Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak vycházet s hlavou státu?

  0:01aktualizováno  0:01
Dnes ráno přichází do úřadu nový prezident. Skončila tak doba prázdného moralizování a obyvatele České republiky, jakož i zaměstnance Kanceláře prezidenta republiky čeká čas budování "standardní demokracie". Jak se v nové, "trošičku méně okázalé" době zorientovat?

Pokud chcete hlavě státu rozumět nebo s ní při náhodném setkání dobře vycházet, je dobré mít na paměti několik základních postupů.

1. Vždy se představte, klidně i poněkolikáté
Prezident má rád, když při setkání hned na začátku zřetelně vyslovíte své jméno. Pochopitelně až po pozdravu, v němž nezapomenete na oslovení "pane prezidente". Nebývá na škodu připojit ani název své funkce.

Stranickou příslušnost, v případě, že nejste členem ODS, je taktnější zamlčet. Nikdy nespoléhejte na to, že jste se představili již minule, jinak se neubráníte otázce: "A vy jste kdo?", která vás může, zvláště po delším hovoru, poněkud vyvést z míry. Pokud to jde, nechoďte za prezidentem ve dvojicích, zvláště nechcete-li se dočkat otázky: "A který z vás je který?"

2. Nikdy se netvařte, že něco víte lépe
Nesnažte se dokázat svou intelektuální převahu. Kromě toho, že je to v případě kontaktu s prezidentem Klausem v podstatě vyloučeno, je to také nepraktické. Může se vám stát nejen to, že poznáte hloubku svých neznalostí i v oboru, v němž jste až dosud platil za znalce, ale snadno se můžete dočkat i ukončení hovoru.

"Končím, končím, vy jste absolutně nepřipraven," zní poslední věta prezidentské audience. Počítejte s tím, že ji jednou uslyšíte, protože dokonale "připraven" prostě být nemůžete.

3. Čtěte, ale ne příliš
Prezident si velmi zakládá na své sečtělosti. Vy jako loajální úředník či občan to máte vědět a přizpůsobit se tomu. Je samozřejmé, že i vy budete číst. Koneckonců na internetové stránce www.klaus.cz je poměrně bohatý seznam doporučené literatury.

A pozor, ne všechna je sepsána prezidentem, k některým knihám dokonce napsal jen předmluvu. Na stejném místě jsou k nalezení také prezidentovy starší projevy a rozhovory. Je však na místě připojit jednu užitečnou radu. Nečtěte příliš! Dříve nebo později se totiž prezident tak jako tak podiví nad tím, jak "děsivě málo čtete", a noci strávené nad literaturou by vám najednou mohly přijít zbytečné.

4. Pozorně naslouchejte
Slova nejsou tím, čím se zdají. Parafráze legendární věty ze seriálu Twin Peaks nabývá pro zaměstnance Hradu i ostatní "poddané" nové hlavy státu na aktuálnosti. Pro hladkou komunikaci s prezidentem je totiž třeba znát mnohé lingvistické finesy, které používá. Zcela se je nenaučíte nikdy, ale můžete znát alespoň základy. Jsou-li například vaše argumenty označeny za "falešné", nemáte šanci je jakkoli obhájit, byť byste dokázali jejich pravdivost.

Bude-li však váš názor shledán "standardním" či "legitimním", je velmi pravděpodobné, že jste jej četli v některé z prezidentových starších publikací, a jako takový je tento názor samozřejmě správný. V každém případě je dobré pozorně naslouchat, nechcete-li, aby se nad vámi prezident "pousmál", či snad dokonce "povytáhl obočí".

5. Nežádejte pochvaly, úlevu ani dovolenou
Dlouho spěte, žijte zdravě, pracujte poctivě. Tyto rady, které vám vštěpovala vaše matka, byly užitečnější, než jste si mysleli. Prezident je člověk činorodý, a proto nemá rád lidi, kteří plýtvají svou energií při nesmyslném ponocování. To se netýká jen jeho spolupracovníků, ale každého občana.

Chcete-li, aby "naše maličká zemička" vzkvétala, není to možné bez plného pracovního nasazení. Více než prezident toho samozřejmě nestihnete, ale můžete se mu pokusit alespoň přiblížit. Pamatujte, že prezident nedokáže rozlišit čas na "práci a nepráci", a proto se o něco podobného nepokoušejte ani vy.

Smiřte se s tím, že dovolená je něco nadbytečného, co prezident neuznává. Budete-li však v práci podávat vysoké výkony, můžete se dočkat "kladného znaménka". Ale pozor! Neusněte na vavřínech. Prezident by byl potom nucen se na vás "malinko zamračit", a to on dělá opravdu, ale opravdu nerad.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Start aukce pivních lahví se blíží. Vydražte unikát a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Úderem deváté hodiny odstartuje na iDNES.cz tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner Urquell....

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...Najdete na iDNES.cz