Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak viděli uplynulých dvanáct měsíců představitelé parlamentních stran

aktualizováno 
P r a h a -

MILOŠ ZEMAN, předseda vlády a ČSSD:
1. Považuji za významné takové události, které zlepšují život lidí. Z tohoto hlediska se mně zdá významné nařízení vlády, kterým se zlepšují platové podmínky asi osmi set tisíc zaměstnanců veřejného sektoru, mimo jiné učitelů, zdravotníků nebo silničářů.
2. Nízká úroveň novinářské kultury v naší zemi. Nikdy jsem od novinářů nechtěl, aby nás chválili, ale chtěl jsem, aby nelhali. A v těch případech, kdy jsem se se lžemi setkal, jsem si jenom smutně zavzpomínal na Ferdinanda Peroutku a jeho novinářskou úroveň.
VÁCLAV KLAUS, předseda Poslanecké sněmovny a ODS:
1. Nejvíce mne potěšila reakce veřejnosti na úsilí ODS nenechat se vytlačit z politické scény a to, že ji veřejnost mimořádně podpořila v jarních i podzimních volbách. Prokazuje to vysokou racionalitu a autonomnost rozhodování voličů.
2. Největším zklamáním byly reakce těch politiků, kteří nechtěli přijmout výsledky voleb do sněmovny a kteří se odmítají smířit s povolebním politickým uspořádáním.
JAN KASAL, úřadující předseda KDU-ČSL:
1. Nejvíce mě potěšilo, že ze sněmovny zmizeli republikáni a že se nám podařilo ukázat občanům možnost dohody politiků na solidní spolupráci, mám na mysli čtyřkoalici. A pak samozřejmě povzbudivé výsledky senátních i komunálních voleb.
2. Vznik opoziční smlouvy. To je velmi nestandardní a vůči voličům ne příliš férový počin, který je kaňkou na stránce naší politické kultury.
JAN RUML, předseda Unie svobody:
1. Za významný signál považuji úspěch čtyřkoalice v senátních volbách. Ukázalo se, že se čtyřkoalice stala fenoménem a vytváří zde vedle ODS a ČSSD třetí význačný pilíř naší politiky. Ukázalo se také, že dohoda politických stran je významnou hodnotou sama o sobě.
2. Největším zklamáním byl fakt, že i přes vítězství středopravicových stran se nepodařilo sestavit nelevicovou vládu a nedokázal se využít voličský potenciál pro pokračování a zdárné dokončení významných společenských změn po roce 1989.
PETRA BUZKOVÁ, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a ČSSD:
1. To, že naše demokracie složila zkoušku dospělosti a že se na základě svobodných voleb vyměnila koalice a opozice. Těší mě to osobně o to víc, že to zároveň znamenalo historický volební úspěch ČSSD. Ale to první je důležitější.
2. Jednostranně ideologické chování Unie svobody a KDU-ČSL po volbách do sněmovny. To, že se obě menší politické strany vzdaly své přirozené role zprostředkujícího a vyvažujícího prvku mezi oběma většími, polárně vyhraněnými stranami, a z toho plynoucí nutnost takzvané opoziční smlouvy.
CYRIL SVOBODA, v první polovině roku ministr vnitra, nyní poslanec za KDU-ČSL:
1. Úspěch čtyřkoalice v senátních volbách. Čtyřkoalice jako celek a zejména KDU-ČSL a Unie svobody prokázaly, že jsou způsobilými opozičními stranami a že znamenají jasně definovanou politickou sílu. Tento výsledek je nadějí pro ještě lepší výsledky v budoucnosti.
2. Největším zklamáním je vláda pragmatismu. Ukazuje se, že je možné uzavírat koalice a dohody i mezi největšími politickými odpůrci a že tato praxe nevyvolává jednoznačně negativní reakci.
IVO SVOBODA, ministr financí:
1. Za nejvýznamnější považuji výsledky mimořádných parlamentních voleb. Potěšila mě nabídka předsedy vlády vykonávat funkci ministra financí.
2. Největší zklamání je to, že se nepodařilo bezprostředně po volbách ustavit stabilní vládu. Současná vláda vykazuje velkou aktivitu, je schopna řešit problémy a pravý potenciál by ministři mohli rozvinout teprve ve vládě, která by měla stabilní parlamentní podporu.
PAVEL RYCHETSKÝ, místopředseda vlády:
1. Největší radost jsem měl z nezvolení republikánů do Poslanecké sněmovny. Potěšilo mne také znovuzvolení Václava Havla prezidentem v dově, kdy jsme neměli vládu a hrozilo, že nebudeme mít ani hlavu státu.
2. Zklamáním pro mě byla enormně nízká účast v podzimních volbách - zdůrazňuji, že byla stejně nízká v obvodech, kde se volili noví senátoři jako v obvodech ostatních, kde se volila jen obecní zastupitelstva. Pohoršuje mně proto plytká argumentace, že je to důvod pro zrušení Senátu, protože stejně hloupě by pak mohlo být požadováno zrušení obecních samospráv anebo demokracie jako takové.
MIROSLAV GREBENÍČEK, předseda KSČM:
1. Mám radost z toho, že Komunistická strana Čech a Moravy dokázala obhájit a namnoze i zpevnit a rozšířit své postavení. To, co je pro mne jako politika prvořadé, bych označil jako probouzející se snahu o dialog na širším politickém základě.
2. Trvající předpojatost a někdy i zášť mezi politiky a v politice. Ano, jedni chtějí dialog, druzí chtějí známkovat. 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Kocumová s Baxou opouštějí Změnu, vadí jim Korytářovy názory

Lídr Změny Zuzana Kocumová.

Jan Korytář obhájil pozici lídra i do dalších komunálních voleb, liberecké hnutí Změna, kterou vede, tím ale přišlo o...

Koho vybrat za prezidenta? Kalkulačka vám ukáže, s kým se shodujete

Volební kalkulačka iDNES.cz

Nejste si jistí, kterému z prezidentských kandidátů dát v lednové volbě svůj hlas? Volební kalkulačka, kterou...

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz