Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak složitě se jedná s Ruskem? Studenti nahlížejí pod pokličku dění

  5:01aktualizováno  5:01
Jak složitá jsou jednání s Ruskem, co je nejtěžší na misi v Afghánistánu a jak je NATO vnímáno ve světě? To jsou témata, do nichž přední evropští odborníci nechají nahlédnout studenty z Evropy, Ameriky i Asie během právě probíhající letní školy bezpečnostních studií v Telči.

Letní školu bezpečnostních studií v Telči uvedl náměstek generálního tajemníka NATO Jiří Šedivý. | foto: PSSI

"Jen z knížek a přednášek ve škole se není možné naučit všechno," vysvětluje dvacetiletá Američanka Mary Grace Pellegrini důvody, proč vážila cestu z USA až do Telče na Vysočině na seminář o bezpečnostních otázkách nového století.

A není sama, příležitost neformálně si podebatovat s experty z Bruselu, Anglie, Francie, Německa či Polska se rozhodly využít přes dvě desítky studentů pocházejících od Kalifornie až po Gruzii.

Organizátoři z české nevládní organizace Prague Security Studies Institute (PSSI) pro šestý ročník letní školy zvolili téma připravované nové strategické koncepce NATO, čímž tématicky zastřešili všechny aktuální otázky: šíře nových hrozeb, náročnost operace v Afghánistánu, transformace Severoatlantické aliance či komplikované vztahy s Ruskem - témata, kterým se aktuálně věnuje samotné NATO.

Seminář témata nejen přiblíží formou přednášek a debat, ale umožní si je i prakticky vyzkoušet během simulací a workshopů.

Zahájení letní školy se ujal náměstek generálního tajemníka NATO Jiří Šedivý, který ale hned na začátku svého vystoupení varoval před přeceňováním jakýchkoli dokumentů, včetně strategické koncepce. "Žádný dokument ani koncepce mnoho nevyřeší, aniž by existovala politická vůle členských zemí," řekl Šedivý, než se pustil do neformální debaty a analýzy výzev, které před Aliancí stojí.

Nejen teorie, ale právě i hledaní společné vůle, debatování a nalézání shody patří k dalším pilířům celé akce. Pod vedením odborníků si studenti rovněž zkoušejí, jak se chovat jako představitelé států v případě krizí - například vnějšího napadení, ale i vlivu ekonomické krize na obranu.

Investice do budoucna

Týdenní akce svede dohromady do budovy v centru malebné historické Telče lidi, kteří by se jinak nesetkali, ale dost možná by na sebe narazili v budoucnu. Shodují se na tom, že neformální seznámení u piva případnou budoucí spolupráci usnadní.

"Chci pracovat v oblasti mezinárodních vztahů, takže jednak se tady setkám s lidmi, kteří na tomto poli už pracují, a jednak se seznámím s lidmi, kteří téma studují a v této roli se pracovat chystají," říká jeden z účastníků a zároveň organizátorů Stephen Christensen z USA.

Jeho slova potvrzuje i sám Šedivý. "Vytváření takových kontaktů je zcela zásadní. Já sám vlastně dodneška ve své práci těžím z účasti na takovýchto akcích z doby, kdy jsem byl student," odkazuje historicky nejvýše postavený Čech ve strukturách NATO.

"Akce jako tato je investicí do budoucna. Toto jsou lidé, kteří budou za pár let na důležitých postech a budou mít vliv na veřejné mínění," uzavírá Šedivý.

Právě neformálnost a přístup k odborníkům z praxe studenti oceňují. "Z podkladů či internetu se lze o NATO dozvědět jen určité množství věcí. Vzhledem k oboru, co studuji a co chci v budoucnu dělat, je pro mě neocenitelné se osobně sejít a debatovat s lidmi, kteří se této problematice každý den věnují či v NATO dokonce pracují," shrnuje Mary Grace Pellagrini účel letní školy, která probíhá v Česku tento týden.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

Týden (pro)ruských dezinformací: Mazlíčci šelmám, žloutenka a vděk Rusku

Dezinformace ruského státního serveru Sputnik

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz