Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se hospodařilo v Motole?

  9:21aktualizováno  9:21
Praha - Sotva skončil kolem Fakultní nemocnice Motol jeden vášnivý spor, rozbíhá se ostrým tempem další. Tentokrát už ovšem nejde o to, zda bývalý ministr zdravotnictví Ivan David odvolal současnou senátorku Helenu Rögnerovou oprávněně či ne, ale konflikt se týká podstatně závažnějšího faktu - jak vypadalo a vypadá hospodaření této velké pražské nemocnice.

Senátorka totiž kritizuje nynější vedení nemocnice a prohlašuje, že utrácí zbytečně moc peněz. Vedení reaguje v podobném ducha a tvrdí, že za dobu Rögnerové utrpěla nemocnice stamilionové ztráty.

Celý spor o hospodaření v Motole možná skončí až u soudu. Tedy tam, kde vyhrála senátorka nedávno při s ministrem Davidem, který ji odvolal podle rozsudku z postu ředitelky neoprávněně.

HISTORIE SPORu:

Celý spor začal v roce 1999, kdy po řadě konfliktů mezi ředitelkou FN Motol Helenou Rögnerovou a tehdejším ministrem zdravotnictví Ivanem Davidem byla ředitelka z funkce odvolána. Rögnerová byla v době odvolání na dovolené a nemohla převzít dopis, který jí tuto skutečnost oznamoval. Řízením pověřil David od 16. listopadu bývalého náměstka Pavla Březovského. Nakonec se uskutečnilo výběrové řízení, kterého se účastnila i Rögnerová. Exředitelka poté vstoupila do politiky, když se ucházela o senátorské křeslo v souboji s tehdejší předsedkyní horní parlamentní komory Libuší Benešovou z ODS. Ve volbách zvítězila, když jí voliči poskytli drtivou podporu. Nyní senátorka kritizuje současné vedení za to, že podle jejího názoru zbytečně utrácí příliš mnoho peněz. Vedení se však kritickým výhradám Heleny Rögnerové brání a tvrdí, že o stamilionové částky připravila Motolskou nemocnici právě Rögnerová v době, kdy ji vedla. Vyčítají Rögnerové, že připravila nemocnici o půl miliardy korun kvůli špatnému vykazování výkonů vůči zdravotním pojišťovnám. Senátorka žádá důkazy.
"Bývalá ředitelka svým řízením v letech 1996 až 1999 připravila nemocnici o půl miliardy korun. Na tolik totiž byly vyčísleny ztráty, které Motolu přineslo špatné vykazování výkonů vůči pojišťovně bývalým vedením," prohlašuje současná tisková mluvčí nemocnice Eva Jurinová.

"Paní ředitelka, když byla ve funkci, udělala několik ekonomických chyb, jejichž důsledky muselo současné vedení obtížně řešit a které nemocnici připravily o částku výrazně převyšující miliardu korun," míní mluvčí.

Rögnerová ovšem tato tvrzení rezolutně odmítá a mluví o soudu. "Důsledně se ohrazuji proti těmto nepodloženým nařčením," míní. Zároveň žádá vedení nemocnice o okamžité dementi a omluvu. V opačném případě chce, aby předložilo důkazy.

Senátorka se chtěla vrátit do čela Motolu po vynesení rozsudku, který neuznal výpověď ministra Davida. "Jsem schopna nemocnici vést lépe," oznámila před několika dny.

"Nynější vedení požaduje čtyři miliardy na rekonstrukci dětské části. Pokud si na to vezmou úvěr, znamená to osm miliard. Já jsem schopna to zrekonstruovat o řád níže, za osm set milionů, to je má nabídka i pro daňové poplatníky. Záleží na panu ministrovi, pro koho z nás se rozhodne," uvedla.

Několikrát také upozornila, že pod jejím vedením patřil Motol k nejlepším nemocnicím v zemi, za což byla oceněna titulem Manažerka roku 1999. Její šance vrátit se na místo ředitelky ovšem byly nulové.

Dokazuje to i reakce ministra zdravotnictví Bohumila Fišera. "Oznámila mi, že jakmile rozsudek nabude právní moci, nastoupí do nemocnice jako ředitelka. Řekl jsem jí, že je to po mne nepřijatelné," řekl Fišer.

Příští dny zřejmě napovědí, jak se celá kauza bude vyvíjet. Vedení nemocnice se však s největší pravděpodobností nebude za nic omlouvat. "Vedení nemá důvod se omlouvat za svá tvrzení o finanční ztrátě," potvrdila mluvčí Eva Jurinová.

"Pokud by ovšem paní senátorka podala trestní oznámení, vedení nemocnice tento postup uvítá. Při detailní kontrole hospodaření za posledních pět let se totiž prokážou námi uváděné nedostatky v rozhodování bývalého managementu," stojí v prohlášení.

Výroky, které v kauze také zazněly:

"Ludvík byl mezi vážnými kandidáty na místo ředitele jako jediný členem ČSSD, není lékař a jako jediný v motolské nemocnici nepracoval..." (Helena Rögnerová v dubnu 2000, kdy se stal ředitelem Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík)

"Myslím si, že jsem nemohla čekat, že když poukážu na praktiky exministra Ivana Davida, postavím se zvůli a vydírá ní, že bych mohla být znovu jmenována. Zvítězila politika nad odborností." (Reakce na ministra zdravotnictví Bohumila Fišera poté, co oznámil jako vítěze výběrového řízení Ludvíka)

"
Pan ministr prohlásil za nepřijatelnou variantu, že by souběžně vykonávala funkci senátorky i ředitelky nemocnice. Záležitost předal k dalšímu posouzení právníkům a po jejich expertize vykoná příslušné kroky." (Mluvčí ministerstva zdravotnictví Otakar Černý letos v červenci, kdy soud rozhodl, že výpověď Rögnerové z Motola je neplatná)

"Obvinění, která proti mně ředitelka vznáší, jsou velmi závažná. Dosud jsem trestní oznámení pro pomluvu nepodal, protože nyní je na ní, aby svá tvrzení prokázala. S trestním oznámením však počítám, protože to, čeho jsem objektem, už přesahuje všechny meze." (Exministr Ivan David loni poté, co na něj Rögnerová podala trestní oznámení, protože ji měl nutit podepsat nevýhodnou smlouvu)
Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

S Milošem mě spojil havlistický režim, říká Klaus v rozhovoru MF DNES

Bývalý prezident Václav Klaus

„S Milošem Zemanem jsme si vždycky byli blíž, když proti nám jakkoli definovaný režim přitvrdil, a naše velikánské...

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti být premiérem

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

Statisíce pro herce Rodena, autobus smrti a útoky v prezidentské kampani

Karel Roden (28. února 2017)

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, že herec Karel Roden vysoudil statisíce na bulváru, že do prezidentské...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz