Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak těžké je být ateistou

  8:02aktualizováno  8:02
Být správným ateistou je podobně náročné jako být silně věřícím. V obou případech si člověk musí klást otázky a přijmout i nepříjemné závěry. Nevěřící se musí v prvé řadě smířit s faktem, že jeho duše zajde společně s tělem, smrt je absolutní konec. Nikdy více se nesetká se svými blízkými.

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

Ateista se musí smířit s tím, že není spravedlnost, že o dobru rozhodují lidé.

Ateista se musí smířit s tím, že není spravedlnost, že o dobru rozhodují lidé. | foto: Profimedia.cz

Nedostane se mu odpuštění ani odměny za slušné chování. Ti, kteří mu ubližovali, nebudou potrestáni, žádná spravedlnost tady zkrátka nefunguje.

Ateista má i další nezanedbatelné potíže. Jestliže Bůh není, potom se nemůžeme opřít ani o základní pravidla lidského společenství, která nazýváme dobrem. Znamenalo by to, že pojem dobra nebyl vymezen jednou provždy na začátku světa, ale že je  něco relativního, závislého na nás samotných. Společnost určuje, co je morální. Jaká to zodpovědnost z toho pro nás plyne!  

Ateistovy myšlenky se mohou ubírat i cestami, kterými by se věřící pravděpodobně nevydal: "Kdyby vesmír nebyl nikým stvořen, znamenalo by to, existoval vždy. Jestli nemá začátek, třeba také nikdy neskončí" (Teorie popírající Velký třesk není mým výmyslem, skutečně jsem o ní slyšela).

Věřícímu člověku není možné víru podobnými argumenty vzít, a tak si nemyslím, že by vedly k rozkolu náboženství. Naopak, takové myšlenky mohou být i pro věřící podnětem k přemýšlení novým směrem.       

Věřící člověk má obrovskou výhodu, totiž oporu ve vědomí, že je provázen někým mnohem silnějším. Je veden k lásce, k odpuštění. Vyhne se tím sebezničujícímu užírání se věcmi, které není v jeho moci změnit. Naproti tomu musí na své víře stále pracovat. Stejně jako se vyvíjí lidská osobnost, formuje se i víra. Věřící je častěji konfrontován se svými chybami, přemýšlet o nich bývá přímo součástí náboženských úkonů. Morální závazek, který vůči Bohu má, mnohdy tíží.

Z vlastní zkušenosti vím, že člověk musí bojovat sám se sebou, aby se zachoval správně a ne tak, jak je to pro něj nejjednodušší. Jestli člověk chce, aby jeho víra nebyla založena jen na rituálech, ale na jeho skutečném prožitku víry v Boha, musí přemýšlet o tom, čemu vlastně věří.

Takové sebezpytování bývá velmi těžké. Myslím si, že v rámci jedné náboženské skupiny pojímají její členové dané představy různě. Víra se nedá měřit, jde o prožívání, a protože lidé nejsou stejní, nemohou ani věřit stejným způsobem. Důležité je, že samotná víra v Boha směřuje k dobru, proto se nedá říci, že je některé náboženství lepší než jiné, jejich cíl je stejný.

To, že někdo ve jménu víry vraždí, je špatný výklad náboženského učení. Takový člověk zneužívá neoddiskutovatelnosti duchovních pohnutek. S vírou samotnou nemá jeho chování co do činění.  

Jaký důvod má ale česká náboženská vlažnost? Myslím si, že pro člověka je přirozené chodit vyšlapanými cestami. Proto se náboženská příslušnost tam, kde je kulturní samozřejmostí, drží lehce i nadále.

V našem prostředí je obdobně samozřejmé rodit se "bez vyznání". Proč je tomu tak, je dílem dějin. Náš národ není nevěřící, skutečných ateistů nebude mnoho. Lidé jen nedůvěřují náboženským systémům a pro své prožitky mají jinou slovní zásobu. Duchovní pojmy nahrazují všeobecnými jako vyšší síla, osud nebo jen něco.   

Zjistit, zda Bůh existuje, není v lidské moci. Můžeme tomu ale věřit. Máme to štěstí, že si můžeme vybrat. Neodvracejme se od náboženství dříve, než ho poznáme, jinak nebudou mít další generace z čeho vybírat.   
 
Mariana Kuželová
Gymnázium Na Pražačce, Praha 3

Autorka dostane knižní cenuZPRÁVY: Rozhodnutí Ústavního soudu zpozdí další vlny EET, zrušilo části zákonaHlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

STUDENTI: Víra za konflikty nemůže. Hrozbou je fanatismus

Muslimský chlapec studuje korán. Ilustrační foto

Jsem muž, který se před pětačtyřiceti lety narodil českým rodičům v hlavním městě České republiky, v Praze. Prvních...

STUDENTI: Doběhla poslední, i tak jí tleskali

Burka, nikáb

V dnešním světě na každém kousku naší planety žijí lidé, všichni jsme stejní, ale zároveň jsme úplně odlišní. Lišíme se...

STUDENTI: Sjednotit svět? Co něco těžšího?

Ilustrační snímek

Z celého světa každý den slýcháváme zprávy o krvavých konfliktech, tyranských vládách a náboženských fanaticích, ale...Najdete na iDNES.cz