Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se stěhoval zvon svobody

  12:57aktualizováno  12:57
Zvon se dal do pohybu. Jeden ze symbolů americké nezávislosti, věhlasný Liberty Bell, putoval slavnostně ulicemi Filadelfie. Přesídlil se všemi svými trhlinami po dvou stech letech do majestátních prostor nového centra. Američané to přivítali s nadšením.

Zvon se přestěhoval do nového centra, které nechala za 13 milionů dolarů vystavět Správa národního parku (NPS) spolu s přispěním radnice, ve čtvrtek 9. října.

Přihlížející diváci měli možnost spatřit zvon venku na ulici poprvé po dvaceti šesti letech. Naposledy jej pracovníci NPS vynesli během oslav nového roku 1. ledna 1976.

Až dosud byl americký symbol k vidění v Independence Hall (česky Síni nezávislosti), což je původní sídlo vlády státu Pennsylvanie, do nějž Filadelfie náleží.

Ceremoniál přesunu trval pět hodin a v závěru byl zvon vyzdvižen na novou konstrukci, kterou pokřtil sám Benjamin Franklin, pochopitelně v hereckém vystoupení. 

Důvodem, proč došlo k rozhodnutí vystavět pro "zvon svobody" novou budovu, byla nespokojenost Američanů s Independence Hall. Prý nebyla patřičně monumentální... 

Od nespokojenosti k oslavě 
Zvon si původně objednala pennsylvánská samospráva ve Velké Británii, odkud tento dvanácti tunový obr dorazil v září roku 1752. Během prvního zkoušení se ovšem rozlomil, což zúčastnění dávali za vinu příliš slabým ocelovým plátům.

Následně ho Filadelfie nechala opravit, ale objevil se další problém: tóny, které zvon vydával, nebyly ani zdaleka takové, jak si je úředníci představovali. Na cestě byla nová objednávka. 

Dalšího "svolávatele" poslali britští kolonialisté v květnu 1754. Ačkoliv stejně jako předchozí neměl nejlepší zvuk, radnice se rozhodla jej používat.

Zároveň si ovšem ponechala ten starý. A právě ten se zachoval až dodnes jako tzv. Liberty Bell, neboť se jím svolávali radní a občané při speciálních příležitostech.

Otevření Liberty Bell Center ve Filadelfii.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Američané a Turci se v Sýrii perou, Rusko se směje, říká expert

Turecké tanky vjíždějí do syrského Afrínu (22. ledna 2018)

Kurdové mobilizují síly k obraně Afrínu, svého kantonu na severozápadě Sýrie, na který útočí Turci a jimi podporované...

Assange nám na ambasádě působí obtíže, prohlásil ekvádorský prezident

Julian Assange

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange začíná překážet na ekvádorské ambasádě v Londýně, kde se už šestým rokem...

Před 50 lety KLDR zajala USS Pueblo. Jaderná válka byla na spadnutí

Plavidlo USS Pueblo na archivní snímku

Přesně 50 let v úterý uplynulo od jednoho z nejvíce ponižujících incidentů v dějinách americké armády. V lednu 1968...

Najdete na iDNES.cz