Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak šel čas na Petrově boudě: od výstavní chaty k vyhořelé ruině

  16:01aktualizováno  16:01
Nejkrásnější krkonošská chata. Tak o vyhořelé Petrově boudě hovoří lidé, kteří na ní pracovali v minulém století. V posledních letech však byla stavba ve velmi špatném stavu, okny do ní foukal vítr a zdi plesnivěly. Komu prošla rukama a kdo se o její stav zasloužil?

Historie Petrovy boudy sahá 200 let zpátky, takto vypadala v roce 1929. | foto: Pavel Klimeš

První boudu na místě současné vyhořelé Petrovky postavil Johann Pittermann v roce 1811. Další majitelé ji postupně zvelebovali, takže za první republiky byla z chaty výstavní budova s vyřezávanými vitrínami a uměleckým nábytkem. Soukromým majitelům dobře vydělávala a mohli se jí chlubit.

"Typickým prvkem Petrovky byl po devadesát let různě tvarovaný a později i barevně řešený kamenný obklad celého domu. Na pozdějších přístavbách v modročerné ploše vynikaly ornamenty ze světlé břidlice. Pro Petrovu boudu typická zdobnost gradovala v interiérech," píše o stavbě Pavel Klimeš v časopise Krkonoše - Jizerské hory.

Do boudy postupně přibyla elektřina a začala se zvětšovat ubytovací kapacita. V roce 1949 se z Petrovky stala odborářská zotavovna. Podle některých pozorovatelů je právě tento moment počátkem úpadku a chátrání boudy.

Hořící Petrova bouda v Krkonoších (1. srpna 2011)
Zvenčí vypadala Petrova bouda před požárem stále zachovale.
V roce 1949 Petrova bouda začala sloužit jako odborářská zotavovna a od té doby...

Za komunistů Petrovka nechátrala, říká pamětnice

"Proti tomu se chci důrazně ohradit. Na Petrově boudě jsem pracovala od roku 1966 do roku 1990 a byla naprosto v pořádku a krásná. Udělalo se tam nové topení, položily koberce, bylo to tam v perfektním stavu," tvrdí naopak Libuše Jónová, která tehdy dělala správkyni ROH.

Faktem ale je, že za minulého režimu neprošla bouda žádnou velkou rekonstrukcí. Tu jí ostatně nedokázali zajistit ani soukromí majitelé. Předposlední majitel Zdeněk Podrazil se marně snažil na opravy získat dotace.

"Petrovku jsem prodal před čtyřmi lety. S památkáři jsem byl v kontaktu, ale peníze, které jsem potřeboval na opravu, mi nedali," uvedl Podrazil.

Nutné opravy se už nestihly

Od něj chatu koupila společnost Snowy Chalet, která ji vlastní dodnes. Majitel ji na přelomu roku 2008 a 2009 uzavřel, poslední akcí byla oslava Silvestra. V roce 2010 se o chatu začala zajímat nová pracovnice odboru památkové péče z vrchlabské radnice Marta Žídková.

"Byla jsem tam v létě roku 2010 na výletě a viděla, že je Petrova bouda v hrozném stavu," popsala. Začala proto jednat s majiteli a v únoru roku 2011 zahájila správní řízení. Při něm majitelé obdrželi seznam nutných kroků, které je potřeba udělat do září 2011. Patřila mezi ně třeba oprava střechy nebo odvětrání.

Za první republiky byl interiér bohatě zdobený a bouda majitelům vydělávala.

Za první republiky byl interiér bohatě zdobený a bouda majitelům vydělávala.

21. července 2011 se památkáři měli sejít s majiteli přímo na Petrově boudě a v ten den tam poprvé hořelo. Schůzka se proto odsunula. Památkářům se měl ozvat zaměstnanec firmy a do pátku 29. července se domluvit na novém termínu schůzky. Nikdo se však podle Žídkové neozval.

Požár, který Petrovu boudu naprosto zničil, vypukl 1. srpna 2011 kolem deváté hodiny ráno. Tři dny před požárem majitel zrušil domluvené opravné práce na chatě (více se dočtete zde).

Nyní je chata vyhořelá a na místo zamíří památkáři. Majitel už podnikl první kroky k výstavbě nové chaty. 

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...Najdete na iDNES.cz