Obama zřejmě rozehrává velkou hru, která by mu mohla vyjít. Chce odzbrojit Írán a také Rusko i sebe.

Obama zřejmě rozehrává velkou hru, která by mu mohla vyjít. Chce odzbrojit Írán a také Rusko i sebe. | foto: Reuters

Jak je to s tím radarem a psaním od Obamy

  • 6
Zatímco Česko řeší své existenční problémy, třeba přechylování u zalyžovavších si lyžařek, venku se neděje zhola nic, co by stálo za pozornost. Jen krize se chystá metastázovat a prezident Obama posílá tajné dopisy do Kremlu.

Nebo neposílá? Existuje i třetí možnost: posílá, ale nepíše to, co se říká, že napsal.

Je to vůbec komedie plná omylů: Moskva sice žádnou konkrétní nabídku nedostala, ale odmítá ji.

Kdysi mi Bohumil Hrabal řekl, že každá informace má být mylná a matoucí. Kdyby se dožil dneška, měl by radost, protože by slyšel zprávy podle svého gusta.

Ale je vlastně jedno, jak to přesně je. Podstatné je, že kolem radaru se něco děje.

Tím pádem se to týká i nás. Obama zřejmě rozehrává velkou hru, která by mu mohla vyjít. Chce odzbrojit Írán a také Rusko i sebe. Kdyby Írán neměl žádné jaderné rakety a Rusko s Amerikou by snížily své vlastní arzenály na tisíc kusů, měl by Obama místo v panteonu odzbrojovacích prezidentů jisté. Amerika by tím zajistila bezpečnost sobě a třeba i Izraeli, navíc by ohromně ušetřila.

Proti tomu jsou naše starosti, jak to dopadne s radarem, takhle malinké. To je opravdu pěšec, kterého z amerického pohledu lze odepsat bez mrknutí oka.

Ale pravda to samozřejmě není. Záleží na tom, jak to Obama navlékne.

Může mít pocit, že teď drží v ruce všechny trumfy. Rusko si v časech, kdy ho rozežírá rakovina krize a ropa mu už nevynáší, moc vyskakovat nemůže. Spolupráce je pro něj výhodnější než vzdor. Teď není dobrý čas pro hru na hrdinství.

V každém případě by na tom Amerika i Rusko mohly vydělat. Vypadá to, že tím, kdo může prodělat, jsme my. Slovo Mnichov se u nás tasí s neobyčejnou lehkostí.

Zatím může zůstat v pouzdře. Vše závisí na tom, jak kšeft dopadne. A to neví ani Obama. Ví však, co do něj nabídne. Pokud platí, že až bude Írán bez možnosti vyrábět jaderné zbraně, k čemuž pomůžou i Rusové, radar stát nemusí. Nebyl určen proti Rusku, ale proti Íránu.

Z našeho pohledu to byla sice dost iluzorní hrozba, ale když na ni Američané věřili, bylo výhodné toho využít a ještě více je na sebe napojit. Mělo to však i svá rizika. Nejen ta ruská.

Jestliže má pravdu neznámý zdroj, který v New York Times Obamovu nabídku Moskvě komentuje slovy "Buď se k nám v té íránské záležitosti přidejte, nebo konečně sklapněte, ale radar nezrušíme, pokud nezmizí íránská hrozba", pak není problém.

Něco jiného by bylo, pokud by Obama chtěl vyjít Rusům vstříc a vzdal by se radaru třeba v gestu dobré vůle. To by byl útěk. Češi a Poláci, kteří se v téhle hře octli a investovali do ní hodně kapitálu, by zůstali na mraze.

Není důvod si myslet, že to Obama vyřeší zrovna takhle. Jednoduše na to nevypadá. Ale kdo ví. Není příjemné nevědět, co se děje, když v tom lítáme i my.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video