Jak politici KSČM „přežívají“ v opozici? Dobře. Pomalu a neviditelně se blíží k moci

  8:36
Představujete si komunistu jako staříka s hučkou, v nemoderním kvádru a s „jednou kapsou prázdnou a druhou vysypanou“? Pak jste na velkém omylu. Čeští komunisté - alespoň ti, kteří sedí jako poslanci v parlamentu - jsou protřelí borci, kteří využívají všech výdobytků kapitalistického světa. Berou tučný plat, jezdí v dobrých autech a občas na nějakou pěknou cestu do ciziny. A že se nedopouštějí žádných alotrií a korupce? Tak to už vůbec ne.
Vojtěch Filip na prvomájové akci KSČM na pražském Výstavišti (1. května 2009)

Vojtěch Filip na prvomájové akci KSČM na pražském Výstavišti (1. května 2009) | foto: Petr Topič, iDNES.cz

Je to už dost známá věc: redakce MF DNES před časem testovala, zda jsou politici ochotni za milion korun tajného daru změnit loterijní zákon. "My máme Haló noviny! Čili my jsme tady schopní inzerovat a v rámci inzerce se dá prostě cosi točit," popisovali komunisté na schůzce, kterou MF DNES skrytě natáčela, jak umí "vyprat" darovaný milion ve stranických novinách tak, aby jméno podnikatele nefigurovalo v seznamu dárců, který musí strana zveřejňovat.

Čili: komunisté-politici se už dávno sžili s realitou současného světa. I oni si našli místo v systému moci, i oni mají vliv, jaký si možná ani nejsme ochotni připustit.

Ilustrační fotoVezměme si třeba předsedu KSČM Vojtěcha Filipa. Tento nejvýše postavený komunista v ústavní funkci - je místopředsedou Poslanecké sněmovny - žije vlastně dvojí život. U svých, tedy v sídle KSČM a na mítincích s občany, musí zcela jistě budit dojem pravého marxisty, kterému jde o blaho všech. Ale ve skutečnosti se z něj stal lobbista za zájmy "zbohatlíků a finančních skupin".

Expert na Vietnam

Vojtěch Filip je specialistou na Asii. Jakmile se český podnikatel nebo byznysmen rozhodne investovat třeba do Vietnamu, jeho první kroky mnohdy vedou právě k Filipovi, který je v Poslanecké sněmovně předsedou meziparlamentní skupiny přátel České republiky a Vietnamu. Mimochodem v této skupině je deset poslanců, z toho pět komunistů.

Vietnam

Vietnam

Předseda Vietnamsko-České společnosti Truong Cong Su

Předseda Vietnamsko-České společnosti Truong Cong Su

Filip se rozvíjení vztahů s Vietnamem věnuje už od roku 1984. Je nositelem nejvyššího státního vyznamenání Vietnamu Za přátelství. A českým byznysmenům v této asijské zemi umí přihrát kdejakou zakázku. "Zařídil jsem jihlavské firmě PSJ, že dostala zakázku na stavbu dálnice. Za 400 milionů dolarů," chlubí se Filip. Prý to dělá zadarmo, jen kvůli dobrému pocitu, že zabezpečil pracující lid.

Kromě toho je šéf komunistů předsedou meziparlamentní skupiny ČR - Euroasie, kde je celkem šest členů a z toho pět komunistů. Dále je členem skupin ČR - Kazachstán, ČR - Čína. A pozorovatelem skupiny ČR - Ukrajina. A podobně je na tom iMiloslav Ransdorf, komunista v Evropském parlamentu. Ransdorf má rád výrok Karla Marxe: "Je to tvá věc, o kterou běží." Nedávno mu běželo třeba o zájmy elektrárenského gigantu ČEZ. Ten má v Bruselu jako svého lobbistu někdejšího velvyslance v Belgii Karla Lukáše (za totality pracovník aparátu ÚV KSČ) a ten s Ransdorfem dovedně kooperuje.

Miloslav Ransdorf na sjezdu KSČM

Miloslav Ransdorf na sjezdu KSČM

Ransdorf v Evropském parlamentu prosazoval šest drobných, ale důležitých změn v kontroverzním návrhu na liberalizaci energetiky. "Podal jsem k takzvanému třetímu energetickému balíčku svůj vlastní, relativně technický pozměňovací návrh," řekl Ransdorf. V Evropském parlamentu zastává funkci místopředsedy Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku. Svůj návrh psal dohromady s právníky ČEZ. Smyslem bylo, aby ČEZ mohl lépe prodávat elektřinu v cizině. V principu je pomoc české firmě záslužnou věcí. Chce tu být prostě jen řečeno, že komunisté nejsou v byznysu bez vlivu, byť se třeba na mítincích tváří, že nic jim neleží na srdci blíž než jsou "ponížení a uražení" mezi občany. 

Kdo si utahuje opasky

Ve Spojených státech se před pár týdny stal hitem na serveru YouTube záznam debaty s předsedou Komunistické strany USA Samem Webbem. Moderátora stanice Fox News konsternoval Webbův výrok, že "bohatí Američané si už třicet let žijí jako prasata u žlabu", a proto by se jim měly utáhnout opasky.

