Snímek jedné z ekologických demonstrací, které v Teplicích probíhaly od 11. 11. 1989.

Snímek jedné z ekologických demonstrací, které v Teplicích probíhaly od 11. 11. 1989. | foto: Archiv Pavla Žáčka

Jak StB v Teplicích zneužila smrt dítěte k diskreditaci protestujících

  • 5
Ta zpráva působila jako rozbuška: V Teplicích kvůli mizernému ovzduší zemřelo malé dítě. Mnozí lidé, kteří v listopadu 1989 stále váhali, zda podpořit demonstranty, se kvůli této drastické informaci rozhýbali a také vyšli do ulic.

Informace o smrti dítěte se zprvu po Teplicích šířila jen ústně, ale velmi rychle. Tato tichá pošta vedla pochopitelně ke zkreslení. Po několika dnech už se z ní stala fáma o desítkách dětí "udušených" smogem.

Zpráva nenechala v klidu ani agenty Státní bezpečnosti, kteří zjistili, že 21. listopadu, tedy v době, kdy protesty sílily, skutečně v Teplicích zemřelo malé děvčátko - pětiletá Ingrid D.

Její smrt pak zneužili při pokusu rozvrátit morálku demonstrantů a k diskreditaci lékařů teplické nemocnice. Ti se totiž jako jedni z prvních veřejně a ve velkém počtu postavili na stranu lidí, kteří ve městě už 11. listopadu demonstrovali za lepší ovzduší.

"Podle operativního zjištění se v Teplicích rozšířila fáma, že zde zemřelo dítě na následky špatného životního prostředí. Vzhledem k tomu, že se mělo jednat o Ingrid D. (1984), byla provedena soudní pitva jmenované. Bylo zjištěno, že D. zemřela na neprůchodnost střev v důsledku stanovení chybné diagnózy lékařem chirurgického oddělení OÚNZ Teplice MUDr. Jaroslavem Pichlíkem, který u D. diagnostikoval zánět nosohltanu. Jmenovaný byl zjištěn jako jeden z aktivních účastníků ekologicky zaměřených demonstrací v Teplicích," píše se v denní situační zprávě StB z té doby.

"Po zajištění dokumentace bude zvážena možnost propagandistického využití," stojí na konci zprávy.

Zavinil lékař smrt?


A k propagandistickému využití skutečně došlo. Už 24. listopadu se po Teplicích objevily letáky napsané na psacím stroji a okopírované na cyklostylu. Uvádělo se v nich, že doktor Pichlík smrt dívky přímo zavinil.

"Zrovna totiž připravoval podpisovou akci a spěchal na demonstraci," vysvětlovala tendenční tiskovina důvod, proč lékař údajně nevěnoval vyšetření dívky více času a pozornosti.

Že leták pocházel z dílny StB, dosvědčuje i jeho závěrečné provolání ke stávkujícím studentům lékařských fakult: "Přestaňte stávkovat! Vraťte se do učeben a přednáškových sálů".

Politická provokace


Už druhý den se však za Pichlíka postavili jeho kolegové z nemocnice. Napsali svůj leták, ve kterém rezolutně odmítli, že by se zmiňovaný lékař dopustil pochybení nebo že by, jak estébácký pamflet naznačoval, opustil během své služby ordinaci.

"Zneužití smrti malého dítěte k politické provokaci považujeme za špinavost," stojí v závěru prohlášení, které je podepsáno patnácti lékaři. Také díky tomuto jasnému postoji se propaganda tajné policie nesetkala mezi demonstranty a stávkujícími studenty s úspěchem.

Smrt pětileté dívky prošetřovala policie, tehdy SNB. Provinění lékaře Pichlíka se neprokázalo. Ten se po revoluci obrátil na soud - po bývalých komunistických funkcionářích požadoval omluvu a finanční odškodnění.

"Zjistil jsem, že ty letáky vytiskli estébáci Mráček a Hajl na příkaz majora Novotného, tehdy šéfa teplické StB. Přes jedinou noc jich vyrobili 1 700 a ráno je odvezli do toho žlutého komunistického baráku za Priorem (sídlo OV KSČ - poz. red.), kde je nafasovali soudruzi, kteří dostali za úkol roznést je po podnicích," popisuje Pichlík.

Soud uložil povinnost omluvit se pouze jedné ženě, která letáky prokazatelně rozšiřovala. Finanční náhradu doktorovi nepřiznal. Jaroslav Pichlík dodnes pracuje jako lékař na stejném oddělení teplické nemocnice. Občas na sebe upozorní svými jadrnými úvodníky, které píše pro měsíčník Nové ústecké přehledy.

Smog děti skutečně zabíjel

Ačkoli to s úmrtím Ingrid D. bylo jinak, fáma, která pobouřila Teplice, zcela nepravdivá nebyla. Na severu Čech děti kvůli smogu tehdy opravdu umíraly.

Vysoké koncentrace oxidů síry v ovzduší, které i desetinásobně překračovaly stanovenou hranici, a tuny spadlého popílku, které ročně produkovaly zdejší elektrárny, působily značné zdravotní problémy napříč celou populací kraje.

Severní Čechy proto s náskokem vedly také v tabulkách úmrtnosti kojenců nebo v počtu dětí, které se narodily postižené.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video