Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak si Adolf Born počkal na verše Christiana Morgensterna

  10:20aktualizováno  10:20
Adolf Born se narodil – roku 1930 - v Českých Velenicích, kde se mluvilo česky i německy. Díky této dvojjazyčné výbavě se mohl relativně záhy potkat s hravými a absurdními básněmi Němce Christiana Morgensterna (1871-1914) v originále. Ale až jako velmi zasloužilému výtvarnému umělci se mu splnilo přání Morgensternovy básně ilustrovat.

Bornovo dílo je v tuzemských krajích natolik zlidovělé a rozšířené, že je velmi obtížné na ně hledět zčerstva.

I když slovo ilustrace není v tomto případě přesné. Už proto, že výsledek Bornova splněného přání – obrazová kniha – se jmenuje Zbornoplaz. Tedy morgensternovský novotvar naznačující, o čí svazek jde především. Neběží o soubor Morgensternovy poezie ilustrované Adolfem Bornem, nýbrž o Borna "rozmlouvajícího" s verši Christiana Morgensterna, nadto s verši, které si sám vybral.

Bornovo dílo je v tuzemských krajích natolik zlidovělé a rozšířené, že je velmi obtížné na ně hledět zčerstva, bez nánosu viděného. Přiznávám, že v Bornově díle už nerozlišuji mezi jednotlivými obdobími jeho tvorby, mezi pracemi volnými a ilustračními. A že vlastně nejsem jeho vyznavačem, neboť se mi to množství Bornů redukuje na jednu velikou univerzální ilustraci s karikovanými postavami zvířatolidí, s (polo)obnaženými dámami, s pány na tenkých nohách.

Zbornaplaz. Ilustrace Adolfa Borna

o knize

Zbornaplaz aneb Adolf Born a Christian Morgenstern.

Přeložil Josef Hiršal a kolektiv. Výběr básní Helena Kupcová, Adolf Born, Kateřina Hladká, doslov Helena Kupcová. Slovart, Praha 2009, 128 stran, doporučená cena 499 korun.

Zbornaplaz aneb Adolf Born a Christian Morgenstern

Ovšem kniha Zbornaplaz mi populárního výtvarníka ukazuje v poněkud pozměněném světle. Silný, nezakázkový vztah k Morgensternově poezii vedl Borna k velmi individualizovanému výkonu, který jen na několika málo místech ruší využití kreseb vyvedených v nejtradičnější "bornovštině" ať co do barevnosti, tak ve vedení linky. Vše ostatní je zbaveno detailismu a dekoratismu, ilustrace jsou často položeny do tmavých a sytých tónin, do volně se prolínajících barevných ploch; figury – jak zvířat, tak lidí i "tvorů" – z těchto ploch jemně vystupují. Adolf Born celý soubor řešil ve dvoustranách – buď kresba vytváří podklad rovnou na celé dvoustraně nebo jsou protilehlé strany v knize řešeny ve vzájemném vztahu.

Adekvátně je pojata i textová část: zastoupené Morgensternovy básně jsou ve Zbornaplazovi vytištěny jak v německém originále, tak v českém převodu, který nejčastěji a logicky pochází od Josefa Hiršala, jenž Morgensterna (za jazykové spolupráce Bohumily Grögerové) překládal u nás nejsoustavněji. Nicméně nejedna báseň je přetištěna ve více českých variantách (kupř. v interpretaci Ivana Wernische, Ludvíka Kundery, Egona Bondyho, Vladimíra Holana ad.) a kniha se tak stává praktickou ukázkou možností a obtíží překladatelské tvorby. Překládat, ale i ilustrovat Morgensterna lze mnohým způsobem. Helena Kupcová v doslovu k Zbornaplazovi připomíná, že ilustrační doprovod k Morgensternově poezii se v českých zemích dosud držel výhradně ducha abstrakce, ovšem: "Postup Bornův je odlišný. Jeho barevné ilustrace opravdu vidí Morgensternovy bizarní tvary a představy v jejich vizuální názornosti, ale vidí i jejich temné pozadí, které se ukrývá pod hravostí."

Pro Adolfa Borna i pro čtenáře zkrátka jde o šťastné setkání.

Adolf Born

Autor: Kavárna


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

„Zeman drsný kantor, Drahoš školený žák.“ Redaktoři glosovali první debatu

Kandidát Jiří Drahoš v prezidentském duelu TV Prima, který moderuje Karel...

Tři dny před začátkem druhého kola prezidentských voleb se Miloš Zeman s Jiřím Drahošem poprvé setkali tváří v tvář v...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz