Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak se kontroluje bezpečnost Temelína

Temelínská jaderná elektrárna dokončuje poslední zkoušky před tím, než se její reaktor rozjede ve zkušebním provozu. Na průběh dozírají inspektoři Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Jak vypadá jejich práce?

V řídicí místnosti temelínské elektrárny se tísní několik desítek mužů a se zájmem sleduje kontrolní přístroje. Právě probíhá jedna ze zhruba pěti tisíc zkoušek potřebných pro odzkoušení elektrárny. A ukazuje se, že něco není v pořádku.

Příliš rychlé chlazení

Tento test má zjistit, zda jeden ze tří systémů chlazení primárního okruhu (ten odebírá teplo vzniklé v reaktoru) skutečně funguje tak, jak má. Podle plánů se tento systém chlazení dostane do činnosti při odstavování reaktoru ve chvíli, kdy teplota vody v primárním okruhu klesne na 95 stupňů Celsia. Systém ji má dále ochlazovat o třicet stupňů za hodinu. Nynější test má však náročnější vstupní podmínky, než by byla skutečnost. V primárním okruhu je voda uměle zahřátá dokonce na 140 stupňů, když chladicí systém dostává povel k činnosti. Funguje automaticky, avšak nečekaně - ochlazuje vodu v primárním okruhu za hodinu o šedesát stupňů. Tedy podstatně rychleji, než má. Někde je chyba, a tu je nutné objevit a odstranit. Muži ve velíně přemýšlejí, v čem může být problém. Mluví česky a s experty firmy Westinghouse anglicky. Ruština se tentokrát ozývá jen od jednoho stolu, kde sedí zástupci dodavatelů ruské technologie. Jich se tenhle problém netýká. Patří Američanům.

Program nepočítal s neobvyklým testem

Pak to kohosi napadá. Několik ověřování, a směnový inženýr Ivo Cuřín shrnuje: "Chladicí systém je naprogramovaný tak, aby ochlazoval vodu, která stále ještě odebírá teplo z odstavovaného reaktoru. Při našem testu však reaktor ještě není v provozu. Vodu v primárním okruhu tedy nic neohřívá, a proto její teplota klesá podstatně rychleji. S tím program nepočítal, protože v praxi se to stát nemůže." "To zní rozumně," konstatuje Zdeněk Tipek, inspektor Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. "Ale pro nás je teď podstatné jenom to, že zkouška nedopadla tak, jak měla." Z uskutečněného testu se totiž nedá poznat, jestli by systém dokázal snižovat teplotu vody v primárním okruhu způsobem, který je stanoven projektem elektrárny. Kontroloři teď počkají, až dostanou protokol, a pak budou rozhodovat. Možná bude stačit, když se dosažené výsledky propočítají s přihlédnutím k faktu, že reaktor při testu ještě žádné teplo nedodával. Pravděpodobnější však je, že se pokus bude muset opakovat po změnách v řídicím programu. Tím však ještě nebude vystaráno. Až inspektoři povolí pokusné spuštění reaktoru, uskuteční se test znovu. Tentokrát už jako za skutečných podmínek.

Automatické odstavení

Inspektor Tipek si však nemyslí, že by neúspěšný test vrhal na stavitele elektrárny špatné světlo. "Proto se tak rozsáhlé testování dělá, aby se mohly problémy objevit a odstranit," říká. Kontroloři dostávají informace o všech testech a mohou se jich účastnit. "Největší pozornost samozřejmě věnujeme těm, které přímo souvisí s jadernou bezpečností," konstatuje inspektorka Magdaléna Nováčková. Sem patří především správné fungování reaktoru a s ním spojených zařízení. Ale také kontrola systémů, které jsou zapotřebí teprve při nehodě. "Při nehodě se reaktor musí automaticky odstavit," připomíná základní bezpečnostní pravidlo mluvčí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Pavel Pittermann. Do reaktoru se okamžitě spustí takzvané svazkové řídicí tyče obsahující keramický materiál, který pohlcuje neutrony. Bez nich se štěpná reakce neobejde, a proto se zastavuje. Inspektoři pečlivě dohlíželi na všechny testy mechanismu ovládajícího tyto absorbátory. A budou sledovat i jejich opakování už po uvedení reaktoru do provozu. Druhý způsob nouzového zastavení reaktoru spočívá ve vstříknutí vysoce koncentrovaného boru. I tím se okamžitě pohlcují neutrony. Inspektoři proto při testech zkontrolovali, zda je bor skutečně vstřikován bez problémů. Nejdůležitější zařízení elektrárny je obklopeno kontejnmentem - bezpečnostním obalem z předpjatého betonu, který by při nehodě v sobě musel udržet radioaktivitu. "Jeho pevnost a těsnost se zkoušela dvakrát, a kontejnment obstál. Bude se samozřejmě kontrolovat i v době provozu," uvádí inspektor Radomír Řeháček.

Paradox kvalifikace

Jsou inspektoři objektivní? "Určitě. Nezáleží mi vůbec na tom, kdy bude elektrárna v provozu. Podstatné je jenom to, aby prošla všemi zkouškami," říká Magdaléna Nováčková. Nicméně inspektoři jsou kvalifikovaní odborníci na jaderná zařízení. Kdyby se Temelín nedostal do provozu, část z nich by si nakonec musela hledat jinou práci, protože by neměla co kontrolovat. "Třeba bych prodával počítače," zamýšlí se inspektor Zdeněk Tipek. Nedomnívá se však, že k tomu skutečně dojde. "Ta elektrárna je dobrá. A kombinace ruské a americké technologie jí spíš prospěla - ruská strojní technologie je navržena robustněji, s větší mírou konzervatismu, a tedy i bezpečnosti, než je obvyklé v západních elektrárnách. A americký řídicí systém je modernější než ruský. Kdyby nakonec přece jen nebyla uvedena do provozu, nebylo by to kvůli technickým nedostatkům, ale spíš kvůli politickému tlaku ze zahraničí," soudí.


Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Biden nečekaně kývl na předvolební debatu. Kdykoli kdekoli, říká Trump

26. dubna 2024  22:27

Americký prezident Joe Biden se v pátek nechal slyšet, že by chtěl do debaty se svým předchůdcem...

USA mění systém pomoci Ukrajině: už ne sklad, ale zbraně přímo ze zbrojovek

26. dubna 2024  21:30

USA chystají dosud největší balík vojenské pomoci Ukrajině v přepočtu za více než 140 miliard...

VIDEO: Kdo nejlíp vříská? Soutěž v imitaci racků vyhrál malý chlapec

26. dubna 2024  20:36

Devítiletý Cooper Wallace z britského Chesterfieldu v neděli vyhrál čtvrté mistrovství Evropy v...

Ukrajinci se snaží před bojem utéct do Rumunska, v řece mnozí najdou smrt

26. dubna 2024  20:26

Tisíce Ukrajinců se od počátku ruské invaze pokusily překonat řeku Tisu na hranici s Rumunskem ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...