Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak Třešť o tábor přišla

  5:59aktualizováno  5:59
V poslední době vyšel v Jihlavských listech a v Mladé Frontě článek o tom, jak Třešť přišla o tábor. Vzhledem k tomu, že máme denně několik telefonátů od rodičů i od lidí, kteří tábor v té době postavili pro sebe i pro další generace z blízkého okolí, považujeme za nutné seznámit veřejnost s pravdivou skutečností.

Tábor se začal stavět v roce 1965 tehdejším Československým svazem mládeže. V roce 1968 ČSM zanikl a Socialistický svaz mládeže, jako nástupnická organizace, převzal majetky ČSM. Tábor Dobrou Vodu konkrétně provozoval Jihomoravský podnik služeb mládeže SSM Brno.

V dubnu roku 1980 předala (darovala) tato instituce tábor Domu pionýrů a mládeže v Třešti (DPM). V té době neexistovaly žádné právní subjekty, proto byl tábor předán do majetku tehdejšího MěstNV Třešť. Hospodářskou smlouvou bylo předáno veškeré vnitřní vybavení a šest mobilních buněk.

V roce 1989 jsme chtěli rekonstruovat sociální zařízení a při vyřizování potřebných dokladů jsme zjistili, že není hospodářská smlouva o předání chaty a pozemku. Nevíme, z jakých důvodů tehdejší ředitel DPM a zástupci MěstNV tuto nemovitost nepřevzali hospodářskou smlouvou. Pokud by bývali tuto nemovitost převzali zodpovědně, nemusela tato situace nastat. Pracovníci DPM o této skutečnosti nevěděli. Bohužel, v té době by se to dalo bez problémů vyřešit, protože stále ještě existoval předávající subjekt.

Okamžitě jsme tuto věc začali řešit a zjistili jsme, že chata není zavedena v katastru nemovitostí, tudíž se jednalo o černou stavbu. Po dobu sedmi let jsme se snažili o zapsání chaty do katastrálního území a dodělat potřebné doklady. Nikdo nám však tyto doklady nechtěl dodělat. Ve článku Mladé Fronty se likvidátor FDM p. Žák a p. Novotný (zástupce ATOMu - pražské turistické organizace, která komise tuto chatu přidělila) vyjádřili, že to je blábol a pokud Třešť něco zaspala, je to jejich věc.

V Domě dětí jsou k nahlédnutí všechny písemnosti za období sedmi let, kdy jsme se snažili o získání základny. Jestli je z toho něco blábol, necháme posoudit čtenáře. O pomoc jsme žádali i senátora za náš obvod, který se nám snažil velmi pomoci. Jednal se zástupci fondu dětí, kde byl ubezpečen, že fond dětí respektuje náš oprávněný zájem o chatu a bude hledat v součinnosti s orgány státní správy řešení, které by nám umožňovalo trvale a bez výhrad provozovat letní základnu (viz originál dopisu je v DDM - 17.11.1999).

O chatu jsme se s rodiči a vedoucími kroužků starali po celou dobu. Vybudovali jsme novou studnu (1987), nový sklad a vyměnili nevyhovující starou elektroinstalaci za novou, která vyhovuje současným normám.

Několikrát jsme navštívili právnickou kancelář, kde nám bylo sděleno, že pokud není žádný majitel a o stavbu se staráme šestnáct let, může být na nás dodatečně přepsaná. Bohužel, to už nebylo možné provést, neboť v říjnu 1995 Fond dětí a mládeže bez jakéhokoliv oznámení nám zabral naši chatu jako bývalý majetek SSM.

Na Katastrálním území v Telči jsme zjistili, že Fond dětí a mládeže zapsal chatu na sebe. Podivné je, že najednou přepsání chaty proběhlo bez jakýchkoliv problémů. Nevíme, kdo provedl kolaudaci a odstranil závady v chatě, když za námi nikdo nebyl a klíče od objektu máme pouze my.

O přepsání chaty na fond dětí a mládeže jsme se dozvěděli čistě náhodně. Okamžitě jsme jeli s představiteli našeho města do Prahy, kde jsme jednali se zástupci fondu dětí a mládeže. Nám nezbývalo nakonec bohužel nic jiného, než si naší chatu od fondu dětí a mládeže pronajmout nájemní smlouvou a platit roční nájemné ve výši 24200 korun.

Vlastně za to, že jsme se o chatu s rodiči a vedoucími starali, jsme ještě fondu dětí a mládeže platili. Z fondu dětí se nikdy nikdo nebyl na chatu ani podívat. Do nájmu nám ji předávala realitní kancelář z Českých Budějovic. Ze strany Fondu dětí a mládeže jsme byli ujišťováni tím, že i když chata je napsaná na ně, nemůžeme o ni přijít, ba naopak od nich získáme finanční prostředky na větší opravy.

Od doby, kdy fond převedl chatu na sebe (i přes jejich veškerá ubezpečení), se nám ji snažil vzít. O tom svědčí i vypsání výběrového řízení před třemi lety bez jakéhokoliv upozornění nám, abychom měli možnost se do výběrového řízení přihlásit (máme s FDM nájemní smlouvu). Toto výběrové řízení se nám podařilo zastavit.

V loňském roce bylo vypsáno nové výběrové řízení, do kterého jsme se přihlásili. K přihlášce jsme nepřiložili rozsáhlý projekt o využití základny a tak byla naše přihláška z výběrového řízení vyřazena. Zarážející je, že tak velký majetek bezúplatně převádí komise od stolu, rozhoduje o něčem, o čem nic neví a to pouze na základě papírů.

Zajímalo vy nás, kdo tyto vypracované projekty kontroluje, protože na papír se dá napsat cokoliv. Ale za nás mluví to, že jsme se o základnu dvacet let starali a nedovolili jsme, aby se z chaty stalo zbořeniště. Dělali jsme to především proto, aby děti, jejichž rodiče mají výdělky na hranici životního minima, se mohly o letních prázdninách levně rekreovat, protože rodiče nám po celou dobu pomáhali.
V žádném případě nenapadáme výběrová řízení. Ty jsou jaká jsou. Ale naše chata není žádný majetek SSM, zabraný po revoluci, tudíž do žádného výběrového řízení nepatřila a o to nám především jde.

Miroslava Hamerníková
ředitelka Domu dětí a mládeže TřešťHlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Šlechtová kárá subdodavatele v miliardové zakázce na radary za prověrku

Army Day české armády u pražského obchodního centra na Floře.  Na snímku...

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová považuje za problém, pokud by společnost Retia, která je subdodavatelem pro...

VIDEO: Dvojice lvíčat řádí ve výběhu, nejradši si hrají s otcovým ocasem

Lví hrátky v brněnské zoo

Pneumatika, balvan, větev, ale i vlastní ocas stačí k vyřádění dvojici pětiměsíčních lvíčat v brněnské zoo. Jejich...

Za vychované dítě ženám k důchodu pětistovku navíc, navrhla poslankyně

Pavla Golasowská žije od narození v třinecké městské části Oldřichovice.

Ženy, které vychovávaly děti, by měly dostat vyšší penzi. A to pět stovek měsíčně navíc za každé dítě, které vychovaly....

Najdete na iDNES.cz