Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se změní maturity? Třikrát a dost, další šance už nepřijde

  10:50aktualizováno  10:50
Místo špatného gymnázia dobrá průmyslovka, místo mizerné střední školy raději dobrý učňák. Maturita bude těžší než teď - člověk, co neuspěje ve třech pokusech, ji prostě nezíská. Tak by se během několika let mohlo proměnit i rozhodování o volbě střední školy.

Státní maturity vyvolaly vlnu odporu studentů. Foto z Prahy, červen 2009 | foto: ČTK

MATURITA NANEČISTO

Střední školy se mohou dodatečně přihlásit k říjnové generálce státních maturit. Na jaře se školy mohly hlásit dobrovolně. Ministerstvo školství nyní nabídlo maturito nanečisto i zbylým 113 školám, aby si i jejich žáci mohli otestovat novou formu zkoušky dospělosti.

Trojnásobně neúspěšný maturant bude sice mít středoškolské vzdělání, ale bez maturity. Což mu může ztížit hledání práce, protože s tím, jak se maturita stala běžně dostupnou, se v podmínkách kladených na uchazeče o místo objevuje čím dál častěji.

Neúspěšných lidí přitom na jaře příštího roku asi výrazně přibude. Zatímco dosud z každé stovky maturantů neuspěli v průměru dva, teď jich podle ministerstva školství bude až dvacet procent. "Mezi středními školami jsou velké rozdíly. Státní maturita se bezpochyby stane jedním ze zrcadel, která školám nastavíme," slibuje hlavní garant maturity z češtiny František Brož z Cermatu.

Nechcete na vysokou? Udělejte snazší verzi

Dnes získají maturitu tři čtvrtiny populačního ročníku, což ministerstvo považuje za devalvaci této zkoušky. Jednotná maturita by měla ukázat, které školy studenty naučí mnohem méně, ačkoli to tak zatím třeba podle známek nevypadalo.

Jiří Růžička, ředitel pražského Gymnázia Jana Keplera, proto považuje státní maturitu za spravedlivou - studenti z horších středních škol se sice jen těžko dostanou na dobrou vysokou, ale při hledání práce na tom zatím byli stejně jako ti, kteří čtyři roky dřeli.

"Třeba konečně budeme mít kuchaře, kteří budou umět vařit, aniž by k tomu museli mít maturitu," říká zároveň Růžička. Pokud člověk nebude usilovat o vysokou školu, nemá ani smysl, aby se snažil o těžší úroveň maturitní zkoušky. "Nemyslím si, že by u středoškoláků zaměstnavatele zajímalo, z čeho a jak maturovali," soudí Marek Strieborny z personální agentury Axial.

Pozor však, kdyby se dotyčný pro vysokou rozhodl za několik let, byť třeba dálkově, těžší maturitu by si musel udělat dodatečně.

I prestižní školy mohou být jednoduché

Předem je těžké ukázat prstem na školy, kterých by se velký propad v úspěšnosti studentů mohl týkat. Srovnávací zkoušky, kterých se školy v minulých letech zúčastnily, byly dobrovolné nebo jsou jejich výsledky neveřejné. Zároveň se o některých školách i mezi veřejností ví, že jsou snazší než ostatní. Řeč je třeba o školách soukromých, ale i mezi nimi jsou některé, které se řadí mezi nejprestižnější.

MINISTR ŠKOLSTVÍ DOBEŠ

Ministr školství Josef Dobeš (VV)

"Vraťme maturitě její váhu, otevřeme a zatraktivněme učební obory."

Nebo to budou některé střední odborné školy? „Ale i my studenty na zkoušku připravíme dobře, loni v prosinci jsme se zúčastnili průzkumu úrovně školy a dopadli jsme velice dobře,“ říká ředitel Střední odborné školy podnikání a obchodu v Prostějově Václav Křupka.

Ministerstvo školství odhaduje, že kvůli ztížení maturity klesne zájem o střední školy až o deset procent. Ministr Josef Dobeš slibuje rodičům, že maturitu sice v budoucnu získá méně dětí, ale že celkově bude vzdělání lepší.

"Zkvalitněme střední školy, vraťme maturitě její váhu, otevřeme a zatraktivněme učební obory," říká Dobeš.

Ministr rovněž předpokládá, že ubude zájemců o nástavbové studium s maturitou. A konečně, výsledkem tvrdšího posuzování výsledků středoškoláků by měl být menší zájem o vysokoškolská studia, jejichž úroveň je také hodně rozkolísaná.

KOLIK JE STŘEDNÍCH ŠKOL

Zatímco ve školním roce 1989/1990 bylo v České republice 1 246 středních škol, z toho 225 gymnázií, ve školním roce 1999/2000 stoupl jejich počet na 1 766, z toho 345 gymnázií. Počet středních odborných škol stoupl dokonce z 375 na 836 škol. Snížil se jen počet učilišť, a to z 646 na 585.

Ve školním roce 2006/2007 stoupl počet středních škol celkem na 1 910, z toho 361 gymnázií, 906 odborných škol s maturitou a 646 učilišť.

Novější stejně strukturovaná statistika k dispozici není, školy se evidují jiným způsobem (nikoli podle počtu pracovišť) a jejich počet je tak o několik stovek nižší. Na velký počet středních škol navazuje 28 státních a veřejných vysokých škol a 45 soukromých, celkem 73 na 10milionové Česko. Pro srovnání, v Británii mají 130 vysokých škol na 60 milionů lidí.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

V Čechách bude až patnáct stupňů, víkend ale přinese déšť i sníh

Výhled směrem k Bezdězu.

Konec pracovního týdne se ponese ve znamení inverze. Zatímco v Čechách bude jasno a teploty se vyšplhají až k patnácti...

Vlaky jezdily celý den přes otevřené závory kvůli překopnutému kabelu

Na železničním přejezdu v Praze - Řepy nefungovalo několik hodin signalizační...

Na železničním přejezdu v pražských Řepích v pondělí nefungovalo přes celý den kvůli poruše signalizační zařízení....

TEST: Stejná cesta, třikrát vyšší cena. Kdy se nevyplatí jezdit s Uberem?

Takto vypadá mobilní aplikace Uber, když si řidiče objedná zákazník. Na přijetí...

„Jezdím s Uberem, je levnější než taxi.“ Tak zní častý argument těch, kdo si oblíbili službu, která před čtyřmi lety...Najdete na iDNES.cz