Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se dělá reklama na EU?

  0:01aktualizováno  0:01
Jmenuje se James O´Reilly, bydlí v Dublinu, pracuje jako počítačový expert. Právě on a také řecký postarší kavárník a finská blonďatá úřednice začnou od zítřka v třicetivteřinových televizních spotech vyprávět Čechům o svém životě v Evropské unii.

Avšak jediné autentické na všech třech vzorových Evropanech je jejich národnost, vše ostatní je profesionálně natočený reklamní šot. Jména jsou vymyšlena tak, aby byla co nejtypičtější pro tu či onu zemi. Fiktivnímu Jamesovi bude třicet, stejně dlouho je členem unie také jeho rodná zem. Kuchyň finské úřednice není její kuchyní. Totéž platí o kavárně řeckého kavárníka.

Běžný reklamní trik
"Je to prostě klasická reklama, která trvá půl minuty a do které je třeba vtěsnat strašnou spoustu informací o tom, kdo to je, odkud pochází, v jaké situaci byla jejich země před a po vstupu do EU," vysvětluje Jana Adamcová, která má přípravu vládní kampaně na starosti.

Podle ředitele Asociace komunikačních agentur Jiřího Mikeše v reklamě běžně vystupují fiktivní lékaři či jiní lidé. "V případě reklamy na EU šlo o to, vybrat typického člověka, mluvčího té země, vyjadřujícího tamní mínění. Na tom není nic špatného," říká Mikeš.

Reklamní experti se nejprve pustili do studia materiálů o členských zemích, aby zjistili, jaké pochyby a očekávání tamní obyvatelé měli před vstupem a jak se jejich život vyvíjel po vstupu do EU. Na základě jejich zkušeností vytvořili text, který ve spotech zazní, a konfrontovali ho na místě, zda skutečně vnější pozorování odpovídá skutečnosti.

Aby vše bylo co nejsrozumitelnější, bylo třeba najít typické představitele té či oné země. "Aby bylo na první pohled jasné, o jakou národnost jde, aby prostředí vypovídalo, o koho se jedná," říká Martin Charvát z agentury Leo Burnett, která reklamní spoty vymýšlela.

Televizní eurospoty se začnou objevovat v televizi zhruba třikrát denně, a to pouze na prvním programu České televize a v televizi Nova. Na Primě kvůli nižší sledovanosti podle Adamcové nebudou. Spoty v televizi a v rozhlase (podobně laděné jako televizní) a billboardy doplní letáky do schránek s výtahem podmínek, za nichž Česko do EU za rok vstoupí.

Počátkem června se ladění kampaně změní a z polohy "zvoucí" do EU se přejde do fáze apelu, který má lidem připomenout, aby přišli 13. a 14. června k referendu.

KSČM rozjede antikampaň
1. květen je den, kdy hodlají spustit své kampaně před červnovým referendem o vstupu do Evropské unie také politické strany. Sociální demokraté plánují prvomájovou veselici v Praze na Výstavišti, kam má přijít velvyslanec delegace Evropské komise Ramiro Cibrian. Komunisté budou naopak rozdávat leták říkající "ne" vstupu Česka do EU. Lidovci představili své eurologo: heslo Klidná síla pro Evropu doplňuje evropská vlajka a nápis KDU-ČSL.

Autoři:


ZPRÁVY: Slzný plyn, vodní děla a ohně v ulicích BejrútuHlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...Najdete na iDNES.cz