Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak postupovat, aby váš hlas platil

  0:01aktualizováno  0:01
Volební místnosti se otevřou v pátek ve dvě hodiny odpoledne a zavřou se ve 22.00 hodin. V sobotu je možné volit od 8.00 do 14.00. Co musíte udělat pro to, aby váš hlas byl platný?

Jaké doklady potřebujete
Každý volič, tedy i vy, musí okrskové volební komisi prokázat svou totožnost a české státní občanství. A to buď platným občanským průkazem, nebo cestovním, diplomatickým či služebním pasem.

Pokud jste se rozhodli nevolit v místě svého trvalého bydliště, potřebujete také voličský průkaz, který jste si měli vyzvednout do čtvrtka na svém obecním úřadě. Voličský průkaz umožňuje volit kdekoli v republice a volič ho potřebuje i v případě, že chce volit v cizině.

Když ztratíte hlasovací lístky
Hlasovací lístky vám měly obecní úřady doručit nejpozději tři dny před volbami. Pokud zjistíte, že jsou poškozené, sada není kompletní, anebo lístky úplně ztratíte, nezoufejte - můžete o novou sadu hlasovacích lístků požádat přímo ve volební místnosti.

Jak dát preferenční hlasy
Na hlasovacím lístku můžete zakroužkovat čísla maximálně u dvou kandidátů, kterým dáváte přednost. Pokud zakroužkujete více jmen, počítá se pouze hlas pro stranu, nikoli pro konkrétní kandidáty. Pokud je mezi vašimi favority politik na prvním místě kandidátky, zakroužkujte už jen jednoho dalšího kandidáta.

Když se zmýlíte
Ve volební místnosti vám okrsková komise vydá prázdnou obálku s úředním razítkem. Poté musíte vstoupit za plentu, místo pro úpravu hlasovacích lístků. Za zástěnou vložíte lístek vybrané strany, hnutí či koalice do úřední obálky. Do obálky smíte vložit jen jeden lístek.

Pokud jste si po zalepení úřední obálku uvědomili, že dovnitř jste omylem vložili špatnou kartičku, můžete požádat komisi o novou sadu lístků s obálkou. Použitou obálku musíte vrátit. O nové lístky požádejte i v případě, že se při kroužkování spletete. Obálku pak před volební komisí vhodíte do volební urny. Poté je už jakákoli oprava nemožná.

Jak volit při nemoci
V mimořádných případech, když se zejména kvůli zdravotním problémům nemůžete dostavit do volební místnosti, je možné volební komisi požádat, aby vám její zástupci přinesli volební urnu domů. 

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Nad Českem proletěl vzácný bolid. Pomozte ho najít, vyzývají astronomové

Výřez z celooblohového snímku bolidu pořízeného automatickou digitální...

Minulou neděli proletěl nad Českem velmi jasný meteor, který se odborně nazývá bolid. Spadl kdesi v Českých...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Ostravskem otřáslo zemětřesení o síle 3,5. S lidmi se zhouply postele

Denní záznam seismografu ve stanici OKC na Ostravsku

Před čtvrtou hodinou ranní probudilo lidi z Ostravska řinčení sklenic či houpání postelí. Podle seismologů oblastí...Najdete na iDNES.cz