Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak Rathova kamarádka připravila lékaře o miliony

  1:00aktualizováno  1:00
Ti dva k sobě měli velmi blízko. Když si chtěl David Rath s přítelkyní vyrazit třeba do divadla, Eva Klimovičová zůstala doma a hlídala jim syna. Dnes jsou z desetiletého přátelství jen trosky.

Eva Klimovičová - Eva Klimovičová | foto: Michal SváčekMF DNES

"Nevyhledávám ji. Jednou jsem ji potkal na komoře a to je všechno," říká o současných vztazích bývalý prezident České lékařské komory a končící ministr zdravotnictví David Rath z ČSSD.

A to chtěl Evě Klimovičové před deseti měsíci nabídnout místo své poradkyně. Možná jako poděkování za to, že vydavatelka tří odborných lékařských časopisů Rathovi před lety nabídla místo šéfredaktora ve dvou svých časopisech, a umožnila mu tak přivydělat si k platu lékaře a platu prezidenta komory statisíce korun.

Jenže dřív, než si David Rath kamarádku na ministerstvo zdravotnictví stihl přivést, Česká televize odvysílala poněkud nejasnou nahrávku skryté kamery. Vypadá to, že si na ní Rathova rodinná přítelkyně říká o úplatek zástupci farmaceutické firmy Pfizer.

Výměnou za investici tří milionů korun do inzerce lékařského časopisu nabízí firmě schůzku s prezidentem komory Davidem Rathem. Ten měl tehdy z titulu své funkce vliv na rozhodování o tom, jaké léky budou zdravotní pojišťovny hradit z veřejného pojištění, a jaký tím pádem bude mít lék na trhu odbyt.

Úzké vztahy obou hlavních herců tohoto příběhu díky nahrávce začala zkoumat policie. Původně chtěla jen zjistit, jestli vydavatelka lékařských časopisů, z nichž jeden tiskla přímo pro Českou lékařskou komoru, nezneužívala toho, že měla prakticky monopol na jinde nepovolenou inzerci farmaceutických firem na léky, které jsou na předpis.

A policisté zjistili opravdu zajímavou věc. Ukázalo se, že časopis Tempus Medicorum, který Klimovičová pro lékaře z komory vydávala, neměl nulový zisk nebo ztrátu, jak podnikatelka komoře léta tvrdila.

Naopak: podle znaleckého posudku policie, který se MF DNES v červnu letošního roku podařilo získat, Klimovičová na tomto jediném časopisu vydělala díky inzerci farmaceutických firem 80 milionů korun, a její čistý zisk tak byl 30,2 milionu korun.

Z toho měl podle smlouvy České lékařské komoře náležet podíl ve výši bezmála 14 milionů korun. Vydavatelka se však s komorou nepodělila.

V ten okamžik se pozornost policistů obrátila i k bývalému šéfovi lékařské komory, Davidu Rathovi. Byl jediný, kdo měl za komoru právo nahlížet do účetnictví Klimovičové. A také to byl on, kdo s vydavatelkou podepisoval smlouvy.

Policisté proto Ratha podezřívají, že špatně hospodařil se svěřeným majetkem, a tím připravil komoru v letech 1999 až 2005 o 14 milionů korun. "Nekontroloval jsem to. Já účetnictví nerozumím a ani mu rozumět nechci," tvrdí dnes Rath.

Kde tedy jsou zmizelé miliony, když je podle informací MF DNES podnikatelka na svých účtech nemá, a naopak dluží vysoké částky tiskárně, která časopisy vydávala? "Vy vždycky víte víc než já i než policie, tak mě nechte být," položila telefon hned po první otázce Klimovičová.

Sám Rath na tom byl dobře. Komora sice svůj podíl nezískala, ale jemu přítelkyně platila pravidelně. Za to, že dělal ve dvou jejích dalších časopisech šéfredaktora. Z účetnictví Klimovičové plyne, že mu jen v srpnu roku 2002 vydavatelka vyplatila 350 tisíc korun.

Příjemnou "malou domů" si navíc s přítelkyní dokázal zařídit i jinak: za to, že jí pro potřeby časopisu pronajímal část své vily, mu platila 20 tisíc měsíčně.

Co se stalo poté, co všechno díky vyšetřování policie vyšlo najevo? Časopis komory převzal jiný vydavatel. Farmaceutická firma se rozloučila se svým zástupcem, který s Klimovičovou na nahrávce skryté kamery jednal.

