Jak lze podvést prezidentské referendum

  0:01aktualizováno  0:01
Ještě v úterý večer si sociální demokraté spokojeně mnuli ruce nad svou akcí Vyberte nám prezidenta. Netušili, že mají ve svých volebních urnách několik zfalšovaných lístků. Reportérům MF DNES se hned v první den hlasování podařilo dokázat, že jeden člověk může hlasovat i několikrát. Funkcionáři ČSSD, kteří dohlíželi u volebních uren, si toho nevšimli.

Zabezpečení primárních prezidentských voleb, které sociální demokraté pořádají, vyvolávalo rozpaky už dříve. Představitelé nejsilnější politické strany však doposud tvrdili, že je všelidové hlasování o jejich kandidátovi na nejvyšší post v zemi dostatečně ochráněno. To, že by někdo hlasování zmanipuloval a dal například jednomu ze čtyř kandidátů hned několik hlasů, se prý nemůže stát.

"Jste členem ČSSD?" ptá se hned na začátek žena, která včera dopoledne dohlížela na hlasování přímo v sídle sociální demokracie v pražském Lidovém domě. Kdo odpověděl, že není, musí vyplnit předložený podpisový arch.

"Tady do seznamu napište své jméno, město a podepište se." Po vyplnění formuláře předává dohlížitelka žlutý anketní lístek se seznamem čtyř kandidátů. V abecedním pořadí: Bureš, Motejl, Potůček, Zeman. Je nutné zakroužkovat jedno z jmen, ostatní se musí přeškrtnout. "To víte, aby to pak při sčítání nemohl nikdo zmanipulovat," říká přísně sociální demokratka.

Podvést hlasování se však podařilo o pouhé tři hodiny později. Ženu za informačním pultem vystřídal mladší kolega, který nemohl vědět, kdo do té doby hlasoval. V tu chvíli vhodil reportér MF DNES do urny druhý lístek. Za necelou hodinu i třetí. Muž, který mohl třetí pokus odhalit, si právě někam odběhl.

Aby jeden účastník referenda nehlasoval několikrát, nedokázali zabránit ani v plzeňské sociální demokracii. Reportérovi MF DNES se podařilo odevzdat během dne na místním sekretariátu strany dva lístky. Ještě před týdnem slibovalo vedení ČSSD, že podobné zneužití nebude možné. "Kromě jiného si naši lidé budou u referenda také pamatovat, komu už lístek vydali," ubezpečoval předseda strany Vladimír Špidla.

V jeho straně se přitom odehrává tichý boj o to, kdo půjde za tuto stranu do volby o místo na Pražském hradě. Test ukazuje, že pro některé z křídel ve straně není nijak těžké prosadit v referendu svého favorita. Riziko zneužití je navíc mnohem vyšší u korespondenčního hlasování, které strana také organizuje. Stačí nakoupit noviny, v nichž ČSSD v inzerátech nabízí hlasovací lístky, a ty pak pod smyšlenými jmény straně posílat. ČSSD nemá možnost zjistit, zda jsou jména falešná.

Prezidentské sociálnědemokratické referendum budí rozpaky i z jiného důvodu: ČSSD ohlásila bombastickou akci se stánky na náměstích všech velkých měst. Ale například v Ostravě sociální demokracie vůbec neměla volební urny, hlasovalo se jen poštou.

Účast v referendu ČSSD byla v první den hlasování spíše malá. V milionové Praze hlasovalo asi čtyřicet lidí. Šéf ústecké sociální demokracie Vladimír Kozubek odpověděl na otázku MF DNES, zda je možné přijít hlasovat, slovy: "Kdy? Teď? Vždyť prší, zeptám se sekretářky." 

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Policie vyšetřuje pobyt Babišova syna na Krymu jako zavlečení, snaží se o kontakt

Šéf pražských policistů Jan Ptáček hovoří na tiskové konferenci Policie ČR k...

Věc údajného únosu premiérova syna na Krym nyní česká policie prošetřuje jako možný trestný čin zavlečení, sdělil na...

Končící rada schválila půlmiliardové opravy. Byly v plánu, říká starosta

Alexander Bellu (12.6.2018)

Radní Prahy 3 týden před ustavujícím zastupitelstvem schválili dvě veřejné zakázky v hodnotě téměř půl miliardy korun....

Záhadnou vraždu Otýlie Vranské řeší genetik, policie získala vzorky DNA

Tělo Otýlie Vranské bylo nalezeno ve dvou kufrech.

Policejní badatelé získali potřebné vzorky DNA, které mají objasnit nejznámější nevyřešenou prvorepublikovou vraždu....

Najdete na iDNES.cz