Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se může stát, že výborná škola bojuje o přežití

  8:00aktualizováno  8:00
Základní jazyková škola Horáčkova z Prahy 4 je svým způsobem ukázkovou, vzorovou školou. Díky programu, dobrým výsledkům, vynikajícímu hodnocení školní inspekce a tím i vysoké oblíbenosti a zaplněnosti se těší všeobecné prestiži. Pro Městskou část Prahy 4, která ji provozuje, by mohla být jednou z výkladních skříní obvodu.

Podle rodičů bojuje škola kvůli postupu místostarosty MČ Prahy 4 pro školství Václava Krištofa takřka o přežití. Zachování svého programu je připravena obhajovat všemi dostupnými prostředky, dokonce prý až u Evropského soudu ve Štrasburku.

Městská část Prahy 4, která je provozovatelem školy, v minulosti neinvestovala dostatečně do její obnovy. Škola tak bude asi za pět let potřebovat velkou rekonstrukci (už je vypracován projekt za 1,7 milionu kroun). Až donedávna radnice slibovala, že peníze zajistí.

Nové zastupitelstvo však odmítlo peníze vyčlenit. Navíc po pouhých třech měsících svého fungování zařadilo školu do takzvaného optimalizačního programu. Ten vychází z faktu, že žáků na Praze 4 ubývá, škol je mnoho, radnice je prý nestačí financovat a proto je třeba školy slučovat.

Školu Horáčkova tak nečeká nic dobrého. Buď sloučení s jinou školou, která však nemá takové zaměření ani program, jako Horáčkova, nebo stěhování do jiné prázdné školy, jež však sama ještě potřebuje dokončit svou rekonstrukci.

Obojí znamená kritický zásah do náročného programu školy. Předchozí zkušenosti z jiných podobných slučování a stěhování byly vesměs velmi negativní.

"Optimalizaci zjevně nepředcházela důkladná odborná studie,“ argumentují rodiče i představitelé školy. Jinak by přeci nemohla zasáhnout úspěšnou školu. Řešte ty školy, které výsledky nemají. Za pravdu jim dává už pouhý fakt, že místostarosta Krištof začal „optimalizovat“ během tří měsíců od nástupu do funkce.

Poněkud zvláštní je i to, že se Václav Krištof kromě svého působení v zastupitelstvu silně podnikatelsky angažuje v síti několika soukromých škol, kterých je spolumajitelem. Už jednou pak v minulosti ve škole, na níž nebyly peníze, později začal provozovat svou soukromou školu.

Rodiče a zástupci školy Horáčkova žádají, aby jim radnice místo necitlivých zásahů pomohla a hledala takové řešení, které by umožnilo škole udržet náročný program. Když to bude nezbytné, pokusíme se zajistit peníze na rekonstrukci naší školy sami, říká zástupce rodičů Martin Poštulka. Rodiče pak už chystají i zmíněnou intervenci ve Štrasburku.

Jaká je škola Horáčkova

První jazyková základní škola Praze 4 v Horáčkově má dlouhou tradici a každoročně se na ni hlásí třikrát více dětí, než může škola přijmout.

Škola si dokázala udržet stabilní počet žáků i přes nepříznivý demografický vývoj, píše se v materiálu, který byl letos vypracován samotným školským úřadem pro Prahu 4. Zjevně je natolik atraktivní i pro rodiče z ostatních částí Prahy, že neváhají své děti do této školy přihlašovat i přes nevýhodu dojíždění.

Výjimečné výsledky školy potvrdila i nedávná hloubková školní inspekce. Při přijímacích zkouškách na střední školy mají žáci stoprocentní úspěšnost.

Žáci z Horáčkovy mají vynikající úroveň znalostí a jsou zvyklí logicky myslet,“ potvrdil před časem v tisku PhDr. Jaroslav Mervínský, ředitel gymnázia Na vítězné pláni v Praze 4.

Škola je příkladná i v jiných směrech. Hospodaří s vyrovnaným rozpočtem, má díky několika sponzorským darům dobře vybavené učebny.

 „Slibuji, že každý úkol vypracuji podle svých nejlepších schopností, předčítá vždy 1. září všem ostatním malý školák z Charty vzájemné spolupráce. Po něm pokračuje učitel: Budu spravedlivý a tolerantní. Budu učit tak, abych tě probíranou látkou zaujal a při učení povzbuzoval. Nakonec podepisují Chartu i rodiče: Budeme tě učit znát svá práva, rozvíjet tvou vůli, hrdost a samostatnost.

Výsledkem je, že už ve třetí třídě je dítě schopné hledat si v encyklopedii třeba zajímavé technické vynálezy a referovat o nich dalším dětem.

Slovo rodiče
Školní metamorfózy v důsledku optimalizace v našem obvodu Prahy 4 zažívám se svými dětmi už potřetí. Po setkání s místostarostou pro školství panem Krištofem a po zkušenostech s obdobnými volenými představiteli jsem dospěla k řešení.

Zrušit zápisy do prvních tříd v konkrétních školách. Rodiče prvňáčků tak zbytečně nepromrhají čas pohovorem, prohlídkou školy, seznámením s  učitelem a ředitelem, se školním programem či nabídkou jiných aktivit.

Děti vždy v červnu roztřídí do škol podle vlastního uvážení rada zastupitelstva, rozdělí stavební kapacity budov a vše si odsouhlasí většinou hlasů, kterou má zajištěnou v rámci jedné strany.

Veřejnosti bude výsledek sdělen na konci srpna, kdy už není čas před začátkem školního roku cokoliv měnit. A když statik přimhouří oko, nebudou problémy ani s dofinancováním provozu škol, protože nenaplněné budovy se pronajmou soukromým subjektům.

Samozřejmě za rozumnou cenu, když jsou v tak dezolátním stavu.

Že bych se na radu dětí odstěhovala do Polska? Uniformy budou dětem slušet a ušetříme i na mobilech, které jsou tam zakázané… (Katarzyna Wrzosek, volič a rodič žákyně ZŠ Horáčkova)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Blahuta podal rezignaci

Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeněk Blahuta rezignoval na...

Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeněk Blahuta rezignoval. Informovalo o tom na webu ministerstvo...

V Americe roste zájem o češtinu, v Rusku kvůli sankcím opadá

Děti, které se v Chorvatsku učí česky, slaví „Den mateřského jazyka“.

České písničky, pohádky i hry. Výuka českého jazyka probíhá i daleko za našimi hranicemi, rozhodně však ne biflováním...

Nové vedení Chebu předělá rozpočet, odvolaného starostu podporuje petice

Nové vedení chebské radnice u jednoho stolu. Zleva místostarostka Eva Horná,...

V Chebu začalo úřadovat nové vedení radnice v čele se starostou Zdeňkem Hrkalem (ANO). Hned na úvod chce přepracovat...Najdete na iDNES.cz