Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak utíkal Kajínek: oficiální verze

  17:09aktualizováno  17:09
Šestý den po útěku usvědčeného dvojnásobného vraha Kajínka rozeslala vězeňská služba redakcím výsledky svého šetření. Popisuje minutu po minutě situaci ve věznici i to, jak na útěk reagovala vězeňská služba. Oficiální rekonstrukce události potvrzuje, že útěk Kajínkovi umožnilo hned několik hrubých pochybení zaměstnanců káznice.
Text přetiskujeme mírně krácený, se stylistickými úpravami. Článek obsahuje odkaz na plné, nekrácené znění.

Zahrajeme si jen šachy
V neděli ve 12 hodin umožnil dozorce odsouzenému Martinovi Vlasákovi vstup na celu k Jiřímu Kajínkovi, aby si spolu mohli zahrát šachy.  Vlasák na Kajínkově cele zůstal až do 18:40. Návštěvu dozorce povolil na základě praxe, kterou na oddělení zavedl už před půl rokem vychovatel. Vzájemné navštěvování odsouzených nebylo pravidelné.

Vychovatel systém návštěv zavedl bez vědomí nadřízených funkcionářů a bez toho, aniž by je dodatečně informoval.

Kajínek nebyl celý den kontrolován
Vyšlo najevo, že dozorce jednal v rozporu se specifickými povinnostmi dozorců. Ty mu totiž ukládají nejméně 1x v denní době provést technickou prohlídku cel ubytovny (včetně preventivní osobní prohlídky ubytovaných osob). Službu konající dozorce tuto kontrolu neprovedl.

Kontrolu měl provést v 09:15 a v 15:00 hodin, avšak z výpisu deníku událostí vyplývá, že v udaných časech nebyla cela č. 4 (Kajínkova, pozn. redakce) vůbec otevřena.

Z deníku událostí je patrné, že cela č. 4 byla otevřena v 09:38:23 hodin na 6 vteřin a ve 12:00:23 na třináct vteřin - to sem byl převeden odsouzený Vlasák

Jiří Kajínek se před Mírovem pokusil utéct ze tří věznic

* 21. ledna 1993 opustil věznici Příbram při řádném přerušení trestu. Zpět se však v určený termín nevrátil. Zadržen byl pražskou policií za rok, 8. února 1994.
* 23. července 1994 utekl z věznice České Budějovice v 8 hodin 45 minut. Byl čas vycházek. Policie ho zdržela po půl hodině v blízkosti věznice.* 11. září 1996 v areálu věznice Valdice zadržela Kajínka vězeňská služba při pokusu o útěk ve čtyři hodiny ráno.
.

Dozorce ranní směny vypověděl, že provedl u odsouzeného Vlasáka osobní prohlídku a zkontroloval igelitovou tašku, ve které měl Vlasák ponožky, ručník, ovoce a jiné běžné věci.

Nedovolené předměty nenalezl. Prohlídku igelitové tašky provedl tím způsobem, že ji rozevřel, nahlédl dovnitř a provedl rukama kontrolu obsahu.

Dále byla cela č. 4 otevřena až v 18:40:47 hodin, což bylo již 20 minut po zjištění útěku.

Chronologický přehled událostí
(podle vězeňské služby)

18:20 - strážným na věži hlášeno vyhození lana z okna cely
18:21
- strážný na věži hlásí že z okna cely se spouští odsouzený, o situaci zároveň vyrozuměni příslušníci VS na okolních strážních věží
18:22 - vyslána str. hlídka psovod ke zjištění situace
18:30 - provedeno ztotožnění osoby, zjištěno že se jedná o ods. Kajínka, zároveň vyrozuměna Policie ČR Mohelnice, Zábřeh
18:31 - o celé události informován ředitel věznice Mírov
18:35 - vyhlášen plán vyrozumění a svozu příslušníků VS věznice Mírov a psovodi se služebními psy vysláni po stopě ods. Kajínka
18:55 -  o celé věci informována stálá služba Generálního ředitelství vězňské služby ČR Praha
19:10 -  na stopu nasazen služební pes Policie ČR
Z šetření dále vyplývá, že dozorce, který na tomto úseku přes den sloužil, prováděl kontrolu průzorem cely v nepravidelných intervalech, kdy tito dva odsouzení na cele vždy, když slyšeli příchod k cele, simulovali hru v šachy.

Noční služba nepřevzala úsek v souladu s pravidly stanovenými pro tento úsek. Převzetí služby na tomto úseku proběhlo tak, že dozorce končící předchozí směnu neupozornil nastupujícího dozorce, že byl z cely na jinou celu přemístěn odsouzený Vlasák.

Dozorce přebírající službu tuto převzal tak, že zkontroloval průzorem ve dveřích pouze některé z cel, aniž by cely otevřel a odsouzené převzal fyzicky.

Jak Kajínek utíkal
Kajínek přeřezal na dvou místech 1 prut mříže o síle cca. 3 cm. Jaké nářadí bylo použito na řezání, bude předmětem expertizy kriminální policie. Vzniklým otvorem Kajínek hodil na hradby vlasec, na jehož konci byla uvázána tužková baterie, po tomto vlasci spustil lano vyrobené ze spletených pruhů prostěradel a povlečení a ze svazku spletených šňůr o síle cca. 1 mm. Tyto šňůry (provázky) se používají k výrobě žaluzií, jejichž výroba je ve věznici Mírov součástí zaměstnávání odsouzených.

