Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se žije v domově dětských vrahů

  9:09aktualizováno  9:09
Vchod do nejpřísněji střeženého oddělení boletického výchovného ústavu je pevně zamčený. Za dveřmi jsou totiž malí násilníci a vrazi, které soud poslal do jediného "dětského vězení" v Česku. V současné době zde žije devět chlapců. Nejmladšímu je třináct let, nejstarším šestnáct.

Jeden z chlapců v boletickém ústavu | foto: Martin AdamecMF DNES

Je po jedenácté hodině a těm nejstarším právě skončil tělocvik. Jdou se převléct a nasvačit. "Hráli jsme ping-pong. Kdo chtěl, mohl hrát fotbal," popisuje jeden z chlapců a u toho se přezouvá. Spolu s pěti kamarády ubodal před třemi roky v Olešnici jednaosmdesátiletou ženu, to mu bylo necelých třináct let.

Další z chovanců hned dodává: "Tělák je nejlepší. Teď nás čeká chemie, zemák a fyzika. A to už taková zábava není." A hned vysvětluje, proč je ve vězení on. "Já nikoho nezabil. Jen šikanuju, utíkám a kouřím marihuanu. Jsem tu už podruhý." Ostatní o svých zločinech nechtějí mluvit.

Pokoje bez nábytku a kovové toalety
Dvě učebny, ve kterých se mladíci učí, jsou ve stejném patře jako jejich pokoje. Všechny dveře se hned zamykají. Schody do tělocvičny oddělují od zbytku "vězení" těžké mříže. Kromě postelí není v ložnicích žádný nábytek.

"Dali jsme jim sem i nástěnky, ale vydržely jen pár dní, kluci je rozmlátili," vysvětlil vedoucí vychovatel oddělení pro děti s extrémními poruchami chování Aleš Hambálek.

I dveře do pokojů jsou z těžkého nerozbitného materiálu a pořád se zamykají. Vychovatelé kluky kontrolují okénkem z nerozbitného skla. To je použito i ve všech vnějších oknech. Záchody a umyvadla jsou z kovu. To aby je nikdo z chovanců nerozbil. "Jde hlavně o to, aby nikomu, ani sobě, kluci nemohli ublížit," dodal Hambálek.

Ze současných devíti obyvatel tady po letních prázdninách zůstanou pouze dva. Jediní, kterým ještě nebylo patnáct let nebo nedokončili povinnou školní docházku. Taková jsou pravidla. Ředitel boletického ústavu Jaroslav Žejdl však tuší, že "vězení" nezůstane dlouho prázdné.

"Kapacita tohoto oddělení je dvanáct dětí. Za chvíli budeme mít hned plno, jiné takové zařízení v Česku není," řekl Žejdl.

Kluci, kteří z "dětského vězení" vyrostli, putují do ústavů s ochrannou výchovou. Správně by měli zamířit do regionu, odkud pocházejí. Ale zřejmě zůstanou v severních Čechách.

"Už teď se snažíme sedmi klukům, kteří letos odejdou, zajistit jiný ústav než ten náš. Nikdo je ale nechce. Zatím to vypadá, že pět z nich nám tady zůstane,“ vysvětlila psycholožka boletického „vězení“ Petra Šumová.

Kdo dětem pomůže?
Z "vězení" do ústavu se na konci loňského školního roku přestěhoval vrah z Kmetiněvsi. Před třemi lety ubodal a znásilnil svou spolužačku. Lékaři u něj zjistili patologický sadismus.

Chlapec na rozdíl od ostatních kluků v tomto zařízení nechodí na vycházky. Lékař to nedoporučil. Ostatní ale ven mezi lidi mohou. A to i bez dozoru vychovatele.

"Nakazuje nám to zákon. Kluci si to však musí zasloužit. Mají zde přísnější režim než v jiných výchovných ústavech, ale mírnější než v dětském vězení," popsal Žejdl.

Někteří chovanci si zde dlouho nepobyli. Na vycházce spáchali nějaký trestný čin nebo utekli a skončili ve vězení pro mladistvé. Normálně zde zůstávají do osmnácti let. Pak by měli začít "normální" život.

"Nejméně u dvou kluků víme, že stejně skončí ve vězení. Kriminalitu a agresivitu v sobě mají už moc zažitou. Někteří by se mohli napravit. Pokud by se měli kam vrátit a bylo by o ně postaráno," dodává psycholožka Šumová.

A to je problém. V Česku totiž nefunguje žádná následná péče. Na jednoho sociálního pracovníka připadá v průměru více než 350 problémových rodin. Děti se z ústavu buď nemají kam vrátit, či míří do nefunkčních rodin.

Rodiče o ně nemají zájem nebo je přímo zneužijí pro trestnou činnost. Podle statistik tak zhruba jednapadesát procent chovanců, kteří z ústavů odcházejí, poruší zákon a končí ve vězení.


Boletičtí "vězni"

Kdo na konci školního roku dětské vězení opustí:

M. (16 let): pochází z Jihomoravského kraje. Je jedním ze šesti mladíků, kteří 12. srpna 2004 ubodali v Olešnici jedenaosmdesátiletou ženu.
J. (15 let): pochází z Ústeckého kraje. I on je jedním z mladíků, kteří ubodali v Olešnici stařenku.
P. (16 let): pochází ze Středočeského kraje. Pohlavně zneužíval své tři mladší sestry. Jedné v té době byly tři roky.
J. (15 let): pochází z Ostravského kraje. Za sebou má loupežné přepadení a rozsáhlou trestnou činnost.
P. (16 let): pochází z Ústeckého kraje. V dětském vězení je již podruhé. Mimo jiné napadl a těžce zranil svého spolužáka. Jak sám říká, ve vězení je i proto, že šikanuje, utíká a kouří marihuanu.
M. (16 let): pochází z Vysočiny. V Boleticích je za zneužívání návykových látek, agresivní napadání vrstevníků a časté útěky.
F. (16 let): pochází z Pardubického kraje. Do dětského vězení šel, protože napadl pedagoga, za sebou má rozsáhlou trestnou činnost, časté útěky.

Kdo v dětském vězení zůstane:

L. (15 let): pochází z Ostravského kraje. Od devíti let vyrůstal na ulici a vykrádal auta. Má na kontě i loupežné přepadení. Je to „šikovný“ kapsář a zloděj aut. Oba rodiče jsou ve vězení.
L. (13 let): pochází z Prahy. Důvodem jeho pobytu v Boleticích je agresivita a těžké psychické onemocnění. Za sebou má i fyzické napadení personálu dětské psychiatrické léčebny.

Kdo už loni opustil dětské vězení:
R. (16 let): Pochází ze Středočeského kraje. 1. ledna 2004 ubodal a pak znásilnil nedaleko obce Kmetiněves třináctiletou spolužačku. V té době mu bylo čtrnáct let.
M. (16 let): Pochází z ostravského kraje. Spolu s kamarádem ukopal ve čtrnácti letech člověka.

Pozn.: redakce nesmí jména dětských zločinců zveřejnit, zakazuje to zákon.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Najdete na iDNES.cz