Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak se mění antikoncepční pilulka

  15:11
Zásadnímu objevu, že hormony řídí menstruaci a těhotenství, je přesně sto let. Co vzniká v laboratořích specialistů teď? Nahradí v dohlednu každodenní tabletkový úvazek jednorázové léky, náplasti, injekce, implantáty? Antikoncepční pilulka je označována jako vůbec největší objev medicíny 20. století. A také jako největší dobrodiní, které se dostalo ženám. Dnes je užívá víc než osmdesát milionů paní a dívek. Dnešní generace pilulek však mají s historicky prvním preparátem společné jen málo.

První byl Endovid
Vůbec první pilulka - americký přípravek Endovid - obsahoval koňskou dávku 150 mikrogramů estrogenů. Dnes je takové množství hormonů v jedné tabletě nemyslitelné. Porce tohoto ženského pohlavního hormonu v jedné tabletě postupně klesala, aby se snížilo riziko vedlejších účinků. Stále větší úlohu také přebírala progestinová složka v pilulkách (syntetická podoba hormonu žlutého tělíska - progesteronu).

Na dávce dvaceti mikrogramů estrogenu se však vývoj na pětadvacet let zastavil. Zdálo se, že níž už není možné jít. Do 21. století však vstoupily ženy s nabídkou patnáctimikrogramové pilulky. Moderní doba žádá své - a tak jeden z výrobců hormonální antikoncepce dokonce nabízí s prodaným platíčkem i zasílání textových zpráv na mobil, které ženě připomenou: je čas vzít pilulku!

Nebezpečí z říše pověr
Riziko vysokého tlaku, poškozených jater, rakoviny prsu, hluboké žilní trombózy nebo dokonce embolie i přibývání na váze - to byly a ještě jsou hlavní výhrady odborníků proti umělému přísunu a vysoké hladině hormonů v krvi. Právě proto se množství hormonů v jedné tabletce snižovalo.

Gynekolog, porodník a metodolog Pavel Čepický z pražské Gynekologicko-porodnické ambulance Levret však tvrdí: Výsledky dlouhodobých výzkumů u amerických žen (kde první pilulka spatřila světlo světa v roce 1960) definitivně vyvracejí pověry o škodlivosti antikoncepce a naopak potvrzují její příznivé zdravotní účinky. Například v posledních letech klesá následkem dlouhodobého užívání pilulky křivka počtu žen nemocných rakovinou vaječníku."

Pilulka - půl zdraví?
Jediným opravdovým rizikem je, jak připouštějí gynekologové i u pilulek s velmi nízkým množstvím hormonů, hluboká žilní trombóza. Ale i tak postihne podle údajů gynekologa Pavla Čepického asi dvě na deset tisíc žen za rok. (Pilulky zvyšují výskyt trombózy zhruba na dvojnásobek, ale těhotenství údajně na osminásobek).

Obavy z možného zvýšení rizika rakoviny prsu u žen užívajících pilulky deset až patnáct let před prvním těhotenstvím se nepotvrdily. Pilulka nejenže výskyt rakoviny nezvyšuje, ale před některými zhoubnými nádory dokonce chrání.

S užíváním pilulek tedy musí být opatrné ženy, které mají několik faktorů zvyšujících riziko hluboké žilní trombózy (obezita, embolie u blízkých příbuzných, rozsáhlé, hluboké křečové žíly). A jinak? Negativní vliv hormonální antikoncepce například na játra - a tedy nutnost pravidelných jaterních testů - už dnes odkazují gynekologové do říše pověr.

Menstruace - civilizační nemoc
Nikoli antikoncepční pilulky, ale naopak menstruace ničí zdraví ženy, tvrdí dnes gynekologové. Na pravidelné menstruaci totiž není pro ženy nic přirozeného. Pravěké ženy menstruovaly jen výjimečně, neboť byly neustále těhotné nebo kojily (a umíraly mladé).

Zato fyziologické změny spojené s pravidelným dozráváním vajíčka, se zvyšováním hladiny estrogenů v době ovulace a velmi nízká hladina těhotenského hormonu progesteronu v první polovině menstruačního cyklu pro ženy znamenají zdravotní rizika, která směle označují jako civilizační nemoc.

"Třicet let menstruace jsou pro vaječníky, dělohu a prsy tak vysokou nabídku estrogenu, že může vyústit v rakovinu," říká Vít Unzeitig z 1. gynekologicko-porodnické kliniky v Brně.

Uměle dodávané hormony vysílají do podvěsku mozkového stejné signály jako těhotný organismus. Mozek následně potlačí produkci dvou hormonů, z nichž první povzbuzuje tvorbu vajíček a ovulaci a druhý působí na dělohu, aby oplodněné vajíčko přijala.

Antikoncepční pilulka tedy dodává tělu jen hormony, které by jinak tvořil vaječník, jejich vzájemný poměr je však zdravější, množství estrogenu menší.

Něco proti zapomínání
Vývoj nízkodávkových pilulek měl tedy jasný motiv: odstranit nebo alespoň minimalizovat vedlejší účinky při zachování plné kontracepční účinnosti. Ale jak odstranit zapomnětlivost žen? Právě ta je dalším důvodem horečné činnosti výzkumných týmů.

Jak je to s novinkami na trhu hormonální antikoncepce?
Kromě nitroděložních tělísek dnes existuje ve dvou formách. První kombinuje estrogen a progestin a existuje jak ve formě pilulek, tak i ve formě injekcí (u nás ještě ne) a vyvíjejí se i náplasti, které mají tu výhodu, že obcházejí játra.

Existuje i hormonální antikoncepce gestagenní, která nezvyšuje riziko hluboké žilní trombózy, ale její nevýhodou jsou nepravidelnosti cyklu. Ta se užívá ve formě tzv. minipilulek, injekcí (jedna za tři měsíce), podkožních tělísek (pět silikonových trubiček obsahujících a průběžně uvolňujících hormon se voperuje pod kůži na vnitřní stranu paže) a v cizině i ve formě vaginálních kroužků. Ale ani jedna z těchto nejnovějších metod si velkou oblibu nezískala.

A co přinese budoucnost?
Nejmenší technický problém s největším morálním dilematem představuje jednorázová antikoncepční pilulka, vyvinutá z nechvalně známé potratové, jež by se podávala jednou za měsíc.

Pracuje se také na imunologické antikoncepci, jejímž principem má být tvorba protilátek proti spermii nebo vajíčku. Výsledek však zatím nevidět.

I pro muže?
Mnoho let už se mluví i o hormonální antikoncepci pro muže. Již se zkoušelo užívání mužských pohlavních hormonů - jenže se ukázalo, že to u mužů výrazně zvyšuje riziko aterosklerózy, infarktu a mozkových příhod.

Jiná cesta vedla přes užívání ženských hormonů nebo mužských antihormonů. Fungovalo to - jen mužům narostla prsa a ztratili potenci. Další látkou, která měla být tou pravou, byl gossypol, pigment z kůry bavlníku. Metoda spolehlivá, ale způsobovala trvalou sterilitu a nevratné poškození jate...

"V mužskou antikoncepci už nevěřím. Je to s ní jako s naším vstupem do EU," říká doktor Čepický. Pořád je pět let daleko."

Hlavní metody antikoncepce ve světě (v procentech)
způsob antikoncepce
ČR V. Británie Německo Itálie Čína Indie Japonsko

Kondom 24 27 44 27 43 41 76
Antikoncepční tablety 33 24 2 50 6 23 1
Tělísko 10 5 32 6 1 3 1
Ženská sterilizace 2 7 7 5 14 0 0
Mužská sterilizace 0 11 1 3 3 0 1
Přirozené metody 13 3 3 2 10 14 3
Injekce 0 3 0 0 0 0 1
Nouzová (postkoitální) ant. 3 1 0 0 0 0 1
Jiná 3 1 3 0 4 2 3
Žádná 13 18 8 7 19 17 13
Nigérie Rusko Spojené státy
Kondom 49 37 46
Antikoncepční tablety 10 9 16
Tělísko 0 15 1
Ženská sterilizace 1 1 8
Mužská sterilizace 0 0 4
Přirozené metody 8 14 4
Injekce 4 0 2
Nouzová (postkoitální) ant. 0 0 0
Jiná 3 5 1
Žádná 25 19 18
Zdroj: Celosvětová studie 2001, Durex

Autoři:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

EU se od zemí jako Česko naučila hodně o Kremlu i Putinovi, řekla Leyenová

26. dubna 2024  18:09,  aktualizováno  18:29

Díky hořkým zkušenostem, které mají země ze středu a východu Evropy se Sovětským svazem, se...

Zkusil unést hocha ze školky, vydával se za jeho matku. Mladík dostal rok vězení

26. dubna 2024  18:16

Nejprve telefonicky a poté i osobně se čtyřiadvacetiletý muž snažil vynutit si vydání chlapce z...

Po havárii na koloběžce skončil v řece, bezvládného muže museli oživovat

26. dubna 2024  17:24

Bezvládného muže vytahovali krátce po čtvrteční půlnoci policisté z řeky Svitavy v brněnských...

V bytě mám cizího muže, volal majitel strážníky. Vetřelce našli v posteli s pivem

26. dubna 2024  17:05

Neznámý návštěvník se ve čtvrtek odpoledne objevil muži v bytě na českobudějovickém sídlišti Máj....

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...