, na kterou si stěžovali i ostatní obyvatelé z okolí. V malém dvoupokojovém bytě bydlelo kvůli návštěvě příbuzných z Maďarska asi patnáct lidí. Nyní už je tam zase jen přihlášená rodina, ale zatímco příbuzných už se zbavila, švábi v bytě zůstali.

"Já za to nemůžu, já to neudělal," dušuje se muž, když ho Martina Kynclová na lezoucí hmyz upozorňuje. Úřednice se v malém bytě musejí proplétat i mezi mokrými věcmi, které schnou na šňůrách pod stropem. Není divu, že je na zdech plíseň.

O několik pater níž zase visí rampouchy, protože shora kape voda a v bytě nejsou ani okna, ani dveře. Zato je tam neuvěřitelný nepořádek - od rozbité pohovky přes roztrhané kusy oblečení až po umělohmotný vánoční stromeček.

I Chanov má svou "dobrou adresu"

Chanov však nejsou jen otřesné a rozbité paneláky. Blok 8 je krásný už zvenku. Chodba uvnitř je čerstvě vytřená a na schodišti je teplo, protože radiátory tu hřejí i na chodbách. Bydlení v tomto bloku si nájemníci váží.

"Sem se lidi dostali za odměnu. Dům je opravený díky dotaci ministerstva pro místní rozvoj, které mělo nějaké podmínky ohledně nájemníků. Další podmínky jsme si dali my," říká další úřednice mosteckého magistrátu Monika Levá.

"Já jsem tady spokojený. Ve srovnání s tím, kde jsem bydlel předtím, je to o mnoho lepší," pochvaluje si v přízemí důchodce Gejza Dubec.

Mladá Lucie o dvě patra výš se sice stydí, nechce se fotit ani prozradit své příjmení. Ale na vonící, uklizený a krásně vymalovaný byt může být pyšná. Právě proto, jak o byt pečuje, je ostatně tady.

"Ona se stará pořád stejně. Jako to má tady, měla to i v Bloku 13. Právě proto, že se tam o byt starala, dostala za odměnu tenhle. Je větší, jsou tu udělané podlahy, topení," přibližuje Levá.

Kdo si bydlení nevážil, ten už odešel, tvrdí místní muž

Zatímco do jiných paneláků v Chanově může přijít kdokoliv a kdykoliv, protože tam nejsou ani vchodové dveře, do Bloku 8 se každý nedostane. Nájemníci musí sami návštěvě otevřít. Ale nepouštějí dovnitř každého, protože si dobře uvědomují závist okolí.

"Já bych ale přál i ostatním, aby se postupně opravily také další baráky v Chanově. Myslím, že lidé tady už se změnili. Už si bydlení víc váží. Kdo si ho nevážil, ten se odstěhoval. Problém s pořádkem měli spíš Romové, kteří se sem přistěhovali, hlavně ze Slovenska," vypravuje Koloman Kotlár.

Jeho nakažlivý optimismus ovšem člověka rychle přejde, když vyjde před dům a vidí před sebou další rozbitý panelák - Blok 10, který patří do stejné skupiny jako Blok 1. Zatímco v Bloku 8 úřednice kontrolují pořádek, do Bloku 10 jezdí častěji policisté. Zjišťují, jestli tam někdo vyrábí nebo prodává drogy. Oba bloky jsou přitom tváří dnešního Chanova.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...Najdete na iDNES.cz