Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak přišel Jan Neruda k zeleným křížkům

  16:14aktualizováno  16:14
Malá Strana - Konec 14 století se stal dobou velkého rozmachu pražských domovních znamení. Každý dům, jehož cena přesahovala šest tisíc českých grošů - a to už byl pořádný majetek - byl signován znamením, které se nesmělo zaměnit s žádným novým znakem. V té době se ještě neužívala příjmení, a tak znamení často označovala nejen dům, ale i jeho majitele. Sousedé věděli, kdo je Jíra od Zelené žáby nebo Vítek od Bílého zvonu.

Ješitní měšťané tradičně záviděli šlechticům jejich erby i predikáty, tedy tituly. Obojí jim nahrazovalo právě domovní znamení, které si brávali s sebou i při stěhování. Přitom většinou nikdo nic nenamítal proti tomu, když se domovní merk stal skutečným domovním jménem. Nezřídka se tu snoubila čeština s němčinou. Tak například slavná rodina Rotlevů se vlastně nazývala podle svého znaku na domě U červeného lva (rot je německy červený).

V ulici U lužického semináře v Praze 1 na Malé Straně si povšimneme domu číslo 16 - U tří zelených křížků. Ty křížky tam byly už před třemi sty padesáti lety a znamenají, že dům měl kdysi nějaký vztah k nedalekému klášteru řádu maltézských rytířů. Současná podoba domu je ovšem barokní. Ze seznamu nájemníků vyplývá, že je v něm obydleno šest bytů. Do vchodu pod zelenými křížky přišel v roce 1853 mladičký student - oktaván Jan Neruda, který tam poznal svou velkou lásku Annu Holinovou. Ale nejen ji. Setkával se tu i s významnými básníky - Erbenem, Hankou a dalšími. Osud domovních znamení ho také zajímal a nedal si pokoj, dokud nezjistil jejich původní význam.

Nuže, kříž od pradávna představuje čtyři světové strany, ale také čtyři základní živly - zemi, vzduch, vodu, oheň, dále také tělo ve svislé poloze, strom života i geometrické vztahy mezi kruhem, čtvercem a jejich středem. Kříž je však také, a to především, symbolem křesťanů. To platí už hezkou řádku století, a to již od koncilu neboli církevního sněmu v Konstantinopoli roku 622. Abychom však nezapomněli - jak to dopadlo se slečnou Annou Holinovou? Té uběhlo mládí v marném čekání. Vyhlížela celá léta z oken druhého patra domu U tří zelených křížků, který mezitím změnil klientelu - vznikal tam časopis Budoucnost, posléze Dělnické listy. Ale to už je zase jiná historie...

Stojí za to projít ulici U lužického semináře celou a prohlédnout si domy na obou stranách. Další zajímavé merky objevíme na domech U zlatého kloboučku, U bílé botky, U zlaté hvězdy, U černého orla, U zlatého křížku.

Nechybějí tu ani pověsti o různých zjeveních a strašidlech. V domě, který má číslo 42, byla za krále Matyáše zbudována Stará zbrojnice. Později zde vznikla věznice a po několika dalších desetiletích jatky. O půlnoci se odtud prý line nelidský řev. Kronikáři se s poněkud morbidním humorem přeli o to, zda se jedná o duše týraných a umučených vězňů, anebo je to ozvěna ryku vražděných zvířat. Dům číslo 16 U bílé košile stojí kousek od místa, kde stával farní kostelík svatého Petra v Rybářích. Před dvěma sty dvaceti lety byl zbourán, ale s nevšední vytrvalostí tam straší před významnými církevními svátky modlící se žena. Není to strašidlo jen tak ledajaké, dokáže se modlit česky, latinsky, francouzsky a německy. Podrobnějším zkoumáním starých letopisů lze zjistit, že to byla nesmírně vzdělaná šlechtična Lora, která se jednou zapomněla se statným podkoním. Láska to byla jako trám, scházeli se v komůrce za stájí, ale jejich počínání nezůstalo bez následků.

Šlechtična dělala co mohla, rostoucí bříško maskovala kasanou sukní, dokonce na čas odjela mimo Prahu ke své matce, aby si změn v jejím pasu nevšiml prchlivý manžel, ale narozené dítě se utajit nedalo. Stalo se to právě na panství její matky, staré hraběnky, jenže v době, kdy tam neočekávaně zavítal baron, Lořin manžel. Nešťastnici v záchvatu strachu nenapadlo nic lepšího, než že své dítě zabalila do záclony a tím ho udusila. Když si uvědomila, co provedla, selhaly jí nervy, padla na kolena před svou matkou i manželem a snažila se jim vše vysvětlit. Nebylo jí to však nic platné, rozzuřený baron ji udeřil tak silně, že spadla na zrcadlo, jehož střepy jí propíchly krční tepnu. Lora vykrvácela v náručí své matky, která se snažila na barona poštvat psy. Ten byl však rychlejší a smrtelně udeřil i ji. Jaký ho stihl osud, nikdo neví, snažil se však prý o pokání. Podkoní se ke svému otcovství nepřiznal, ostatně nikdo to po něm nechtěl, ale duch Lory prosí noční chodce o odpuštění dodnes. Když však k němu někdo přistoupí blíž a vztáhne k němu ruku, duch se rozplyne. Zjevení je to tedy vcelku sympatické, protože lidem neškodí ani neubližuje.

Dům U černého orla na začátku Nerudovy ulice na Malé Straně. (2. listopadu 2000)

Jakousi expozicí domovních znaků je bezesporu Nerudova ulice, původně Ostruhová. (2. listopadu 2000)

V domě U dvou slunců v Nerudově ulici číslo 47 na Malé Straně žil v letech 1845 až 1857 proslulý básník a spisovatel Jan Neruda. (2. listopadu 2000)

Dům U černého kříže v Praze 1. (21. prosince 2000)

Dům U bílého kříže ve Všehrdově ulici na Malé Straně. (5. ledna 2001)

Domovní znamení se zpočátku řídila pravidly heraldiky. Podle zásad erbovního kumštu musely být barvy čisté, měly se zřetelně lišit a nesměly se klást na sebe. (5. ledna 2001)

Takto v současné době vypadá Dům U červeného křížku ve Všehrdově ulici. (5. ledna 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

GIBS navrhla obžalovat policistu, který v Plzni vytáhl zbraň na řidiče

Neobvyklý zásah policistů v civilu na řidiče z Karlovarska

Generální inspekce bezpečnostních sborů ukončila vyšetřování jednoho ze dvou policistů, který loni v Plzni se zbraní v...

VIDEO: Takhle to s Othellem neděláme, láká divadlo mladé publikum

Milan Němec jako Othello hraje tuto shakespearovskou postavu i ve spotu Jana...

Nedostatkem invence herec a příležitostný režisér Jan Musil rozhodně netrpí. Pro své mateřské divadlo v Pardubicích...

Události ČT budou nově moderovat Witowská s Řezníčkem

Prezidentští kandidáti Miloš Zeman (vpravo) a Jiří Drahoš se setkali 25. ledna...

Hlavní zpravodajskou relaci České televize Události budou nově moderovat Světlana Witowská, která doposud moderovala...

Sex v těhotenství: Na tohle si maminky stěžují
Sex v těhotenství: Na tohle si maminky stěžují

Čeká vás 9měsíční jízda, nebo bude sex v těhotenství nanic? Těžko předvídat dopředu. Zaručená je jen jedna věc: Při pokusu o erotiku se hodně nasmějete.

Najdete na iDNES.cz