Akce zastánců uprchlíků v Ostravě (25. července 2015)

Akce zastánců uprchlíků v Ostravě (25. července 2015) | foto: Jan Smekal, MF DNES

ČESKO: Databáze dobrovolníků, petice a propojení neziskovek

  • 872
Češi patří podle průzkumů k největším odpůrcům přijímání uprchlíků. Terčem kritiky jsou i lidé podporující přijetí migrantů. Snaží se pomáhat nejen jako jednotlivci, ale sdružuje je také velké konsorcium. Dobrovolnickou práci podporuje i internetová databáze.

Jedním z nejaktivnějších subjektů v pomoci uprchlíkům je Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR, které sdružuje 18 menších neziskovek. Cílem konsorcia je snaha o tvorbu migrační politiky a medializace případů uprchlíku, při kterých jsou porušována jejich práva.

Píše se o nich jako o škodné, odsoudili vědci nenávist vůči imigrantům

Podle zástupců konsorcia by uprchlíci měli mít možnost dostat se do zemí EU legálně a požádat v nich o útočiště. Zabránilo by se tak obchodu při pašování lidí i úmrtím na nebezpečné cestě (více čtěte zde).

„Uprchlíkem se nelze stát tak, že se k tomu daná osoba rozhodne. Je potřeba splňovat kritéria. Ekonomický migrant nemůže předstírat, že je uprchlík,“ brání se konsorcium nařčení kritiků přijímání uprchlíků. Ti totiž často tvrdí, že do Evropy směřují hlavně ekonomičtí migranti, kteří chtějí zneužít zdejší štědrý sociální systém.

Portál pro dobrovolníky

Všechny členské organizace také ostře kritizují agresivní komentáře proti uprchlíkům. O některé z nich se dokonce zajímala i policie (více o jednom z případů se dočtete zde).

Neziskové organizace se snaží pozitivně smýšlející část populace vyburcovat k většímu aktivismu. Konsorcium na podporu svých navrhovaných změn spustilo také internetovou petici.

„Apelujeme na všechny obyvatele ČR, kterým není situace uprchlíků lhostejná, aby nemlčeli a veřejně jasně odsoudili rasistické a xenofobní projevy,“ vyzvalo konsorcium na svých webových stránkách.

Za práva uprchlíků v Bělé demonstrovalo 20 lidí. Odpůrce dorazil jeden

Jednotlivci, kteří by se chtěli zapojit do pomoci uprchlíkům, pak mohou využít internetový projekt idobrovolnik.cz. Ten propojuje lidi se zájmem o dobrovolnictví a organizace, které pomoc poskytují. Prostřednictvím databáze je také možné inzerovat poptávku konkrétních lidí v nouzi o pomoc. Největší zájem je podle provozovatelů databáze v poslední době o výuku češtiny.

Podle Organizace pro pomoc uprchlíkům někteří lidé nabízejí i dočasné ubytování pro migranty, ve větší míře také materiální pomoc. Zvýšený zájem uprchlíků v posledních měsících potvrzuje také Sdružení pro integraci a migraci.

Pomoc uprchlíkům nabízejí i církve, některé se však chtějí zaměřovat jen na křesťanské migranty (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video