Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak to bylo a je se zbraněmi Iráku

  0:01aktualizováno  0:01
Ani několik měsíců po válce se nepotvrdila obvinění představitelů USA a Británie, kteří označovali Irák za krajně nebezpečnou zemi akutně ohrožující své sousedy zbraněmi hromadného ničení. Prakticky nad všemi klíčovými argumenty, na nichž byla postavena obžaloba Iráku, visí vážné otazníky.

V Iráku se dosud nenašel jediný důkaz, který by ukazoval na to, že Saddámův režim disponoval před zahájením války zbraněmi hromadného ničení nebo se je pokoušel vyvíjet.

Vysvětlení, proč se tak stalo, mohou být následující: Buď Saddámův režim zbraně dlouho před válkou zničil a představitelé USA a Británie poskytovali veřejnosti nesprávné informace, nebo byly irácké zbraně tak dobře ukryty, že se je dosud nepodařilo objevit.

Druhá možnost začíná být podle odborníků stále méně pravděpodobná. Rostoucí pochybnosti o údajné existenci zbraní hromadného ničení už začínají lámat vaz britskému premiérovi Tonymu Blairovi, který nutnost zahájení války proti Iráku postavil právě na údajné existenci zbraní hromadného ničení.

Americký prezident George Bush si stojí před veřejností své země o poznání lépe - na rozdíl od Blaira vždy zároveň zdůrazňoval nutnost odstranění režimu Saddáma Husajna. Dosud se nepotvrdilo, že Irák nějaké zbraně hromadného ničení vůbec měl.

Ještě méně pravděpodobné se ukazuje tvrzení, že Saddám byl schopen použít zbraně hromadného ničení do 45 minut. Stejně tak se nepotvrdilo, že měl irácký režim k dispozici rakety Scud na mobilních nosičích nebo že se snažil získat v Africe uran pro svůj údajný program vývoje jaderných zbraní. Toto tvrzení, které George Bush pronesl v klíčovém období při získávání podpory pro válku, bylo dokonce založeno na zfalšovaných dokumentech.

Co všechno se tvrdilo...
• Irák má zbraně hromadného ničení
• Saddám je schopen použít zbraně hromadného ničení do 45 minut.
• Iráčané mají k dispozici rakety Scud na mobilních nosičích
• Irák se snažil získat v Africe uran pro svůj údajný program vývoje jaderných zbraní.
• Irácký režim disponuje mobilními chemickými a biologickými laboratořemi.
• Iráčtí velitelé dostali příkaz nasadit zbraně hromadného ničení.

A co se zatím potvrdilo
• Irácké jednotky měly k dispozici protichemické prostředky.

Nikdo také dosud neprokázal, že bagdádský režim disponoval mobilními chemickými a biologickými laboratořemi. Nepotvrdila se ani obvinění, že iráčtí velitelé dostali od Saddáma příkaz nasadit v krajním případě chemické zbraně.

Podařilo se zjistit jen to, že irácké jednotky měly k dispozici protichemické prostředky. To však zdaleka nestačí jako důkaz toho, že Irák chemickými zbraněmi disponoval.

A tak zatím jediné, co proti Iráku hovoří, je fakt, že nikdy neprokázal, co provedl s významným množstvím chemických a biologických bojových látek, které podle věrohodných informací vlastnil.

Ze zdrojů tajných služeb, ale i zbrojních inspektorů mezitím prosakuje stále více informací, které naznačují možnou manipulaci s fakty, udávání nesprávných údajů či politický nátlak z nejvyšších míst, vedený s cílem obhájit válečný konflikt.

Jedním z nejnovějších obvinění na adresu protiirácké koalice je například výpověď bývalého zbrojního inspektora Scotta Rittera, který v New Yorku prezentoval svou novou knihu o krizi kolem Iráku.

"Celá argumentace, kterou Bushova vláda vystavěla proti Iráku, je lež," řekl Ritter, podle nějž Washington neměl nikdy v úmyslu nechat inspektory OSN dokončit odzbrojení Iráku.

Ritter zkritizoval i generálního tajemníka OSN Kofiho Annana "za nedostatek odvahy" a bývalého šéfa inspektorů Hanse Blixe označil za "morálního a intelektuálního zbabělce".

Pozorovatelé se však shodují, že právě posledně jmenovaný se ocitl pod obrovským tlakem USA. Sám Blix obvinil v uplynulých týdnech odpovědné politiky USA, Británie, ale i některých dalších zemí, že prý nesprávně interpretovali zprávy zbrojních inspektorů OSN a zneužili je pro odůvodnění svého rozhodnutí podílet se na válce proti Iráku.

Autoři: ,


ZPRÁVY: Slzný plyn, vodní děla a ohně v ulicích BejrútuHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...Najdete na iDNES.cz