V čem vidí sama vězeňská služba příčiny selhání
(citát z oficiální zprávy)

Nedůsledná kontrola nad prováděním stanovených úkonů v souvislosti se zajištěním bezpečnosti a chodu oddělení doživotního výkonu trestu OS.

Nedostatečně zajištěná služba vychovatelů a specialistů na oddělení VTOS. S ohledem na výkon doživotních trestů je zřejmé, že došlo k podcenění situace při povolování věcí, které mají odsouzení na celách.

Nevhodné stavebně technické řešení cel, tj. nemožnost fyzické kontroly odsouzeného bez otevření cely.

Bez souhlasu ředitele věznice byly povoleny pravidelné vzájemné návštěvy na celách mezi odsouzenými na oddělení doživotních trestů.

Nedůsledné, provádění dílčích a technických prohlídek a zejména pak speciálně stanovených prohlídek cel na oddělení doživotních trestů.

Na konci lana byla kotva, vyrobená z kovové vzpěry postele, kterou měl odsouzený na cele. Touto kotvou se lano zachytilo za zábradlí lemující ochoz na hradbách. Druhý konec byl přivázán za mříž v okně cely. Kajínek se zachytil připravené skluzavky oběma rukama, na nichž měl navlečeny rukavice, a překonal vzdálenost, která jej dělila od hradeb.

Okno cely, odkud sešplhal, je zhruba 10 metrů nad úrovní hradeb a hradby dělí od objektu asi 5-8 metrů široký příkop.

Kajínek překonal ochoz na hradbách a z vnější strany hradeb (respektive z ukotvení ostnatého drátu na vnější straně hradeb) se spustil po druhém laně, které měl již připraveno u sebe, a poté zmizel strážnému z dohledu.

Pátrání zásahovou hlídkou bylo neúspěšné, služební pes ztratil po chvíli stopu. Na stejném místě později ztratil stopu i policejní pes.

Konkrétní způsob, jak se dostaly nepovolené předměty (nylonové provázky a nástroje k přeřezání mříží) na celu, nebyl dosud zjištěn.

Nejdřív hlásit, teprve potom střílet
Z analýzy záznamů v Deníku událostí vyplynulo, že v 18:20 strážný na strážní věži č. 2 zpozoroval ve střeženém úseku vyhození lana z okna směrem na hradby.

Strážný tuto okolnost nejprve hlásil v 18:21 operačnímu středisku, ačkoliv měl v tomto okamžiku vyjít na ochoz strážní věže se zbraní s plným palebným průměrem k použití. Teprve po předání této informace vyšel na ochoz strážní věže. To se již Kajinek pravděpodobně přibližoval bezprostředně k zábradlí hradební zdi.

Jak vězeňská služba za útěk trestala

* Zprostila služby 7 příslušníků vězeňské služby z Mírova

* Zprostila služby zástupce ředitele věznice pplk. Květoslava Vlasáka

* Snížila plat a zaslala vytýkací dopis řediteli věznice PhDr. Milanu Kohoutkovi

V tomto okamžiku teprve následovala výzva, výstřel pro výstrahu a následné použití střelné zbraně, přičemž strážný opustil ochoz strážní věže a asi tak 15 m se vzdálil od strážního stanoviště směrem k prchajícímu vězni.

Vzhledem k tomu, že jeho střely mířily nad Kajínka, ten se přikrčil mezi hradební ozuby a poté se spustil pomocí druhého lana za hradební zeď. V okamžiku, kdy doskočil na zem, strážný po něm opět vystřelil. Poslední rána za prchajícím odsouzeným byla vystřelena před tím, než zmizel v nedalekém lesním porostu.

Utekl Kajínek i s večeří?
Kajinek dostal na cestu balíček s jídlem
Policie prověřuje každou informaci Zpráva o stavu pátrácích akcí
Policie ochrání ohrožené, ale ne věčně
Co čeká Kajínkova přítele, který ho udal?
Kameňák: Kajínek je opět za mřížemi
Lidé vymýšlejí stále nové vtipy o Kajínkovi

Autorem tohoto textu je mluvčí vězeňské služby Eduard Vacek. Text je redakčně upraven. Pokud si ho chete přečíst v plném původním znění, najdete ho ZDE.

Věznice Mírov na archivní fotografii. Z této strany věznice uprchl Jiří Kajínek.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Nečasová zneužila Vojenské zpravodajství, rozhodl nepravomocně soud

Soud s Janou Nečasovou a trojici zpravodajců v kauze zneužití Vojenského...

Bývalá spolupracovnice expremiéra Petra Nečase Jana Nečasová, v té době Nagyová, dostala podmíněný trest za to, že...

Obsluha herny si vyplácela výhry, využívala staré stvrzenky

Hazard, kasino, peníze, hráči

Zaměstnankyně herny v Mostě si neoprávněně vyplácela výhry z automatů. Přišla si na desetitisíce korun. Vyšetřovatel...

Vlak v Hradci Králové smetl auto, které se kolem zaseklo na přejezdu

Vlak v Hradci Králové narazil do auta zapadlého v kolejišti (20.11.2017).

Rychlík smetl v pondělí odpoledne v Hradci Králové auto, které se zaseklo na přejezdu. Jeho řidička zapadla kolem mezi...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz