Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak nezvládáme smrt

  9:19aktualizováno  9:19
Smrt patří k fenoménům, se kterými se naše technologická civilizace na rozdíl od takzvaně primitivních společenství nevyrovnala. Tři události minulého týdne:
Rubrika glos Jiřího X. Doležala

Rubrika glos Jiřího X. Doležala. Konopná oprátka JXD. | foto: David VotrubaiDNES.cz

Konopná oprátka JXD

"Jako otec vylučuji, že by to byla nějaká připravovaná bestiální a sériová záležitost," uvažoval pro novináře nahlas otec sériového "nemocničního" vraha Petra Zelenky.

"Jsem přesvědčen, že je tam faktor psychického selhání nebo momentu, který nastartoval tuto strašnou situaci, která vyústila v úmrtí v osmi rodinách," vysvětlil.

Nedokáže - a já to proboha neodsuzuju, vždyť je to jeho otec - akceptovat, že jeho syn vzal osmi lidem život. Je to prostě moc, nevyrovná se s tím.

Poddůstojník americké námořní pěchoty byl obviněn z třinácti vražd neozbrojených civilistů v irácké Hadíse. Spolu s dalšími vojáky postříleli hlouček lidí. Podle jeho obhájce se nejednalo o předem připravený zločin, ale o čin, který přinesl život.

Nejsme se smrtí a zabíjením vyrovnáni do té míry, že možnost úmyslného zabití, úmyslného usmrcení, vytěsňujeme a naopak usmrcení neúmyslné chápeme jako menší zločin, i když oběť je stejně mrtvá jako v případě úkladné vraždy.

Šedesátiletý Piergiorgio Welby trpěl svalovou dystrofií. Od roku 1997 byl upoután na lůžko, dýchal za něj respirátor, živila ho sonda a komunikaci s okolím mu umožňoval pouze hlasový syntetizér.

Do hrobu pacientovi pomohl ve středu před půlnocí na jeho přání lékař Mario Riccio. Fenomen smrti je pro nás takový problém, že lékaři hrozí trestní stíhání, byť nesáhl k eutanazii, pouze ukončil léčbu - nemocného na jeho přání uspal a vypnul respirátor.

Byť jeho čin ukončil dlouhé utrpení pacienta a přinesl mu jím samým vytoužený klid, smrt nás tak děsí, že nejkonzervativnější kruhy chtějí lékaře dostat před soud.

Smrti je náš nevyrovnaný vztah k ní naštěstí naprosto lhostejný a přijde si pro nás, i když kolem ní zaživa provádíme výše popsané rituální tance.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...Najdete na iDNES.cz