Rath tvrdí, že jde o spiknutí ODS a policie. Eva Klimovičová mlčí. A policie? "Stále se vyšetřuje," říká státní zástupce Julius Lachnitt.

Nejsem zvyklý dělat byznys zadarmo

David Rath prý touží po tom, aby se jeho případ vyšetřil. A pak plánuje pomstu policistům, kteří na něm pracovali. Ti jsou totiž podle něj zkorumpovaní.

Seznámil jste se už s posudkem, který policie okolo účetnictví časopisu Tempus Medicorum udělala?
Vůbec žádný posudek nemám k dispozici.

Když vyšlo najevo, že vás policisté v této souvislosti vyšetřují, řekl jste, že pracují tak, aby se zalíbili ODS, jinými slovy, že jde o politickou objednávku. Řekl jste to ve zjitřené době těsně před volbami. Pořád si to ještě myslíte?
Myslím si to jednoznačně, protože z určitých, řekněme, informačních kanálů vím... jsem přesvědčen o tom, že to není nestranné vyšetřování. Kdyby bylo, tak už by to dávno museli zahodit, protože tam vůbec nic není. Čili se snaží uvařit z vody polévku.

Takže máte čisté svědomí?
Stoprocentně. A říkám to i proto, že pokud by policie náhodou požádala o mé vydání, tak nebudu využívat toho, že mám imunitu. Naopak budu trvat na tom, abych byl vydán. Chci, aby to policie došetřila. Mám důkazy, že já jsem v tom naprosto, naprosto nevinně. A já pak budu kategoricky žádat potrestání těch zkorumpovaných policistů, kteří se k tomu propůjčili.

To zní jako výhrůžka policistům...
Jednoznačně. Oni se chovají z mého pohledu neuvěřitelně.

Z faktur vydavatelky časopisu Evy Klimovičové plyne, že jste od ní dostal statisíce. Vy sám říkáte, že to bylo za práci šéfredaktora. Proč jste tu práci dělal?
Dělal jsem od začátku šéfredaktora ve dvou jejích časopisech: Osobní lékař a Campus Medicorum.

A proč?
Napadlo mě zřídit je a paní doktorka Klimovičová se toho mého jen tak vystřeleného nápadu chytla a řekla, že je bude vydávat. A se dvěma měsíčníky není práce málo. Když jsem si to vytáhl ze svého účetnictví, zjistil jsem, že jsem dostával v průměru za šest let dvacet tisíc měsíčně. Rozhodně si nemyslím, že bych byl přeplácený.

Vy jste si potřeboval přivydělat?
Doktorka Klimovičová měla svou firmu, své vydavatelství a já, byť jsem ji znal, nejsem zvyklý dělat soukromý byznys pro někoho zadarmo. To je jednoduché. Já nejsem ten typ, který by pro soukromého podnikatele pracoval zadarmo.

Byli jste přátelé, ale když se objevilo podezření, že Eva Klimovičová chtěla úplatek od výrobce léků, jste se od ní distancoval. Vídáte se?
Že bychom se nějak vídali, to určitě ne. Věřím, že nic zlého neudělala, ale nevyhledávám ji.

Jak myslíte, že celý případ skončí? Umíte si představit, že byste vy nebo paní Klimovičová skončili ve vězení?
(Smích) Těžko můžu skončit ve vězení. Tam přece nemůže skončit nevinný člověk.

ČTĚTE TAKÉ:
Rathova poradkyně skončila, chtěla peníze za léky 
Ministr: O aféře poradkyně jsem nevěděl
ČRo: Pfizer mohl zaplatit Klimovičové za reklamu miliony

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...Další z rubriky

Firma vyhodila na skládku sporáky, dostala milionovou pokutu

Skládka odpadu v Žabčicích.

Pokutu ve výši jeden milion korun dostala od České inspekce životního prostředí (ČIŽP) společnost Purum. Ta v Osečné...

Exšéf poslanců ČSSD Tejc by se mohl stát Pelikánovým náměstkem

Zdeněk Škromach, Michal Hašek a Jeroným Tejc (uprostřed) se omlouvají na

Bývalý šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc by se mohl stát politickým náměstkem ministra spravedlnosti Roberta Pelikána...

Na financích končí náměstek pro hazard. Zvážím právní kroky, říká

Ondřej Závodský

Noví ministři už začali obměňovat své spolupracovníky. Například na resortu průmyslu a obchodu skončí čtyři náměstci. Z...Najdete na iDNES.cz