V srpnu si poslanci odhlasovali rozpuštění Sněmovny. Řada z nich se po předčasných volbách do Poslanecké sněmovny vrátila, mnozí však byli nuceni hledat si práci jinde.

V srpnu si poslanci odhlasovali rozpuštění Sněmovny. Řada z nich se po předčasných volbách do Poslanecké sněmovny vrátila, mnozí však byli nuceni hledat si práci jinde. | foto: MAFRA

Návrat exposlanců do práce: Šťastný léčí obezitu, Klasnová sní o kavárně

  • 88
Bývalí poslanci, kteří se po předčasných volbách nedostali znovu do Sněmovny, museli hledat nové živobytí. Někteří se vrátili do původních profesí, jiní jsou stále na úřadu práce. Řada exposlanců, zejména z Věcí veřejných, rozjela podnikání a ve svých nových firmách se snaží uplatňovat zkušenosti z politiky.

V politice bojoval bývalý poslanec a lékař Boris Šťastný s kouřením, po opuštění Sněmovny se přeorientoval na nadváhu. Pracuje na poliklinice svého 81letého otce. "Léčím obezitu unikátním způsobem. Mnoho mých kolegů ze Sněmovny u mě zhublo k nepoznání. Zavedl jsem metodu proteinové diety a lidé vypadají během tří měsíců úplně jinak," dělá si reklamu Šťastný.

Politické firmy mladých véčkařů

Kristýna Kočí se nechala nahrát se svým "kapučínkem", avšak mnoho důvtipu v oboru public relations neprojevila. Nevadí. Po odchodu z politiky založila právě PR a lobbistickou agenturu 2K Communication a radí jiným. "Musím to tedy zaklepat, ale fakt se nám daří a baví mě to," pochlubila se Kočí. Na svém webu v propagačním rozhovoru má i větu "už si dám pozor na pusu".

Jen své zákazníky nechce prozradit. "Držíme to v tajnosti, ne všichni klienti chtějí, aby se to vědělo," dodala Kočí. Ta pomáhala před volbami školit i hnutí Hlavu vzhůru! Jany Bobošíkové, kterému to však nepomohlo a zcela propadlo.

Další bývalý véčkař Viktor Paggio na sebe sice v posledních týdnech strhl pozornost jako malíř (jeho oblíbeným motivem jsou opice - obrazy si prohlédněte zde), ale to ho neuživí. Proto také založil firmu a na rozdíl od Kočí nemá v názvu dvě K, ale dvě P. Jmenuje se PP Advisory. "Velké firmy z regulovaných odvětví se zajímají, co na ně stát chystá, aby se mohly připravit a mohly to nějak ovlivnit. My jim poskytujeme informace o zákonech, ale nelobbujeme. Rozjezd firmy jde pomaleji, než jsem si myslel, ale snad to nastartujeme," řekl Paggio.

Kateřina Klasnová z VV by díky penězům svého bohatého manžela Víta Bárty asi pracovat nemusela. Angažuje se teď hlavně jako zastupitelka na Praze 1 a sní o vlastní kavárně. "Kavárnu ještě nemá," prozradila pouze její asistentka Kateřina Veselá.

Rovněž finančně zajištěná Karolína Peake si také zatím novou plnohodnotnou práci nenašla. "Neodpočívám, starám se o rodinu. Ještě mi ale dost energie zbývá, tak přemýšlím, jakým směrem ji napřít," odpověděla Peake.

Návrat do původních profesí

Jiní poslanci měli výhodu původních zaměstnání, kam se mohli vrátit, a někteří to udělali i hodně rádi. Patricie Kotalíková z TOP 09 byla a znovu je lékařkou, Ivana Weberová advokátkou v Jablonci nad Nisou. "Vrátila jsem se do své advokátní kanceláře. Naskakuji po delší přestávce - i po mateřské. Rozjíždí se to, ale bude to trvat delší dobu, než zase získám klientelu," říká Weberová. V ODS zůstává i po volebním debaklu.

Podobně se po mnoha letech v politice vrátil k původní profesi naplno i psychiatr Pavel Bém. "Živím se prací, jako lékař, psychiatr, vysokoškolský pedagog. Nikoli až v poslední době, naopak po celý svůj profesní život," zdůraznil Bém. Na serveru Česká pozice se nedávno objevila i zpráva, že jde do výběrového řízení na šéfa Evropského monitorovacího střediska pro drogy, což je důležitý úřad EU.

Bývalý poslanec a hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc po dvaceti letech v politických funkcích vyráží na pracovní úřad. "Jsem na úřadu práce. Do třiceti dnů po skončení zaměstnání se tam musíte přihlásit," potvrdil Šulc.

Exposlanci dostanou odchodné podle toho, jak dlouho byli v Poslanecké sněmovně. Podle kancléře Sněmovny Petra Kynštetra se výplata uskuteční 7. prosince. "Zatím vše propočítává účtárna," uvedl Kynštetr.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video