Česká vlajka před europarlamentem ve Štrasburku

Česká vlajka před europarlamentem ve Štrasburku

Ilustrační foto

Ilustrační foto

Škoda, že šéf amerických komunistů Sam Webb netuší, jak si i "jeho soudruzi" komunisté užívají výhod třeba v europarlamentu. Bezmála dvousettisícový plat (v korunách) je jen začátek. Europoslanci přijde každý měsíc na účet ještě stotisícový "paušál", za který si může v Česku pronajmout kancelář nebo koupit nový oblek. Avšak také nemusí - jak tyto peníze utratí, nikdo nehlídá. Vydělávat se dá i na cestování. Když přijede europoslanec na zasedání do Bruselu nebo Štrasburku, má nárok na téměř osmitisícové denní kapesné. Navíc si může vybrat, jakým způsobem se na zasedání dopraví. Může letět letadlem, pak mu Unie uhradí druhou třídu, ale může také cestovat vlastním vozem - v takovém případě může Bruselu za cesťák do Štrasburku a zpět účtovat 25 tisíc korun. A to vše je pakatel v porovnání s půlmilionovou sumou, kterou může poslanec každý měsíc utratit za svůj tým asistentů či poradců.

Jistě, užívají si to takhle všichni europoslanci, bez ohledu na partaje. Jen je potřeba občas připomenout, že komunisté, kteří proti takovým výdobytkům bojují, nejsou v konzumaci požitků výjimkou.

Musíme si pomáhat

Když se vrátíme do českého parlamentu a podíváme se třeba na zahraniční cesty, nenajdeme jediného komunistu, který by se zpěčoval nějaké nesmyslné cestě do ciziny. I oni a rádi jezdí třeba na Kapverdy. Tahle do očí bijící cesta poslanců z výboru pro obranu, kteří tam loni v květnu "jeli jednat s partnerským výborem", byla spíše dovolenou. V delegaci byl mezi jinými komunista Zdeněk Maršíček.

Jeho kolega Pavel Hojda se pak asi musel zbláznit do letectví: vloni v říjnu byl nejdříve ve Velké Británii na meziparlamentní vesmírné konferenci, pak si odskočil do Švédska na základnu stíhaček Gripen. A v červenci si udělal výlet po Spojených státech (Washington, San Francisco, Seattle), kde byl na zasedání výboru pro letectví a kosmonautiku. To vše na náklady Poslanecké sněmovny.

Předseda KSČM Vojtěch Filip rozmlouvá s Janou Bobošíkovou. (15. února 2008)

Předseda KSČM Vojtěch Filip rozmlouvá s Janou Bobošíkovou. (15. února 2008)

Vojtěch Filip (KSČM) a Jiří Paroubek (ČSSD) v Poslanecké sněmovně. (15. září 2009)

Vojtěch Filip (KSČM) a Jiří Paroubek (ČSSD) v Poslanecké sněmovně. (15. září 2009)

V uplynulých pěti letech najdete několik případů, které nasvědčují tomu, jak se tu komunisté postupně sbližují hlavně se sociální demokracií. Jak si vzájemně pomáhají. Třeba v roce 2005 se měl schvalovat ve Sněmovně zákon o takzvaném korunním svědkovi. Komunisté byli celou dobu pro tento institut, který by pomáhal odhalovat ty nejvážnější zločiny včetně korupce. Jenže při novém hlasování ve Sněmovně vzali komunisté zpátečku a společně se sociálními demokraty shodili zákon pod stůl. Ve Sněmovně se pak spekulovalo, že se ČSSD zalekla problému s Ivem Svobodou, exministrem financí, a jeho poradkyní Barborou Snopkovou, kteří byli ve vězení za tunelování mělnické firmy Liberta. Policie by jim totiž po schválení zákona nabídla, aby se stali korunními svědky v případech tajného financování ČSSD a v případě atentátu na sponzora strany Ivana Lhotského.

Ivo Svoboda odchází z věznice v Odolově (23.10.2008)

Ivo Svoboda odchází z věznice v Odolově (23.10.2008)

Ivo Svoboda odchází z věznice v Odolově (23.10.2008)

Ivo Svoboda odchází z věznice v Odolově (23.10.2008)

Dalším příkladem je schválení komunisty Pavla Hojdy jako předsedy vyšetřovací komise pro kauzu Unipetrol. V ní šlo o podezření, že se za vlády ČSSD braly úplatky za privatizaci petrochemického gigantu. I tady sociálním demokratům pomohli komunisté sprovodit nepříjemnou kauzu ze světa.

Jaká je tedy reálná síla komunistů dvacet let po revoluci? Velká. Vrcholní komunisté jsou vážení lobbisté. Pokud jde o moc, tak na ní už dávno potajmu participují. I Vojtěch Filip přiznává: "Reálný vliv je jiný, než je mediální obraz KSČM. Tu menší, tu větší."

Politolog: Dělnická třída opustila levici a míří k populistické tyranii většiny

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Premiér se sešel s kandidátem na ministra Ženíškem, navrhne ho na jmenování

10. května 2024  10:36

Premiér Petr Fiala v pátek odešle návrh na jmenování Marka Ženíška ministrem pro vědu, výzkum a...

Okamura předčítal Trumpův projev, brzdí jednání o korespondenční volbě

10. května 2024  5:43,  aktualizováno  10:32

Přímý přenos Parlamentní bitva o korespondenční volbu pokračuje i v pátek. Jako první si vzal slovo předseda SPD...

Novou partnerkou Řehky je poslankyně STAN Opltová. Střet zájmů odmítají

10. května 2024  10:20

Náčelník generálního štábu armády Karel Řehka potvrdil partnerský vztah s poslankyní za STAN...

Soud poslal do vazby muže bez domova obviněného z vraždy přítelkyně v Plzni

10. května 2024  10:14

Plzeňský okresní soud poslal do vazby sedmatřicetiletého bezdomovce obviněného z vraždy přítelkyně....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...