Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak vypadá kniha poslance Wolfa, která otřásá vládou

  7:53aktualizováno  7:53
Má 224 stran, zabývá se vztahem ekologie a ekonomiky a stát za ni zaplatil 4,6 milionu korun. Tedy za jednu stranu 18 400 korun. Teď kvůli této útlé modré knize, jež nese název Relace mezi politikou životního prostředí a ekonomickým rozvojem, část A, hrozí pád vlády.

Jiný výsledek než útlou knihu stát za své miliony nezískal. Neměl by tedy Wolf peníze vrátit? | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

MF DNES získala státem štědře dotovanou publikaci poslance Petra Wolfa, který byl zvolen za ČSSD, ale teď pomáhá držet při životě Topolánkův kabinet.

Wolf je v souvislosti s několikamilionovou dotací vyšetřován, zda ji nezneužil. A premiér mu vyslal na pomoc svého poradce Marka Dalíka, který se snažil zařídit, aby reportáž o kauze nevysílala Česká televize.

Co je vlastně tak zvláštního na knize, již vydala Slezská univerzita v Opavě?

Předmluva trochu připomíná seznam lidí, které detektivové zrovna vyšetřují. "Za spolupráci bych chtěl poděkovat především spoluřešitelům projektu Ing. Haně Wolfové, Ing. Janu Wolfovi, Ing. Tomáši Foniokovi a Ing. Dagmar Koniarikové," píše poslanec. První dva – manželka a syn – působí v rodinné firmě UT 2002, jež dostala dotaci. Další dva jsou známí, jimž Wolf platil za dodání podkladů.

Při prolistování knihy laika napadne, proč to stálo tolik? Vždyť Petr Wolf shrnuje známá fakta nebo cituje zjištění mezinárodních organizací. Třeba o tom, že investovat do ekologie se státu vyplatí – nastartuje to ekonomiku a pomůže přírodě.

V souhrnu poslanec sám přiznává, že žádný převratný vědecký objev za státní miliony neodhalil. Píše, že šlo o "mimořádně obtížný úkol". V závěru dokonce uvádí: "Navrhuji další pokračování na daném projektu spojené především s hlubší analýzou dostupných dat se snahou nalézt takové ukazatele o vývoji životního prostředí, jež by umožnily dotvořit námi navržený model."

Je však otázka, zda ještě s pokračováním své práce může počítat. Na tuto nedokončenou studii mu dalo v roce 2005 ministerstvo životního prostředí vedené lidovcem Liborem Ambrozkem celkem 6,5 milionu korun. "Nevíme proč, ale tehdejší komise rozdělující granty na výzkum nabyla dojmu, že náklady na tento projekt jsou oprávněné, a schválila ho," říká dnešní mluvčí resortu Jakub Kašpar. Složení komise, jež Wolfovi peníze přiklepla, je tajné. Už o rok později, kdy Wolf stačil spotřebovat 4,6 milionu, odhalil Nejvyšší kontrolní úřad zneužívání peněz. Další čerpání už stát proto zarazil.

Jiný výsledek než útlou knihu stát za své miliony nezískal. Neměl by tedy Wolf peníze vrátit? "Projekt jsme zastavili, on to nedodělal. Případ jsme předali ostravskému finančnímu úřadu, aby přesně rozhodl, kolik od něj bude zpět vymáhat," říká mluvčí Kašpar.

Opozice včera donutila premiéra, aby ve Sněmovně vysvětlil, proč posílal lobbistu Dalíka na pomoc Wolfovi. Mirek Topolánek zopakoval, že na tom nevidí nic špatného.

Zajímavé je, že levicový politik a bývalý člen ČSSD Petr Wolf ve své knize volá po zrušení státních dotací. Samozřejmě nikoliv na knihy a studie, nýbrž třeba na zemědělství.

"Odstranění subvencí by mohlo zajistit win-win efekt, přinést dvojí užitek," odvážně navrhuje v publikaci poslanec.

Možná kdyby si šéf ČSSD Jiří Paroubek dříve přečetl tyto pravicové ideje, mohl dopředu tušit, že ostravského poslance ztratí a že přeběhne na stranu Topolánkovy vlády.

Zeptat se poslance Petra Wolfa, v čem vidí hlavní přínos své práce, je nemožné. Svůj mlčenlivý postoj obhajuje na osobních internetových stránkách mottem: "Vysvětluješ-li pomluvu, činíš ji ještě horší. Publius Syrus."

Na otázky zaslané e-mailem včera nereagoval. Avšak už před časem v rozhovoru pro MF DNES veškerá zjištění kontrolorů odmítl, chyby při čerpání státních milionů považuje jen za drobnosti.

Kde máš ty miliony?!

"Šedesát procent obcí udělalo nějakou chybu při čerpání dotací a nemluví se o tom nikde. Wolfova firma možná udělala nějakou chybu, teď je to v řízení, ještě se nerozhodlo, a víte, kolik lidí mi už nadává: Kde máš ty miliony?!" stěžoval si.

Ačkoliv projekt o vztahu ekologie a hospodářství nedotáhl do konce, rozhodně prý nic nevydělal.

"Když se na to podívám zpětně jako byznysmen, dnes už bych do toho nešel. Já z toho nic neměl, žádný zisk," říká o dvousetstránkové knize vydané malým nákladem 250 kusů za 4,6 milionu. Ta dnes leží v knihovnách ostravské báňské a slezské opavské univerzity.

Milovník myslivosti a terénních aut už má zkušenosti s dotacemi z minulosti. Už dříve dostal šest milionů na vypracování studie, jak využít staré pneumatiky. Tyhle miliony nezneužil, naopak jeho nápad se dočkal úspěchu v podobě průmyslového patentu.

Vymyslel směs z opotřebovaných pneumatik, jež se používá na výrobu prvků, které tlumí chvění motorů v automobilech.

Kauza Petr Wolf

duben 2005 – dostal dotaci 6,5 milionu korun na ekologicko-ekonomickou studii

červen 2006 – kontrola zjistila, že část z peněz zneužil na jiné účely, než na co je od státu dostal

srpen 2008 – případ začala vyšetřovat protikorupční policie

březen 2009 - premiérův poradce Dalík se snažil zastavit reportáž ČT o protahujícím se vyšetřováníHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Koho vybrat za prezidenta? Kalkulačka vám ukáže, s kým se shodujete

Volební kalkulačka iDNES.cz

Nejste si jistí, kterému z prezidentských kandidátů dát v lednové volbě svůj hlas? Volební kalkulačka, kterou...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...Najdete na iDNES.cz