Beslan tři roky po tragédii

Beslan tři roky po tragédii - V Beslanu zahynulo 330 lidí, z velké části dětí. Ani tři roky po tragédii neznají pozůstalí úplnou pravdu. | foto: Reuters

Jak to opravdu bylo? ptá se Beslan tři roky po tragédii

  • 8
Přesně před třemi lety, v 15:08 beslanského času, vybuchla ve školní tělocvičně přecpané více než tisícem zajatců silná nálož. Začal jeden z nejhorších masakrů nedávné historie, v němž zahynulo více než 330 lidí, převážně dětí.

Jenže co přesně způsobilo tento záhadný výbuch, který odstartoval několik desítek minut apokalypsy? Ani dnes to není jasné, a proto se i třetí výročí teroristického útoku i letos změnilo nejen v den bolesti, ale též vzteku a rozhořčení.

Beslan tři roky po tragédii

Příbuzní obětí totiž stále mají dojem, že jim úřady tají, jak a proč se to tehdy seběhlo. "Přijeli jsme do Moskvy se vzkazem, že se nenecháme umlčet a že požadujeme řádné vyšetření toho všeho,“ citovala v sobotu agentura Reuters Ellu Kasajevovou, členku výboru Matky Beslanu, která spolu s dalšími přijela na demonstraci do hlavního města.

Právě onen osudový výbuch hraje v jejich argumentaci klíčovou roli: tvrdí totiž, že přišel zvenčí, neboť ruské jednotky na tělocvičnu odpálily dva granáty. Ruští generálové však popírají, že by kdokoliv na obsazenou školu vypálil jedinou střelu. "Bombardovali školu tři hodiny a někdo jim to musel nařídit,“ tvrdí Kasajevová.

Mohlo to dopadnout nějak jinak?
Nikdo samozřejmě ani v nejmenším nezpochybňuje, že vina za masakr leží na organizátorech útoku, tedy na několika desítkách ozbrojenců převážně z Čečenska, kteří školu obsadili.

Beslan tři roky po tragédii

Hrůza a bolest příbuzných obětí se však velmi rychle změnila ve vztek. Policii vyčítají, že nedokázala zajistit dostatečnou ochranu Beslanu a zabránit teroristům vůbec do školy proniknout. Jeden policista byl za nedbalost opravdu odsouzen, velmi rychle však dostal amnestii.

Hlavně však příbuzní stále opakují to, co krátce po útoku poznamenávali západní experti na boj s terorismem i mnoho svědků: Snaha osvobodit rukojmí byla naprosto chaotická a špatně připravená. Kdyby vše bylo vedeno profesionálně, mohlo zřejmě přežít mnohem více rukojmích.

Jasné bylo, že vše začalo právě oním výbuchem, který zabil mnoho rukojmích. Další začali zoufale utíkat a chaos ještě prohloubili příbuzní dětí, kteří - pološílení hrůzou - začali poté dobývat školu na vlastní pěst.

Beslan tři roky po tragédii

Podle dlouho přijímané verze vybuchla nálož umístěná teroristy v tělocvičně, a to zřejmě jen nešťastnou náhodou: například mohla upadnout z basketbalového koše, kam teroristé nálože vložili. Matky Beslanu však tvrdí, že podle nových poznatků úder přišel zvenčí - že ruské bezpečnostní síly na školu vypálily dva granáty, a tím celé krveprolití odstartovaly.

Letos v červnu získali zastánci této teorie nové argumenty - kdosi jim anonymně poslal film pořízený zřejmě někým z bezpečnostních složek. Jsou na něm zachyceny různé části bojů a poté zejména záběry a komentář vyšetřovatelů, kteří zpochybňují, že by vše mohl způsobit jen výbuch nálože teroristů.

Beslan tři roky po tragédii 

Není samozřejmě vyloučeno, že jde o manipulaci, i mnozí experti, jinak kritičtí k ruskému postupu, se zdráhají uvěřit, že by někdo mohl zvenčí zcela nesmyslně vypálit na školu granáty.

Konspirativní teorie pak přiživuje i fakt, že výsledky různých vyšetřování si často odporují: podle jedné komise například bezpečnostní síly mají svůj podíl viny na krveprolití, jiná je zcela očišťuje. Je tedy pravděpodobné, že i v budoucnu budou mít příbuzní obětí dojem, že stále neznají pravdu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue