Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se liška dostala ke stoleté bábě

  16:33aktualizováno  16:33
Malá Strana - Zvířat bylo nad domovními portály starých měst odjakživa dost - libých i nelibých. Mezi obě skupiny je možné zařadit i lišku, která byla sice vždy symbolem chytrosti, ale i lstivosti a mazanosti. Nejvhodnějším místem na prohlídku lišky v domovním znamení je Kampa, jedno z nejromantičtějších pražských zákoutí. V ulici Na Kampě si povšimněme domu číslo 1 - U modré lišky. Nyní je v domě velvyslanectví Estonské republiky, merk však nad vchodem domu zůstal. Naproti němu je dnes pěkná hospůdka, která se dříve nazývala U stoleté báby. Někdejší paní hostinská se prý dožila vysokého věku, a navíc si udržela půvab a šarm, což vysoce oceňovali především štamgasti.
Podívejte se na fotografie z Kampy v naší fotogalerii.

Doba, kdy oblíbený český herec Jan Werich zašel při procházce Kampou na sklenici dobře chlazeného pěnivého moku a potěšil se pohledem na liščí znak, už minula. Dům U modré lišky však skrývá nejednu pověst. Prý tu bývalo obydlí hajného, a dokonce tu prý měla svou tajnou skrýš i bájná kněžna Libuše, která sem chodívala na místo, o němž hovořila jako o posvátném háji.

Ať je tomu jakkoli, jeden fakt je doložený, modrá liška se dostala do kamenného portálu roku 1664 při přestavbě domu, i když různé okolnosti nasvědčují tomu, že v jiné podobě tu mohla být už dřív. Vůbec je ta kmotra rezatá, vlastně modrá, nějak podivná. Proti vší logice pozdně barokní rámec svazuje šelmu s freskou Jezulátka. Aby si ji nikdo nezmýlil s vlkem, přidal tvůrce svěšený chvost, ale heraldicky to nějak popletl, neboť místo kořisti drží liška v zubech kůži.

Chytrých a zároveň zlomyslných lišek bylo na pražských domech málo. Kampa je vlastně výjimkou. Inu, zámožní měšťané měli zřejmě v oblibě jiná zvířata. Současnému majiteli domu byla však šelmička sympatická a dal ji pěkně zrestaurovat, takže patří k nejvýraznějším malostranským domovním znamením. Nelze ji přehlédnout.

Pověstí a zkazek, které se vztahují ke Kampě, jsou stovky. V řadě z nich vystupuje oblíbené pohádkové strašidlo - vodník. V Sovových mlýnech žil hastrman Pulkrábek. Z dlouhého pobytu ve vodě a pod vodou trpěl revmatismem. Za teplým komínem si proto nahříval záda a žil v družné shodě s paní mlynářkou, jež mu občas věnovala krajáč smetany, kterou vodník miloval. Zmizel z Kampy po požáru Sovových mlýnů. Ono těch mlýnů tam bývalo hodně - kroniky uvádějí, že devět. Je s podivem, jak se na tak malém kousku Prahy dokázali všichni ti mlynáři uživit.

Nejznámějším vodníkem býval jakýsi Prejz, který kromě svého řádného vodnického řemesla vyráběl fajfky. Vodník Kabourek měl zase velkou slabost na pivo. Chodil na ně denně, ale zlatavý mok se mu stal osudným, neboť spadl do kádě. Pivo mu slepilo žábry, nemohl dýchat a udusil se. Na Kampě bydlel také vodník Čochtan, jehož zosobnil Jan Werich, a také tvůrce filmových pohádek Jiří Trnka.

K významným stavbám pražské Kampy patří Sovovy mlýny, které jsou nyní v rekonstrukci.

Dům U modré lišky v u lici Na Kampě skrývá nejednu pověst. Prý tu bývalo obydlí hajného, a dokonce tu prý měla svou tajnou skrýš i bájná kněžna Libuše, která sem chodívala na místo, o němž hovořila jako o posvátném háji. (14. prosince 2000)

Dříve v tomto domě naproti Modré lišce byla hospoda U staleté báby. Někdejší paní hostinská se prý dožila vysokého věku, a navíc si udržela půvab a šarm, což vysoce oceňovali především štamgasti. (14. prosince 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz