Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak Topolánek málem objal rebela Hovorku

  22:19aktualizováno  22:19
Půl druhé odpoledne, před Sněmovnou se srocují odboráři. Chtějí rovnost a spravedlnost, tak halekají. Sociální demokrat Vítězslav Jandák si vybírá ve vrátnici z bankomatu, zvuky ho ruší: "Co to je za randál?" Přece ti vaši odboráři, říká mu kdosi.

Topolánek uspěl. Reforma prošla. | foto: MF DNES

Chodbou Sněmovny probíhá premiér Mirek Topolánek. Vypadá zamyšleně. Ostatní občanští demokraté jsou veselí. Lidovec Ludvík Hovorka je bledý víc než kdy jindy. Plouží se. Dopoledne na něj ostatní lidovci naléhali, ať už toho nechá a pro reformu hlasuje. Předevčírem taky. I předtím.

"Budu hlasovat podle svého svědomí," říká Hovorka. Stejně jako předevčírem.

ČSSD na koni, pak na chodbě
Veselý komunista Jiří Dolejš chválí zelenému Ondřeji Liškovi jeho nálepku na batohu: Česko proti chudobě. Sociální demokraté se střídají před kamerami, aby opakovali slova  pseudoreforma, neschválíme, Topolánkova parta a mnohamiliardový dluh.

Zazvoní signál, že už to začíná. Sociální demokraté se střídají u pultíku. A opět říkají, že neschválí pseudoreformu Topolánkovy party. Říkají i proč. Kvůli tomu dluhu a občanům.

popisekKoalice vyhrála
reforma prošla

Mluví i komunisté. Jiří Dolejš už není veselý, pouští se do sociálních demokratů. Myslí si, že jsou alibisté, protože nechtějí hlasovat o pozměňovacích návrzích. O žádných, ani o těch komunistických. Šéf klubu sociálních demokratů Michal Hašek mu říká, že alibisty nejsou. Vysvětlí, že sociální demokraté nejsou pejsek s kočičkou a nepečou tu dort jako tato zvířátka.

"Na shledanou u Ústavního soudu," vyřídí si to pak i s koalicí. Sociální demokraté jsou velice pobaveni, smějí se a tleskají svému klubovému předsedovi. Je před hlasováním o pozměňovacích návrzích. Hašek dává povel prudkým gestem rukou. Jeho kolegové poslechnou, odcházejí ze sálu. Na chodbách se pak nudí.

"Omluvte se paní Němcové"
Končí pozměňovací návrhy. Má začít hlavní hlasování. Poslanec David Rath přichází z chodby a žádá o desetiminutovou pauzu. Hádá se s předsedající schůze Miroslavou Němcovou, která mu ji nechce dát. Kvůli špatné proceduře a taky proto, že už měli na chodbě pauzu půl hodiny.

Rath mocně volá, že to, co si Němcová myslí, není podstatné. Němcová mu znovu vysvětluje proceduru. Rath ji překřikuje, opravdu moc se zlobí. Není rozumět ani jednomu. Trvá to dlouho. Rath prohrává. Přichází Hašek, zastává se Ratha a taky se moc zlobí. Žádá, aby už Němcová nevedla schůzi. Němcová dává hlasovat, zda může dál vést schůzi. Může. Přichází šéf klubu občanských demokratů Petr Tluchoř a žádá Ratha, aby se omluvil Němcové, protože na ni byl hrubý. Němcová děkuje Tluchořovi.

Poslanci se pomalu zklidňují. Hlasuje se o reformách. Na displeji se objeví 102 pro a 98 proti. Čunek se culí. Topolánek vystřelí z lavice a běží říct Hovorkovi, že je fajn chlap. Tluchoř ho tlumí, moc se mu to nezdá. Má pravdu. Hlásí se sociální demokrat, aby zpochybnil hlasování. "Dal jsem Ne, ukázalo se Ano," vysvětluje Pavol Kubuš.

Hlasuje se znovu. Žádný sociální demokrat už se nesplete. Displej hlásí 101:99. Reformy jsou schváleny. Je jasné, že Hovorka zvolil Ne. Topolánek je i tak rád. Čunek říká, že to byl moc příjemný pocit, ta chvilka radosti z Hovorky. A že ho ze strany nevyhodí. Ministr Kalousek odchází připravit rozpočet. Ostatní jdou domů, slavit, nebo psát ústavní stížnost. Vrátí se v září.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...Najdete na iDNES.cz