Jaromír Klepáč koncertuje v takzvané Red Hall; Priština, říjen 2011 | foto: Stanislava Bočanová

Jak se v Kosovu pomalu, ale přece zase začínají ozývat múzy

  • 3
Inter arma silent Musae. Ve válce mlčí múzy. To si rychle uvědomí ten, kdo z našeho kusu světa přijíždí do Prištiny. Válka jím prošla teprve nedávno a její dozvuky plní dodnes světové noviny titulky typu: Na kosovské hranici to opět vře, spory kvůli obchodu už mají oběť. Vojáci KFOR se pokusili obsadit kosovský přechod, vybuchla u něj bomba. NATO kvůli násilí vyšle do Kosova posily, napětí na severu trvá.

Země se nicméně zvedá z prachu etnické nenávisti. I v Kosovu se najdou lidé prahnoucí po kousku něčeho lepšího. Kultura je pro ně branou do Evropy. V Prištině dnes může návštěvník zajít na koncert zdejší filharmonie, existuje tu Národní divadlo, Národní galerie i Národní muzeum. Zatím především jako budovy; povětšinou bez kvalitního kulturního programu.

A najdou se i další příklady. I v těžkých podmínkách Kosova se každoročně v červenci koná Dokufest – festival dokumentárních filmů; letos tomu bylo již podesáté. Letošní hvězdou byla anglická muzikantka PJ Harvey a uznávaný fotograf Seamus Murphy, který přes dvacet let fotí konflikty po celém světě, včetně právě Kosova. Před dvěma lety na tomto festivalu v jihokosovském Prizrenu slavila úspěch česká dokumentaristka Helena Třeštíková.

Ceny filmové kritiky 2010 - dokumentaristka Helena Třeštíková s cenou za film Katka

V měsíci září v hlavním městě Prištině lze natrefit na PriFilmFest. Letošní, třetí ročník nabídl filmy z regionu, jako například makedonsko-srbský snímek Punk‘s Not Dead, jenž měl mezinárodní premiéru v červenci na festivalu v Karlových Varech. Kromě filmových novinek mohli obyvatelé Prištiny shlédnout i retrospektivu loni zesnulého francouzského režiséra Clauda Chabrola.

Další příležitosti kontaktu s kvalitním uměním se v Kosovu naskytnou tehdy, když některá ze zdejších ambasád zorganizuje kulturní akci. Letos v říjnu se takto představilo české velvyslanectví. Janáčka, Chopina, Mozarta, Liszta a Debbusyho zahrál klavírista Jaromír Klepáč (1961). Vystoupil v takzvané Red Hall, což je jediný koncertní sál ve městě, kde mají dobrý klavír. Zato tam neexistuje topení. Koncert uspořádala česká ambasáda u příležitosti vzniku samostatného Československa. (Ještě tedy, že Česká republika vznikla 28. října, a nikoliv třeba v prosinci nebo v lednu.)

Jaromír Klepáč koncertuje v takzvané Red Hall; Priština, říjen 2011

Přestože do sálu dorazilo i v zimních kabátech, publikum domů nespěchalo. Po závěrečném přídavku se řada posluchačů dala s českým muzikantem do řeči. V publiku seděly stovky hostí. Koncertu se na pozvání české ambasády v Kosovu zúčastnila prezidentka, ministr zahraničí i další významní hosté. Prezidentka Atifete Jahjagová se pár dní před koncertem vrátila ze své první návštěvy Prahy, kde se na pozvání Václava Havla účastnila konference Fórum 2000.

Kromě dvou koncertů věnoval Klepáč svůj čas i kosovským studentům na prištinské hudební fakultě. „Kosovští studenti potřebují konfrontaci s cizinou. Studium v zahraničí by jim prospělo jako sůl,“ říká český klavírista. „Možností je také přivést zahraniční pedagogy do Prištiny. Alespoň třeba v průběhu prázdnin v podobě letní hudební akademie,“ dodává Klepáč, který se jako vyučující účastní letních hudebních akademií v Telči či v Salzburku.


Video