Češi pravidelně vedou žebříčky v konzumaci alkoholu. Ministerstvo zdravotnictví chce potenciální závislé podchytit hned v začátku (ilustrační foto).

Češi pravidelně vedou žebříčky v konzumaci alkoholu. Ministerstvo zdravotnictví chce potenciální závislé podchytit hned v začátku (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Jak moc pijete? mají se ptát lékaři. Lidé pravdu neřeknou, míní Kubek

  • 327
Ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo bojovat s každoročním umístěním Čechů na první příčce v konzumaci alkoholu a zaměřilo se na prevenci. Chtějí, aby praktičtí lékaři vyzpovídávali pacienty, jak jsou na tom s alkoholem. Podle šéfa Lékařské komory však plán může ztroskotat na tom, že pacienti pravdu zatají.

Každý dvacátý Čech je podle ministerstva zdravotnictví rizikový konzument alkoholu. Stačí, když muž vypije denně tři velká piva, žena dvě. Do závislosti se tak může propít až půl milionu lidí. A ministerstvo zdravotnictví spolu se Světovou zdravotnickou organizací tomu chtějí zabránit.

Praktičtí lékaři by měli pacientům předložit dotazník, v němž budou otázky typu "Jak často se napijete alkoholického nápoje?" nebo "Když pijete, kolik sklenic alkoholu si dáte?". Poté by si měl lékař o výsledcích dotazníku s pacientem promluvit. Je však otázka, jestli v takové situaci budou pacienti mluvit pravdu. "Jen málokdo přizná, kolik toho skutečně vypije," řekl iDNES.cz šéf České lékařské komory Milan Kubek.  

Metoda screeningu je určena běžné populaci, která se pohybuje v "šedém" koridoru, tedy nejsou to abstinenti, ani závisláci, ale normální pití by se u nich mohlo "zvrhnout". Problém zatím nemají, a tak pozornosti lékařů unikají.

"Ti mnohdy ani nevědí, jak se na problém s alkoholem zeptat. Nyní dostanou příručku, jak s pacientem promluvit, zjistit míru ohrožení a nabídnout odbornou pomoc," uvedl náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák.

Když přijdete se špatným zrakem, alkohol vás nezajímá

S tím však předseda České lékařské komory nesouhlasí. "Nemyslím si, že lékaři o tomhle s pacienty neumějí mluvit. Nedovedu si ovšem představit, že přijdou do ordinace s tím, že špatně vidí, a lékař s ním začne řešit alkohol. Tak s ním určitě kontakt nenaváže. Navíc, vždycky záleží na motivaci jednotlivého pacienta," míní Kubek.

Přiznali byste svému praktickému lékaři, kolik toho skutečně vypijete?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 18. září 2013. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 2772
NE
NE 2164

Polák argumentuje zkušeností ze zahraničí. Metodika se podle něj v cizině osvědčila a funguje, protože je založena na dobrovolné spolupráce pacientů.

Alkoholismus v Česku

Alena Šteflová z české kanceláře Světové zdravotnické organizace uvedla, že celosvětově je průměrná spotřeba alkoholu šest litrů na osobu. "Nejvíc se pije v Evropě, nejhorší je Česko, kde každý občan starší 15 let vypije ročně 16,61 litru čistého alkoholu. ČR je první v Evropě v pití třináctiletých chlapců," varovala.

"Češi prý pijí alkohol mírně, ta mírnost je tu ale vyšší než v jiných zemích," poznamenal přední světový odborník na alkoholovou politiku profesor Thomas Babor, který do ČR na představování publikace vydané za přispění WHO a evropských peněz přijel. Uvedl, že USA, Finsko či Brazílie už zavedly postupy popsané v příručce do celostátních politik.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Ferdinanda Poláka se Česko musí zaměřit zejména na ochranu dětí a mládeže.

                          Zdroj: ČTK

"S pomocí screeningu a krátké intervence lékaře očekáváme, že v prvních letech by mohl stoupnout záchyt časných stadií závislosti na alkoholu u tisíců pacientů ročně," uvedl přednosta kliniky adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice profesor Michal Miovský s tím, že bude třeba zajistit také dostatečné ambulantní kapacity pro léčbu.

Příručka bude dostupná také na internetu, využít ji mohou zdravotníci, pracovníci sociálních služeb nebo třeba učitelé. Ocenil ji ministr zdravotnictví Martin Holcát, který si z jiného pracovního programu "odskočil" na tiskovou konferenci, aby novinářům řekl, že určitě nedoporučuje pít šest sklenic vína a tři panáky denně, jak se o něm píše v souvislosti s léčbou cukrovky a pitím alkoholu prezidenta Miloše Zemana.

"Problém alkoholu v Česku je a myslím si, že tento návrh je velmi významný a důležitý a že musíme něco pro snížení spotřeby alkoholu udělat," řekl ministr.

Poznat potenciálního alkoholika je těžké

Lékaři by si podle ministerstva měli vytipovávat potenciálně podezřelé pacienty a těm dotazník předložit. "V raném stadiu se to špatně pozná. Málokdo přijde k lékaři opilý nebo zanedbaný. A pokud ano, je většinou už pozdě," říká Kubek. Nehledně na to, že lékaři mají většinou ordinace přeplněné a nemají čas s pacienty řešit ještě věci navíc.

Kubek si nicméně snahy ministerstva cení. Je podle něj dobře, že se o alkoholismu vůbec mluví, protože "Češi opravdu hodně pijí". Ale nedovede si představit, že toto screeningování bude mít výraznější význam.

Na léčbu alkoholismu dávají zdravotní pojišťovny v ČR ročně přes miliardu korun, celkové společenské náklady na dopady užívání alkoholu v ČR dosahují 16,4 miliardy korun.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue