Vazební věznice v Teplicích, vycházkový dvůr

Vazební věznice v Teplicích, vycházkový dvůr | foto: Karel PešekMF DNES

Tortura? V teplické vazbě připomínají středověk jen staré žalářní dveře

  • 310
Lze podmínky ve vazební věznici oprávněně přirovnat k tortuře, středověkému mučení, jak to udělal při své úterní řeči ve Sněmovně vazebně stíhaný poslanec David Rath? MF DNES nahlédla do vazební věznice v Teplicích, kde sedí další obžalovaní v této kauze, bývalý poslanec Petr Kott a obchodní ředitel Konstruktivy Branko Tomáš Mladý.

"Cílem vazby je zajistit dotyčného pro potřeby trestního řízení. Luxus za zdmi věznice očekávat nelze," říká mluvčí teplické věznice Michal Kruťa. Podmínky v Litoměřicích, kde je ve vazbě David Rath, se mohou mírně lišit. Vedení tamní věznice je ale k novinářům nepřístupné a nahlédnout do tamních cel je tak nemožné (o zkušenostech muže, který byl ve vazbě v Litoměřicích, čtěte zde).

V Teplicích jsou vstřícnější a i na výzdobě věznice je znát, že se snaží pobyt vězňům alespoň trochu zpříjemnit. Třeba díky výtvarnému hobby ředitele Petra Blažka. Například nad vchodem na dvorek, kde se vězni jednou denně hodinu procházejí, namaloval ředitel podobiznu indiána a pod ni nápis "Nepoučuj a budeš sám vynikat".

Vazební věznice v Teplicích, podobizna indiána nad vchodem na vycházkový dvůr
Vazební věznice v Teplicích, vycházkový dvůr
Vazební věznice v Teplicích, interiér cely

Rovněž dvorek o velikosti deset krát čtyři metry nevypadá jako součást věznice. Na zdech, které dvorek svírají, jsou latexem vyvedené stromy, louky, kopce, les. I když sem už kdosi vydrápal "miluju Ivanku" a další vzkazy, působí to celkem příjemně. "Chtěli jsme, aby to bylo pozitivní, aby se tu lidé uvolnili," říká mluvčí Kruťa.

"Rathův středověk" připomínají snad jen masivní dřevěná vrata z dávných žalářů na chodbě v přízemí. Podobné muzeální kousky jsou tady ale kulisou, výzdobou. Podobně jako vymalovaná kaple (o unikátní vězeňské kapli v Teplicích čtěte zde).

Režim v celách se řídí vyhláškami ministerstva spravedlnosti. Obvinění nejprve musí projít takzvaným hygienickým filtrem. Větší místností, kde se museli svléknout donaha a osprchovat. "Do vazby musí jít každý čistý," vysvětluje Kruťa.

Hrát lze stolní tenis, míčové hry i karty

Civilní oblečení se uloží do skladu a všichni noví vězni bez výjimky vyfasují erární prádlo. Až později mohou požádat o svolení nosit svoje vlastní oblečení. Musí však zajistit, že si ho budou každý týden měnit za čisté. "Oblečení se ale nesmí kombinovat, třeba erární trenýrky a vlastní košile. To nejde," upozorňuje Kruťa.

Při každém příchodu do věznice nebo odchodu z ní se vězni podrobují podrobné prohlídce: zvednou ruce a chodidla, zda pod nimi nemají přilepené třeba SIM karty, drogy nebo nebezpečné předměty. K tomu patří i kontrola tělesných dutin, obvykle postačí udělat dva tři dřepy.

Cely obývají dva, tři nebo šest lidí. Nováčci jsou na prvních pár dnů odděleni od ostatních, protože musí ještě projít zdravotní prohlídkou. "Čeká je rentgen plic kvůli vyloučení nakažlivých chorob a zubní vyšetření," přibližuje Kruťa.

Budíček je každý den v 5:30. Následuje snídaně: pečivo, jogurty, paštiky, džemy a každý den ovoce. Každý vězeň má možnost zpestřit si jídelníček nákupem v kantýně maximálně za tisíc korun týdně.

Dopoledne je hodinová vycházka a v pracovní dny takzvané programy aktivit, z nichž si vězni mohou vybrat. "Je tu třeba program sportovní, kde je stolní tenis, míčové hry, kondiční cvičení na karimatkách. Pomáhá jim v tom civilní zaměstnanec věznice, který se stará o programy," přibližuje vedoucí oddělení vazby a trestu Jaroslav Dvořák.

Další program je vzdělávací, výchovný a zájmový, který zahrnuje společenské hry. Vězni hrají Člověče, nezlob se nebo dostanou na celu karty.

Televizi lze sledovat na cele i po večerce

Na patře u místnosti dozorců jsou na vozíku naskládané televizory. Ty si vězni mohou půjčit na celu v rámci zájmového programu a sledovat ji i odpoledne. Mohou mít i vlastní televizi, když ji ředitel dovolí, ale musí zaplatit paušál za větší odběr elektřiny. Pokud neruší ostatní, můžou ji sledovat nepřetržitě i po večerce, která je ve 21:30.

Na Rathovo tvrzení, že se může mýt jen dvakrát týdně, reagoval kdosi v Teplicích svéráznou cedulí na křižovatce ulic Alejní a U Soudu.

Po obědě, který se podává od půl dvanácté do půl jedné, následuje dlouhé odpoledne, během něhož vězni nečinně sedí v celách. Zřejmě tuto dobu měl Rath na mysli, když v úterý ve Sněmovně mluvil o absolutním bezčasí a nudě.

Rath si stěžoval i na to, že on, Kott, Mladý a další spoluobvinění se mohou sprchovat jen dvakrát týdně. "Podle vyhlášky ministerstva spravedlnosti má Vězeňská služba zajistit sprchování minimálně dvakrát týdně. To děláme. Navíc vězni se mají podle řádu věznice každý den mýt na cele v umyvadle s tekoucí vodou," podotýká Kruťa (jak to chodí ve vazebních věznicích, čtěte také zde).

Rath protestoval i proti nočním kontrolám. Prý jej dozorci navštěvují každých dvacet minut, otevírají celu, rozsvítí a kontrolují, aby si něco neudělal.

"Nevím, jak je to v Litoměřicích. U nás kontrolujeme vězně 24 hodin denně, intervaly ale nechci prozrazovat z taktických důvodů," poznamenal Kruťa. Na chodbě vedle dveří do cely jsou vypínače, díky nimž může dozorce v cele rozsvítit, zhasnout, případně vypnout zásuvku.

Vězni mají návštěvy jednou za dva týdny, advokát k nim může kdykoli. Rath, Kott, Mladý i ostatní spoluobvinění se snaží z vazby dostat a tento týden proti ní podali stížnosti.


Nejlepší videa na Revue